Ile oszczędza NASA dzięki zlecaniu misji prywatnym firmom?
Od 2012 roku NASA zleca realizację misji zaopatrzeniowych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prywatnym firmom. Wiele osób uznaje to za słabość NASA. Agencja, która 40 lat temu wysyłała misje na Księżyc, teraz wynajmuje prywatne firmy w celu dostarczenia ładunków na niską orbitę okołoziemską. Jednak jak pokazują najnowsze badania, takie działania doprowadziły do ogromnych oszczędności w NASA.
Edgar Zapata z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie przeanalizował oferty SpaceX oraz Orbital ATK i porównał koszt wysłania kilograma ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną przez obie firmy. Zestawił te dane z kosztami jakie musiałoby ponieść NASA, gdyby nadal chciała w tym celu korzystać z wahadłowców kosmicznych.
Koszt dostarczenia przez SpaceX jednego kilograma ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną wynosi około 89 tysięcy dolarów. Natomiast Orbital ATK przy użyciu pojazdu Cygnus potrafi dostarczyć kilogram ładunku w cenie około 135 tysięcy dolarów. Koszt wysłania kilograma ładunku przy użyciu wahadłowców kosmicznych wynosił około 272 tysięcy dolarów. Jak widać oszczędności dla NASA z tytuły zlecenia misji zaopatrzeniowych prywatnym firmom są ogromne.
Misje zaopatrzeniowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną to dopiero początek oszczędności. Zgoda na realizacje załogowych misji przyniosą ich jeszcze więcej. Start rakiety Falcon 9 z załogową wersją kapsuły Dragon 2 wyniesie około 405 milionów dolarów1. Boeing start rakiety Atlas V z kapsułą Starliner wycenia na 654 miliony dolarów. Pozwoli to zaoszczędzić NASA około 37% – 39%, w porównaniu do kosztów, które poniosłaby, gdyby chciała zbudować własny środek transportu.
Pierwszy testowy lot kapsuły Dragon 2 zaplanowany jest na kwiecień 2018 roku. Natomiast w sierpniu 2018 powinien mieć miejsce pierwszy załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną z użyciem nowej kapsuły firmy SpaceX. Boeing debiut swojej kapsuły Starliner zapowiedział na sierpień 2018 roku. Natomiast pierwsza załogowa misja Starliner’a powinna nastąpić w listopadzie 2018 roku.
Zlecenie kontraktów prywatnym firmom, to nie tylko oszczędności dla NASA, ale umożliwienie rozwoju nowych technologii. Prywatne firmy z sektora kosmicznego mogą dzięki tym pieniądzom realizować kolejne cele. Elon Musk uważa, że w przyszłości SpaceX będzie w stanie realizować loty na Marsa, których koszt wyniesie około 100 tysięcy dolarów za tonę ładunku.
- Koszt rzeczywisty jest znacznie niższy, ale SpaceX może sobie pozwolić na wysoką marżę z uwagi na cenę u konkurencji. ↩