iMagazine

mObywatel – dowód osobisty na smartfonie, ale nie na iPhonie

30/10/2017, 12:31 · · · 12

Ministerstwo Cyfryzacji właśnie wydało swoją aplikację mObywatel, będącą częścią projektu mDokumenty. Na razie dostęp do cyfrowej tożsamości mają wyłącznie użytkownicy Android. To jednak nic, ponieważ dalej ustawodawstwo nie przewiduje takiego rozwiązania.

Od maja trwa test mDokumentów, czyli cyfrowych wersji dowodu osobistego, a w przyszłości także prawa jazdy, legitymacji studenckiej i innych ważnych dokumentów wydawanych przez organy administracyjne w Polsce. Test trwa w czterech miastach, jest ograniczony do urzędów. Po teście, finalnie osoby w Ministerstwie Cyfryzacji zdały sobie sprawę, że system w postaci wyłącznie smsów nie ma do końca sensu, choć jego atutem jest działanie na wszystkich rodzajach telefonów komórkowych. Dlatego w ramach uzupełnienia stworzono również aplikację, która umożliwi posługiwanie się cyfrową wersją naszych dokumentów nie tylko w kontaktach z administracją, ale też na przykład w sklepie okazując dowód osobisty w celu potwierdzenia wieku. Ma być szybciej i wygodniej.

Aplikację można już testować, trafiła właśnie do Google Play Store. Wersja na iOS jest w planach, ale zobaczymy ją najpewniej dopiero w styczniu 2018 roku. Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy się skalą i trudno nie zrozumieć tego tłumaczenia. W momencie, w którym, stosunkowo szybko powstaje nowa aplikacja, priorytet ma platforma dominująca na rynku. Nie było sensu, czekania z wydaniem aplikacji, aż pojawi się także wersja na iOS. Argumentem za aplikacją na iOS w pierwszej kolejności mogłaby być większa świadomość użytkowników i chęć korzystania z nowinek, ale myślę, że wtedy negatywnych komentarzy byłoby jeszcze więcej.

Problemem generalnie jednak nie jest brak aplikacji na iOS, a brak odpowiednich nowelizacji ustaw, które umożliwiłyby rzeczywiście korzystać z cyfrowych wersji dokumentów i wdrażanie kolejnych takich dokumentów. Dla mnie szczególnie istotna jest wizja pozbycia się dowodu rejestracyjnego wraz z OC. Bez niego mój portfel stałby się znacznie smuklejszy. Na razie pobierając aplikację z Google Play można ją testować, zapoznać się z interfejsem i założyć swoją mTożsamość – która nie jest równoznaczna z dowodem osobistym. Oprócz telefonu z Androidem w wersji 6.0 potrzebujemy również posiadać profil zaufany (eGo) i ważny dowód osobisty). W aplikacji zastosowano opcję wymiany danych, które są certyfikowane odpowiednio. Wymianę danych ułatwiają kody QR. W momencie, gdy zgubimy telefon lub zostanie nam on skradziony mamy możliwość zastrzeżenia certyfikatu przez aplikacje na innym telefonie, lub zgłosić ten fakt telefonicznie. Sama aplikacja jest również zabezpieczona hasłem.

Ministerstwo Cyfryzacji to jedna z tych instytucji, która rzeczywiście w ostatnim czasie pracuje nad zmianami mającymi ułatwić codzienność. Aktywnie działa na rzecz rozwoju 5G i stara się rozszerzyć e-administrację. Niestety legislacyjnie nowe ułatwienia spadają na dalszy plan. Bez odpowiednich ustaw aplikacja nie ma sensu. Miejmy nadzieje, że w styczniu gdy pojawi się aplikacja na iOS, będziemy mogli już rzeczywiście pozbyć się dowodu osobistego z portfela.

12

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

12
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
ecOskarOskarPawełDiCaprio Leonardo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mora
Gość
mora

Za przeproszeniem w pi*dzie mam ten polski dowód.

Marek
Gość
Marek

mało interesujące gdzie go trzmasz, no chyba, że jesteś mężczyzną; byłbyś niezłym okazem badawczym..

Jebnaka
Gość
Jebnaka

Wersja na iOS koniecznie musi wspierać Apple Wallet. Inaczej to nie ma sensu.

Andrzej
Gość

Za przeproszeniem, ale trzymanie dowodu na telefonie jest bez sensu. Ktoś kradnie telefon i ma twój dowód, a na dodatek aby uruchomić aplikację i wylegitymować się urzędnikowi lub policjantowi musisz odblokować telefon, czyli mogą go zabrać i odblokowanego przeczesywać jak chcą…

Jebnaka
Gość
Jebnaka

Telefon masz zablokowany
Jak portfel kradnie to też ma twój dowód
Odblokować i pokazać, urzędnik skanuje QR i koniec, niczego nie musisz oddawać

Paweł
Gość
Paweł

Dokładnie tak. Przy kradzieży portfela z dok. wystarczą zwinne rączki, a przy kradzieży telefonu i zwinne rączki i odpowiedni sprzęt do złamania zabezpieczeń tel.

Domin
Gość
Domin

Dla mnie, tłumaczyć się „skalą” to może i Pani Krysia, która chciałaby wydać aplikację swojej kwiaciarni.
Jak pisze to urząd państwa w którym żyje 40 mln obywateli to jest to PA-RO-DIA!!!

Brak mi słów…

Artur
Gość
Artur

No ja to widze jeszcze inaczej – sledzenie obywatela na kazdym kroku :D wiedza gdzie jestes,. co robisz , co kupujesz itp

Oskar
Gość
Oskar

Nie mają do tego dostępu.
Jestem za wprowadzeniem tego

DiCaprio Leonardo
Gość
DiCaprio Leonardo

Przegięcie totalne… tępakowi można pokazać dowolną tożsamość ze screenshota…brawo Ty

Oskar
Gość
Oskar

Będzie widział twoje dane na swoim urządzeniu i wyjdzie że go oszukałeś

ec
Gość
ec

Dziś ostatni dzień stycznia 2018 i jak nie było apki na IOS tak i nie ma. MC ściemniało?