iMagazine

Żarówki IKEA wreszcie ze wsparciem dla HomeKit

02/11/2017, 17:34 · · · 26

IKEA TRADFRI jest wreszcie kompatybilna z Apple HomeKit, a przy okazji również z Amazon Alexa. Tym samym to najtańsze akcesoria zgodne z system HomeKit – zestaw startowy zaczyna się od 240 zł, każda kolejna żarówka to wydatek od 49,99 złotych w górę. Może to być więc świetny start w świat inteligentnego domu.

Do tej pory myśląc o inteligentnym oświetleniu i HomeKit myśleliśmy głównie o Philips Hue. Sytuacja wreszcie się zmieniła i po zapowiedziach jeszcze z wiosny tego roku wreszcie IKEA zyskała wsparcie dla HomeKit. To było możliwe między innymi dlatego, że Apple umożliwiło programowe szyfrowanie połączeń, zamiast dedykowanego chipsetu. Wszystko wskazuje na to, że urządzeń z HomeKit będzie coraz więcej. Produkty z serii IKEA TRADFRI są ciekawe ze względu na dostępność oraz atrakcyjną cenę. Znajdziemy je bowiem w tej najpopularniejszej na świecie sieci meblowej.

Aby korzystać z systemu potrzebujemy bramki za 149 złotych, żarówki, które są dostępne z różnymi opcjami i z różnymi gwintami, a także dodatkowego urządzenia sterującego w postaci pilota, czujnika ruchu lub przyciemniacza bezprzewodowego. Dla porównania sam mostek Philips Hue kosztuje 249 zł.

Wkrótce podzielę się swoim doświadczeniem z zaktualizowaną aplikacją i żarówkami wpiętymi w HomeKit. Cieszy mnie to, że IKEA przynosi rozwiązania SmartHome dla przeciętnego użytkownika i to zgodne z popularnymi ekosystemami HomeKit i Alexa. To ułatwia tworzenie własnego inteligentnego domu, ponieważ można łączyć różne produkty. Jednocześnie jednak, to wciąż nie są małe kwoty i nie chcąc dublować mostków warto już na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, w które rozwiązania warto wejść. TRADFRI jest tańszy od Hue, ale jednocześnie ograniczony. W ofercie IKEA na razie są żarówki jedynie z białą barwą, której można regulować temperaturę. W ostatnich tygodniach pojawiła się także żarówka w wersji RGB. Osobiście znowu bardziej do mnie przemawia podtynkowe Fibaro i możliwość sterowania całą lampą, czy nawet lampami a nie pojedynczymi żarówkami. Im więcej rozwiązań tym lepiej. Większy wybór zwiastuje też spadek cen i pojawienie się kolejnych ciekawych pomysłów.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

Jacek Głębocki napisał(a):

Jest też żarówka z pełnym spectrum kolorów

Pawel napisał(a):

Po aktualizacji jest dostępna obsługa żarówek z pełnym spektrum kolorów.

Dawid M. napisał(a):

Czyli kupując jutro żarówkę z bramką będę mógł to już obsłużyć w HomeKit? Zmiana jest tylko software’owa i dotychczasowe produkty będą współpracować?

LukCzu napisał(a):

Tak.

Maciej Polis napisał(a):

Pare dni temu kupiłem podobną żarówkę Smart RGB LED ale za 89 zł.Do tego darmowa aplikacja na Iphone-a i jestem zadowolony.Można oczywiście dodawać nowe żarówki do aplikacji.

LukCzu napisał(a):

Fajnie, ale prawdopodobnie nigdy nie bedzie zgodna z HomeKit. Siłą HomeKit jest to, że kupujesz różne urządzenia różnych producentów i to wszystko bezproblemowo działa za pomocą jednej aplikacji na iOS, watchOS i tvOS za pomocą Siri.

szulzykk napisał(a):

Mam już 7 ledow z bramką (6x sufit + lampa przy fotelu do czytania) i jeszcze dojdą dwie żarówki do lampek przy parapecie – ogólnie…genialna sprawa. W razie „w” wziąłem jeszcze dedykowanego pilota. Instalacja pod HomeKit bezproblemowa.

Krzysztof napisał(a):

Czyli na początek co trzeba zakupić z tych produktów IKEA, by zacząć przygodę z HomeKit? Bo przyznam szczerze, że akurat w tym temacie nie mam zielonego pojęcia.

LukCzu napisał(a):

Bramkę i żarówkę. Osobno lub w zestawie z pilotem.

Udało Ci się podłączyć bez pilota?

ano napisał(a):

Homekit wreszcie wspiera żarówki IKEA :)

I już napisał(a):

Ja w innym temacie.
Proszę o poprawienie polskich czcionek na stronie, bo różne ą ę ć gryzą strasznie w oczy :-/ Retiny nie oszukasz. W razie „w” służę pomocą.

Pozdrawiam

Jakub napisał(a):

Jestem totalnie zielony i mam pytanie. Bramka ma dwa kabelki – USB i drugi. Do czego podłącza się ten drugi?

LukCzu napisał(a):

Do routera.

Jakub napisał(a):

Mam router na kartę. Szkoda :(

LukCzu napisał(a):

Niektóre routery na kartę mają takie złącze.

Jakub napisał(a):

Mój niestety nie ma

Alan Pavletta napisał(a):

Czy tę bramkę może zastąpić AppleTv? Czy jest konieczna do działania systemu?

LukCzu napisał(a):

Nie można.

Paweł napisał(a):

Paweł czy udało Ci się poprawnie dodać ten nieszczęsny zestaw tradfri do apple home kit? Próbowałem już na różne sposoby… raz o dziwo coś zaskoczyło, ale wysypało się w trakcie i dalej obsługuje tylko przez dedykowaną app.

Pozdrawiam

ER Garbarczyk napisał(a):

ja dodalem akurat dzis dwie zarówki :)

Mariusz napisał(a):

Witam, pytanie do osób korzystających z tego rozwiązania. A mianowicie mam taki plan: wymiana żarówek w pomieszczeniach, zdemontowanie analogowych przelacznikow(przewody zwarte w puszce tak aby cały czas był prąd w żarówce) w ich miejsce zamontowanie pilotów ikea. Dodam ze zostawienie analogowych przełączników siało by zament gdyż nie wszyscy domownicy korzystali by z pilotów ikea.
Czy taka instalacja ma sens?
Oczywiście jedna bramka koło routera.

JacKi napisał(a):

Przez jakiś czas nagminne było pstrykanie przełacznikami, ale po około tygodniu nikt już pstryczków nie dotykał. Miej na uwadze że to elektronika i jak to bywa potrafi być zawodna

Rozental napisał(a):

Czy żarówki IKEA można „podpiąć” pod mostek hue Philipsa, czy trzeba zakupić bramkę IKEA?

Piotr napisał(a):

mozna podpiac. sprawdz na youtube

Kosoi napisał(a):

Gdzieś czytałem ze z 4 generacja Apple TV działa.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK