iMagazine

HDMI 2.1 – nowy standard gotowy na 10K

30/11/2017, 13:49 · · · 3

Standard HDMI 2.1 został ostatecznie ogłoszony, a to oznacza, że w przyszłym roku zobaczymy sprzęty z nowym lepszym standardem. Kluczowa zmiana to znacznie większa przepustowość, a tym samym większe możliwości.

Temat złącza HDMI jest bardzo obszerny i podzielony na kilka kwestii. Jeśli chodzi o same przewody, to ostatnio Maciej Koper z HDTVPolska się świetnie z tym rozprawił. Przy okazji testując kabel światłowodowy, ale tekst to takie prawdziwe „mięso” obalające wszelkie mity związane z super kablami poprawiającymi jakość obrazu. Odrębną kwestią są same standardy, czyli nowe specyfikacje protokołu obsługiwane przez urządzenia. Sam wygląd złącza się nie zmienia, natomiast zmieniają się jego możliwości. Wraz z nadejściem HDMI 2.1 zachodzą istotne zmiany, które sprawią, że korzystanie ze sprzętów RTV będzie jeszcze przyjemniejsze.

Kluczowa zmiana to przepustowość na poziomie 48 Gbps, w wariancie 2.0 było to 18 Gbps, a w HDMI 1.4 tylko 10.2 Gbps. Drugą kwestią jest wsparcie dla 8K, a nawet 10K (obraz ultrapanoramiczny), do tego dochodzi wsparcie wszystkich tych rozdzielczości z wyższą liczbą klatek nawet 120 FPS i wsparcie dynamicznego HDR. Ciekawą zmianą jest wprowadzenie Variable Refesh Rate, który będzie dla telewizorów tym, czym jest FreeSync w monitorach, czyli synchronizacją klatek między odtwarzaczem, a wyświetlaczem. Nowe funkcje mogą praktycznie wyeliminować zjawisko laga w grach. Wiatr w żagle otrzyma także dźwięk za sprawą eARC, czyli nowej wersji kanału zwrotnego. Teraz przepustowość na dźwięk to nawet 37 Mb/s co pozwala w pełni przekazywać dźwięk obiektowy nawet 32 kanałowy.

Standard HDMI 2.1 będzie w pełni wstecznie kompatybilny, wygląd złącza się nie zmieni. Jednocześnie, aby w pełni skorzystać z nowego standardu potrzebne będą przewody Ultra High Speed.

Nowy standard na szczęście wykracza sporo poza bieżące potrzeby. Chociaż szkoda, że nie zdecydowano się na pełne zastąpienie typowego złącza HDMI portem USB-C. Wiadomo jednak, że obecnie protokół HDMI nie wyklucza takiego typu złącza. Na razie zakończono prace nad standardem. Pierwsze urządzenia mają się pojawić dopiero w drugiej połowie 2018 roku.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

Jendrek napisał(a):

A po co złącze HDMI miałoby zostać zastapiąne USB C? Żeby móc kupić kolejną torbę przejściówek do posiadanych urządzeń?

Prym napisał(a):

Jendrek (?) co Ty gadasz? Aktualne urządzenia nie obsłużą 2.1 więc różnica kabla powinna Ci zwisać. Za to jakby hdmi 2.1 miało wtykę usb-c, to byłby to kolejny krok do zamienienia kolejnego znanego portu uniwersalnym usb-c. ja kibicuje unifikacji portów, bo to jedyne słuszne rozwiązanie.

Jendrek napisał(a):

Oczywiście, że nie obsłużą 2.1. Ale czy muszą? Skoro 2.1 jest w pełni wstecznie kompatybilny, to kupując np TV z HDMI 2.1 mogę wszystkie posiadane sprzęty (konsola, dekoder, NAS, itp) do niego dalej podłączyć i nie muszę kupować wraz z TV torby przejściówek do tego. Pomijam obecne ceny przejściowek USB C – HDMI 4K.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK