iMagazine

Uważajcie z szyfrowaniem woluminów HFS+ pod macOS High Sierra

04/10/2017, 12:52 · · · 5

Jeden z użytkowników popularnego Carbon Copy Cloner znalazł niepokojącą prawidłowość podczas szyfrowania dysku sformatowanego jako HFS+ pod kontrolą macOS High Sierra.

Mike Bombich opisał całą sprawę, powołując się na doświadczenia swojego usera, i sprawa nie wygląda różowo.

Szyfrowanie dysku niesystemowego jest banalnie proste w High Sierra – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na jego ikonie i wybrać odpowiednią opcję. Problem w tym, że High Sierra zamiast stworzyć zaszyfrowany wolumin HFS+, zdecydowała się go przekonwertować przy okazji do APFS, nie informując o tym użytkownika. Mike Bombich potwierdził, że tak się dzieje na jego własnym komputerze testowym. Tak się dzieje wtedy, gdy szyfrowany dysk nie ma zainstalowanego macOS – jeśli jest instalacja tego ostatniego, to konwersja jest pomijana.

W obu przypadkach powyżej, procedura konwersji się udała i obyło się bez utraty danych. Problemy jednak są następujące:

  • nie ma jak wrócić do HFS+ (szyfrowanego lub nie) – samo szyfrowanie można wyłączyć (szyfrowany HFS+ wróci do HFS+, a szyfrowany APFS do APFS), ale nie da się cofnąć AFPS na HFS+ bez odtwarzania danych z backupu i wymazania dysku
  • dysków APFS nie można odczytać na macOS Sierra 10.12.6 i starszych

Ciekawostką jest to, że użytkownik, o którym pisze Mike, kontaktował się z AppleCare, które poinformowało, że „jest to niemożliwe”.

A zatem kolejny bug do naprawienia…

5

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.

morid1n

Dodaj komentarz

Paweł napisał(a):

Jak to jest z tym szyfrowaniem dysku? Zastanawiam się czy ja w ogóle tego potrzebuję. Używam komputera do celów domowych, internet, zdjęcia, filmy, muzyka itd. Czym ryzykuję nie szyfrując dysku?

Moridin napisał(a):

Bezpieczeństwem.

MiL napisał(a):

Jeżeli używasz komputera w domu do internetu to niczym nie ryzykujesz.

d.jonatowski napisał(a):

Generalnie szyfrowanie bardziej przeszkadza, niż pomaga. Zainstalowałem Windowsa przez BootCamp mając zaszyfrowany dysk i przez to nie mogę normalnie z pozycji Windowsa uruchomić ponownie kompa ładując macOS, tylko muszę resetować kompa, kombinacje klawiszy, aby wymusić opcje dysku, zamontować dysk z macOS, odszyfrować go i dopiero uruchomić z macOS. To wszystko trwa miliard czasu… nie można ustawić tak, żeby bezproblemowo uruchamiać macOS bez tych cyrków za każdym razem?

Buthimild napisał(a):

W Preferencjach na macOS masz coś takiego jak Startup Disk (Dysk startowy?). Tam CHYBA możesz ustawić domyślny dysk startowy (czyli np. ten z macOS). Nie jestem pewien jak to wygląda, bo Windowsa miałem zainstalowanego lata temu. Sprawdź może to Ci pomoże.

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

W archiwum iMag Weekly znajdziecie ponad 500 felietonów, artykułów, recenzji, opisów, przepisów oraz relacji z podróży – w sumie do przeczytania jest ponad 500 tysięcy słów. Wykupienie dostępu do niego jest „dożywotnie” (czyli tak długo jak będzie funkcjonował iMagazine) i wystarczy to zrobić raz. Nasz tygodnik był wydawany do dnia 27/01/2017.

Osoby, które miały wykupioną jakąkolwiek subskrypcję otrzymały pełny dostęp do archiwum.