iMagazine

Apple jednak zapłaci Irlandii 13 miliardów euro

06/12/2017, 16:34 · · · 4

Komisja Europejska wezwała rząd w Dublinie do odzyskania od Apple 13 miliardów euro. Długo wydawało się, że Apple nigdy tych pieniędzy nie zapłaci, zresztą Irlandia nie była zbyt chętna na przystanie na warunki Unijnych władz. Wszystko jednak wskazuje na to, że Apple będzie spłacać tą kwotę.

Paschal Donohoe – minister finansów Irlandii poinformował w Brukseli, że doszło do porozumienia pomiędzy Irlandią, a Apple. W pierwszym kwartale 2018 roku zaczną spływać pieniądze od Apple. Szczegółów porozumienia oczywiście nie ujawniono. Wiadomo jednak, że firma ma przelewać pieniądze na dedykowane konto, które będzie zamrożone do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez unijne instytucje. Irlandia i Apple wciąż odwołują się od obecnych postanowień, o czym informowaliśmy wcześniej. Sprawa dotyczy obniżenia podatków dla Apple przez Irlandzki rząd, które to nie były zgodne z unijnym prawem. Chodzi o ulgi otrzymane w latach 2003-2014.

Apple nie jest jedyną firmą, która boryka się z takim problemami. Podobny problem ma Amazon. Ze względu na korzystne warunki finansowe swoje europejskie siedziby w Irladnii mają też między innymi Google i Facebook.

Porozumienie między Apple, a Irlandią zostało ogłoszone przy okazji zjazdu Europejskich Ministrów Finansów. Ogłoszono na nim również czarną listę rajów podatkowych oraz szarą listę krajów, z których dobrodziejstwa korzystają najbogatsi biznesmeni oraz światowe korporacje. Zwykle są to działania na granicy prawa. Ocena działań Apple i innych firm nie jest jednoznaczna. Z punktu widzenia obywatela danego państwa można stwierdzić, że firma nas okrada unikając podatków od zarobionych pieniędzy. Z drugiej strony będąc właścicielem firmy, chce się maksymalizować zyski i do póki działa się w ramach prawa to wszystko powinno być dobrze. Zawiłe i niejednolite prawo na całym świecie z pewnością nie ułatwia.

4

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Winmaciek (@w1nmaciek)Marcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

„Apple jednak zapłaci Irlandii 13 miliardów euro Irla”
Hę?

Winmaciek (@w1nmaciek)
Gość

Artykuł standardowo dla autora dosyć niechlujnie napisany. Ostatnie zdanie też wyglada, jakby było niedokończone. A poza tym przymiotniki pochodzące od nazw krajów pisze się z małej litery. A w artykule jest „Irlandzki”.

Marcin
Gość
Marcin

Swoją drogą jak na ulgi za 13 lat, to niewyobrażalna suma.

Marcin
Gość
Marcin

11 lat.