iMagazine

Sandisk

Absurdalne ceny filmów w polskiej dystrybucji

13/11/2017, 22:02 · · · 9

Już nie raz pisałem o problemach jakim są polskie wydania filmów na Blu-ray i UHD Blu-ray, a także wiecznym uwielbieniu do płyt DVD. Jednak to, co dzieje się aktualnie z cenami oraz oficjalne podejście kluczowego dystrybutora to granda i robienie zwykłych konsumentów w balona. To i tak dość łagodne określenie tych praktyk.

Na stronie Empiku właśnie pojawiła się zapowiedź kolekcji fimów w 4K w reżyserii Christophera Nolana, pozycja godna uwagi w skład pakietu wchodzi najnowsza Dunkierka, Incepcja, Interstelar, Prestiż oraz trylogia Batmana. Same filmy, które pod względem wizualnym prezentują się doskonale, także swoim poziomem artystycznym są naprawdę niezłe. Empik w przedsprzedaży produkt sprzedaje o 5% taniej od ceny, która ma być standardowo. Promocyjnie ten pakiet kosztuje 1057,99 złotych i ma zadebiutować najwcześniej 18.12.2017, choć prawdopodobnie data będzie późniejsza. Cena bez promocji to 1109,99 zł. Sama Dunkierka na stronie Empiku kosztuje 161,99 zł i jest przeceniona z 179,99 zł, wersja Blu-ray promocyjnie kosztuje 107,99 zł, a DVD 39,99 zł.

Wróćmy do tego pakietu, na razie pojawił się on jeszcze w dwóch włoskich sklepach internetowych i wiedząc, że filmy w Polsce będą miały również włoską ścieżkę językową jest to, to samo wydanie różniące się jedynie opakowaniem. Cena 129 Euro, czyli 545 złotych. Praktycznie połowa ceny – chcąc kupić ten pakiet możemy upolować bilety na jednodniowy lot do Bergamo/Mediolanu, zjeść tam Pizze i nadal taka wycieczka dla dwóch osób może okazać się tańsza od zakupu tego filmu w Polsce, nie wspominając po prostu o zakupach przez włoski Amazon. Sama Dunkierka we Włoszech w 4K będzie kosztować na starcie 30 euro, a na Blu-ray niecałe 19 euro. Przy obecnym kursie jest to odpowiednio 127 złotych i 76 złotych, podobne ceny są w Niemczech. Różnica od cen „promocyjnych” to 30 złotych.

Ceny filmów, które debiutują w Niemczech czy Włoszech i często mają polskie wersje językowe są tańsze zarówno na Blu-ray, jak i 4K UHD Blu-ray. Przy filmach 4K jest to zwykle właśnie 20-30 złotych dopłaty za polską wersję okładki. Sytuacja staje się tragikomiczna po 3-4 miesiącach. Na przykład Harry Potter i Książe Półkrwi z Amazon.it to wydatek 15,90 euro, czyli 68 złotych. W Polsce kosztuje nadal 146 złotych. Ponad dwa razy więcej. Takich przykładów można mnożyć. To co jest tanie w Polsce to płyty DVD, które jeszcze często są sprzedawane w postaci dodatków do gazet.

Pamiętajmy jednak, że mamy rok 2017, drugą połowę drugiej dekady XXI wieku. Płyty DVD mają już 20 lat i doczekały się dwóch następców. Rozdzielczość DVD to 720 na 576, a UHD 3840 na 2160 pikseli. To jest przepaść.

Najciekawsze jest jednak to jak Galapagos na Twitterze skomentował moje narzekania na cenę filmów na UHD Blu-ray. Mowa o wydaniach, które dostępne są również na zachodzie i mają znacząco niższą cenę. Różnicą jest okładka i VAT.

„Cena powiązana jest z nakładem płyt, a te znacząco różnią się od nakładów DVD/BD/4K na niemieckim rynku. Wpływ na to ma także nielegalna dystrybucja filmów i seriali w Internecie.” – @Moje_Filmy_DVD

Oczywiście, że rynek niemiecki jest bardziej chłonny. Ale takie podejście to błędne koło. Zwłaszcza tłumaczenie o piractwie w 2017 roku. Gdzie większości wydań w 4K w wersji 1:1 nie znajdziemy nielegalnie w sieci. Po takich tekstach nie widzę tu jakiegokolwiek zrozumienia dla problematyki rynku

Mamy do czynienia z „totalnym betonem”, który nie widzi potrzeby lepszej jakości, wyższej sprzedaży, uświadamiania użytkowników o zaletach filmów w wyższej rozdzielczości, czy z lepszą ścieżką dźwiękową. Idealnym tego przykładem jest wydawane właśnie kolekcjonerskie wydanie filmografii Andrzeja Wajdy. Tu też mamy do czynienia z kolejnym skokiem na kasę i naiwność użytkowników. Wydanie jest naprawdę piękne, takie na jakie zasługuje Mistrz. Zawiera 26 filmów oraz 10 dodatkowych płyt z materiałami. Problem w tym, że to piękne wydanie kosztuje 1499 złotych i jest wydane na DVD, wersja Blu-ray jest nieprzewidziana. Przy czym zdecydowana większość tytułów została wcześniej odpowiednio zremasterowana i mogłaby zostać wydana na Blu-ray, a w niektórych przypadkach zapewne także na UHD Blu-ray. Ceny innych pakietów filmowych na naszym rynku przemilczę.

