Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Apple Pay negocjuje wejście do Polski, przez BLIK?

Apple Pay negocjuje wejście do Polski, przez BLIK? →

17
Dodane: 6 lat temu

Michał Duszczyk, na łamach Rzeczpospolitej…

Amerykański koncern negocjuje z Polskim Standardem Płatności (PSP) wdrożenie usługi Apple Pay w naszym kraju – wynika z informacji, do których dotarł portal rp.pl.

Ten temat powtarza się od bodajże ponad roku i jak na razie niewiele wynika z tych wszelkich przygotowań i negocjacji. Mieliśmy mieć Apple Pay w Polsce poprzez Revolut do końca zeszłego roku, ale jak widać, z tego też nici.

Tymczasem BLIK wydaje się być „innowacyjnym” rozwiązaniem do momentu, w którym porównamy go z Apple Pay. Zakup lub wypłata gotówki z bankomatu poprzez BLIK wygląda następująco:

  1. Wybierz płatność BLIK-iem.
  2. Wyjmij telefon lub przełącz się do aplikacji Twojego banku.
  3. Przepisz, podyktuj, przekopiuj lub wklep kod BLIK do odpowiedniego miejsca.
  4. Wróć do aplikacji bankowej.
  5. Potwierdź płatność i opcjonalnie zatwierdź ją swoim PIN-em.

Tymczasem, Apple Pay wygląda następująco:

  1. Wybierz płatność Apple Pay.
  2. Zbliż iPhone’a lub Apple Watcha do terminala (jeśli nie jest to zakup przez WWW).
  3. Autoryzuj płatność przez Touch ID lub Face ID.

To niby tylko dwa kroki mniej (trzy, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przy Apple Pay krok nr 2 i 3 są wykonywane prawie jednocześnie), ale fakt, że nie musimy się nigdzie przełączać czy cokolwiek przepisywać, powoduje że różnica jest ogromna.

Jeśli Polski System Płatności rzeczywiście wywalczy wprowadzenie BLIK-a do App Store, to po pierwsze będzie to wyjątkowe wydarzenie na skalę światową, a po drugie nie mam nic przeciwko takiej decyzji, szczególnie jeśli będzie to oznaczało, że mogę korzystać z Apple Pay w Polsce.

No nic – czekamy na rozwój wydarzeń.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 17

Jeżeli raz zapłacisz wygenerowanym kodem to przeglądarka może to zapamiętać. Kolejna płatność wymagać będzie tylko zatwierdzenia w aplikacji bankowej bez konieczności przepisywania kodu.

A jeszcze jedna kwestia. Blik działa tylko w Polsce :) Czyli co, Apple Pay miałby działać tylko lokalnie?

Myśle że chodzi o podpięcie zamiast do karty to do BLIKa właśnie. Czyli przy płatności Apple Pay ściągany będzie hajs jak blikiem, tylko bez wpisywania kodów itp. Tzn skorzystają z gotowej infrastruktury do realizowania płatności co przyspieszy wprowadzenie i od razu wprowadzi aPay do wielu banków na raz.

też mi się tak wydaje, BLIK ma już spięte połączenia z większością banków u nas. Więc Apple musiałoby tylko dogadać komunikację z 1 podmiotem, aby wykorzystać ich infrastrukturę.

BLIK = bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów.
Karta zbliżeniowa= przyłóż kartę do terminala. Gotowe. Powyżej 50 zł wpisz pin. Gotowe.
Płatności internatowe = różne standardy płacenia nawet tylko jednym kliknięciem (tak, w Polsce).
Przelew błyskawiczny na numer telefonu = dużo banków a odbiorca wypłaca w pierwszym lepszym bankomacie Euronet.

Prawdopodobnie aroganccy ludzie z Apple próbują w Polsce przedstawić bankom Apple Pay jakby to była technologia kosmiczna a polski banki to były średniowieczne stragany na jarmarku.

Niepotrzebnie marudzisz. Jak masz kartę przypisaną do ApplePay to płacisz wszędzie tam gdzie ta twoja karta jest obsługiwana. Nie musi być naklejki ApplePay. W Polsce płacę iPhone z podpiętą kartą Lloyds’a, u fryzjera, w Leroy, w małęj lokalnej piekarni, wiejskiej Aptece na stacji benzynowej… Zgadnij gdzie jest naklejka ApplePay. Nigdzie. Powiadomienia o płatności dostaję w kilka sekund po transakcji.
Blik to kolejny pośrednik – trzeba się podzielić prowizją i liczyć z opóźnieniami. Kolejne słabe miejsce.
Liczę, że Apple porozumie się bezpośrednio z bankami.

A mnie się wydaje że to chodzi nie o sam BLIK tylko jego operatora czyli PSP który ma obecnie umowę z bankami na Blik, ale nic nir szkodzi by współpracę poszerzyć o Apple Pay. W takiej sytuacji PSP byłby przedstawicielem Płatności Apple na Polskę.
Swoją drogą nie uwierzę póki nie zobaczę. Tego typu dywagacje mamy co kwartał. Raz wchodzi Apple Pay, a innym razem Amazon do naszego kraju.

Porównanie BLIK i Apple Pay jest tak subiektywne i wybiórcze, że trudno się zdecydować od czego zacząć.

Apple Pay nie ma w Polsce, czyli nie mając zagranicznego konta nie zapłacisz nigdzie – tak na chwilę obecną to co napisałeś to nie prawda, ponieważ tylko BLIKiem można płacić.
Sam zauważyłeś, że Apple Pay nie można płacić w sklepach internetowych
Zapomniałeś, że w BLIK można płacić bez kodu mniejsze kwoty, a w Apple Pay przy wyższych też trzeba wpisać PIN

Ogólnie to nie zrozumiałeś wcale o co chodzi (w tej plotce):
-piszesz gdyby Apple Pay miało być nakładką na BLIK
-w rzeczywistości Apple Pay miało by użyć istniejącego systemu BLIK do płatności, czyli przykładowo:
Chcąc zapłacić za aplikację w App Store pieniędzy nie przeszły by przez 3 podmioty (Apple, wydawca karty, bank)a jedynie przez 2 (bank biorący udział w systemie BLIK, Apple) czyli prowizję za płatność można podzielić na 2 a nie 3, czytaj zyskało by Apple i Bank.
Moim zdaniem jest to mało prawdopodobne aby w rzeczywistości tak się dogadali, ale potencjalnie Apple mogłoby na tym zyskać

Cyt.
“Tymczasem, Apple Pay wygląda następująco:

1/ Wybierz płatność Apple Pay.
2/ Zbliż iPhone’a lub Apple Watcha do terminala (jeśli nie jest to zakup przez WWW).
3/ Autoryzuj płatność przez Touch ID lub Face ID.”

pytanie:

W przypadku korzystania z Apple Watcha, w jaki sposób autoryzuje się płatność ?

Apple Watch po każdym założeniu na rękę wymaga wpisania kodu więc samo posiadanie zegarka na nadgarstku jest autoryzacją.