iMagazine

Sandisk

Uważajcie z szyfrowaniem woluminów HFS+ pod macOS High Sierra

04/10/2017, 12:52 · · · 5

Jeden z użytkowników popularnego Carbon Copy Cloner znalazł niepokojącą prawidłowość podczas szyfrowania dysku sformatowanego jako HFS+ pod kontrolą macOS High Sierra.

Mike Bombich opisał całą sprawę, powołując się na doświadczenia swojego usera, i sprawa nie wygląda różowo.

Szyfrowanie dysku niesystemowego jest banalnie proste w High Sierra – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na jego ikonie i wybrać odpowiednią opcję. Problem w tym, że High Sierra zamiast stworzyć zaszyfrowany wolumin HFS+, zdecydowała się go przekonwertować przy okazji do APFS, nie informując o tym użytkownika. Mike Bombich potwierdził, że tak się dzieje na jego własnym komputerze testowym. Tak się dzieje wtedy, gdy szyfrowany dysk nie ma zainstalowanego macOS – jeśli jest instalacja tego ostatniego, to konwersja jest pomijana.

W obu przypadkach powyżej, procedura konwersji się udała i obyło się bez utraty danych. Problemy jednak są następujące:

  • nie ma jak wrócić do HFS+ (szyfrowanego lub nie) – samo szyfrowanie można wyłączyć (szyfrowany HFS+ wróci do HFS+, a szyfrowany APFS do APFS), ale nie da się cofnąć AFPS na HFS+ bez odtwarzania danych z backupu i wymazania dysku
  • dysków APFS nie można odczytać na macOS Sierra 10.12.6 i starszych

Ciekawostką jest to, że użytkownik, o którym pisze Mike, kontaktował się z AppleCare, które poinformowało, że „jest to niemożliwe”.

A zatem kolejny bug do naprawienia…

5

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MiLMoridinButhimildd.jonatowskiPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Gość
Paweł

Jak to jest z tym szyfrowaniem dysku? Zastanawiam się czy ja w ogóle tego potrzebuję. Używam komputera do celów domowych, internet, zdjęcia, filmy, muzyka itd. Czym ryzykuję nie szyfrując dysku?

Moridin
Gość

Bezpieczeństwem.

MiL
Gość
MiL

Jeżeli używasz komputera w domu do internetu to niczym nie ryzykujesz.

d.jonatowski
Użytkownik
d.jonatowski

Generalnie szyfrowanie bardziej przeszkadza, niż pomaga. Zainstalowałem Windowsa przez BootCamp mając zaszyfrowany dysk i przez to nie mogę normalnie z pozycji Windowsa uruchomić ponownie kompa ładując macOS, tylko muszę resetować kompa, kombinacje klawiszy, aby wymusić opcje dysku, zamontować dysk z macOS, odszyfrować go i dopiero uruchomić z macOS. To wszystko trwa miliard czasu… nie można ustawić tak, żeby bezproblemowo uruchamiać macOS bez tych cyrków za każdym razem?

Buthimild
Gość
Buthimild

W Preferencjach na macOS masz coś takiego jak Startup Disk (Dysk startowy?). Tam CHYBA możesz ustawić domyślny dysk startowy (czyli np. ten z macOS). Nie jestem pewien jak to wygląda, bo Windowsa miałem zainstalowanego lata temu. Sprawdź może to Ci pomoże.