Nikt nie mówi o tym, aby filmy były za darmo. Mowa jedynie o pewnej uczciwości wobec konsumentów i konkurencyjności. Niestety zapewne szybko nic się w tej kwestii nie zmieni. Sprzedaż filmów UHD Blu-ray w Polsce jest na zadawalającym dla dystrybutora poziomie. Stosunkowo niski volumen sprzedaży także na Blu-ray jest nadrabiany przez wysoką marżę. Pokutują też lata zaniechań, jeśli chodzi o edukację i świadomość konsumentów. Zamiast dbania o klienta, poszukiwania nowych klientów, żeruje się na obecnych.

9

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
hellwegSebastianPiotrBart.BBMierzwiak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rybak17
Gość
rybak17

Tak na prawdę to nawet nie miałem okazji oglądać filmu BD a pierwszy napęd maiłem już dawno temu razem z PS3

Krzysztof Wawer
Gość

Może żeby zamiast się żalić n-ty raz na cenami filmów zbada Pan temat dokładnie i dojdzie do powodów tych różnic np. różnego rodzaju „podatki”. Pisanie poprostu o różnicach cenowych to tak jak porównanie $1000 do 5000 zł w przypadku iPhona X

Dawid
Gość
Dawid

Mnie jako klienta mało to interesuje. Kupię gdzie jest taniej dla mnie, bo to mój portfel i mój interes. Mamy powszechny dostęp do internetu a w tym do masy sklepów w cywilizowanych krajach. Strzał z iphonem jest słaby bo dotyczy całkiem innego rynku USA, gdzie inaczej działa TAX. Wystarczy porównać do Niemiec, bliscy sąsiedzi a jaka przepaść. Amazon DE i IT dostarczają do polski z pocałowaniem ręki i to oni zobaczą moje pieniądze. Tylko niech mi nikt nie wyjeżdża z ekonomicznym patriotyzmem bo ja za niego nie będę dał się robić w hu… by PRYWATNA firma na mnie zarobiła dwa razy więcej. To nie mój interes.

Paweł Okopien
Gość
Paweł Okopien

Nie biadole tylko właśnie dochodzę do powodów tych różnic. Wychodzą one ze zwykłego nie zrozumienia rynku, a raczej chęci odrobienia wysoką marżą niskiej sprzedaży. Czyli mamy błędne koło :/
Cena iPhone’a obecnie nie jest zawyżona biorąc kwestie podatków zwłaszcza względem krajów sąsiednich.

Mierzwiak
Gość
Mierzwiak

Inny przykład: trylogia Mumii na UHD, z polską wersją, za 150 zł w UK. W Polsce tylko jedna część na starcie kosztowała 146 zł…

Jeśli nie chcą by im się te filmy sprzedawały, ich sprawa. Ja wspieram nośniki fizyczne i kupię tam, gdzie cena będzie najatrakcyjniejsza. Czyli po prostu nie u nas.

Bart.BB
Gość
Bart.BB

Kto ustala ceny ? Kolesie co doją koncerny i mydlą oczy ? Na jakiej podstawie ? Badań rynku? I udziału piractwa ? Koło jest błędne i ma swoją kwadraturę. Polski rynek to…margines zdominowany przez piractwo, a taki stereotyp trudno wyplenić bo polacy to…cwaniacy i płacą 2X lub więcej … Jeżeli się znadzie dobry menadzer i zrobi ruch w kierunku uzdrowienia cen to…wtedy drgnie. Ale sobie poczekamy, oj poczekamy :)

Piotr
Gość
Piotr

Chlopie, dawaj komuś swoje teksty do korekty. To jest po prostu straszne….

Sebastian
Gość
Sebastian

Świetny artykuł. Zgadzam się z Panem. Dotyczy to niestety bardzo wielu branż. Pan wspomniał tylko o małym wycinku. Polacy są „robieni” na każdym kroku.

hellweg
Gość
hellweg

nadal jest aktualne moje zdanie sprzed kilku lat, że w Polsce trudno nie być piratem…
Sam staram się legalnie oglądać to co mnie interesuje, ale nie lubię jak mnie ktoś robi w balona uzasadniają to, że to dla dobra klienta, jakoś nie czuję się wtedy klientem, a frajerem.
żeby nie było, a nie ściągam tylko korzystam z kilku serwisów VOD (cineman, chili, iTunes), liniowej tv nie oglądam,