Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Z wizytą w fabryce Fibaro – dużo zdjęć!

Z wizytą w fabryce Fibaro – dużo zdjęć!

Norbert Cała
norbertcala
10
Dodane: 6 lat temu

Wczoraj miałem przyjemność wraz z innymi dziennikarzami zwiedzić fabrykę Fibaro, czyli polskiej firmy produkującej elementy automatyki domowej, w tym tej zgodnej z Apple HomeKit. Na pewno ich znacie, bo firma ma już swoją renomę choć może nie jest ona tak wielka jak w niektórych krajach arabskich, gdzie to synonim automatyki domowej – często pada tam pytanie “Jakiej firmy masz Fibaro”.

Może się to wydawać niespodziewane w dzisiejszych czasach, ale Fibaro jest firmą Polską od A do Z. Czyli zarówno rozwój jak i produkcja są w Polsce w Poznaniu. Projekt urządzenia zaczyna się od designu – prezes to zatwierdza i dopiero trafia do inżynierow którzy dopasowują środek – jak w Apple :).

Ja sam nie dawałem wiary, że tak zaawansowana i duża produkcja odbywa się u nas w kraju, ale zobaczyłem, a w galerii możecie zobaczyć Wy, że to prawda. Jedyny element sprowadzany z zagranicy to czyste płytki drukowane. Cała reszta, czyli instalacja układów scalonych, składanie urządzenia, testowanie go i pakowanie odbywa się w Poznaniu. I potem jest sprzedawane do 110 krajów na świecie. Nawet plastikowe obudowy i papierowe opakowania są wytwarzane przez podwykonawców w Polsce, a najcześciej też w Poznaniu.

Co ciekawe każda sztuka produktu która wychodzi z Fibaro jest testowa, każda, nie wyrywkowo. Dzięki temu firma ma bardzo małe problemy z serwisem.

Jeśli macie jakieś pytanie to możecie je śmiało zadać w komentarzach, a teraz zapraszam do galerii.

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek.

norbertcala
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 10

Kable – Były?? Bo…? Zapewniają pewność i wysokie bezpieczeństwo systemu?
A co się z tym wiąże domu i jego mieszkańców!
A wiemy jakie podatności były, są i będą, kiedy stosuje się (nie tylko w “inteligentnym domu”) łączność bezprzewodową
Wi-Fi (np. problem KRACK)
Bluetooth (np. problem BlueBorn)
…i jeszcze taki drobiazg… kiedy stosujemy system złożony z urządzeń komunikujący się w sposób bezprzewodowy to… każde urządzenie to kolejny, kolejny… nadajnik, który niezależnie od mocy nie ma korzystnego wpływu na nasze zdrowie oraz przyczynia się do zaśmiecania eteru.

A co z centralka mi? Czy tez są produkowane w Poznaniu bo nie widać ich na żadnym zdjęciu? Problem z Fibaro jest taki że posiadają aktywatory pracujące w protokole szyfrowanym z-wave plus natomiast serce systemu czyli centralka działa na starym układzie ZW 300 czyli bez szyfrowania transmisji. Nie rozumiem takiego podejścia do sprzedaży. Konkurencja taka jak Vera wydała już 3 centralkę obsługująca z-wave plus!!! Jestem instalatorem Fibaro ale nie polecę centralki która nie wspiera szyfrowania natomiast aktywatory już tak.