iMagazine

Mężczyzna ugryzł baterię, aby sprawdzić jej autentyczność; jak się to ma do piratów i złotych monet?

26/01/2018, 11:40 · · · 1

Na chińskim Miaopai pojawiło się wideo, na którym człowiek próbuje zweryfikować autentyczność nowej baterii, która ma trafić do jego iPhone’a.

Ten mężczyzna próbował tego czynu dokonać poprzez ugryzienie wspomnianej, nowej baterii, zanim ta trafi do jego telefonu. Jak widać poniżej, ten czyn mu się udał – nie wiemy jedynie czy odkrył, że bateria jest prawdziwa, czy fałszywa. Osobiście podejrzewam, że to pierwsze, a eksplozja spowodowana była przedziurawieniem jej zębami. Na szczęście rzekomo nikomu nic się nie stało.

Piszę o tym dlatego, że od dzieciństwa fascynowało mnie gryzienie złotych monet, co miałem okazję wielokrotnie zaobserwować w wielu filmach. Niedawno szukałem informacji na ten temat i trafiłem na ciekawy artykuł Arnauda Manasa, z marca 2017 roku, pt. „Dlaczego piraci gryzą dane im złote monety?”. Dowodzi on, że w XIX i XX wieku, skuteczniejszą metodą było ważenie monet, ponieważ różnice w ich wadze sięgały 2,25 gramów (złota ważyła 6,45 g, a ołowiana i pozłacana jedynie 4,2 g), ale znacznie ciekawsza jest jego analiza z życia piratów, w której wykorzystuje dane NASA do oceny ich siły zgryzu i mięśni w palcach. Polecam przeczytanie całości, bo to naprawdę fascynująca podróż w dawne lata, ale Arnaud Manas wnioskuje, że pomimo, że piraci w filmach gryzą złote monety, to ci prawdziwi prawdopodobnie nigdy tego nie robili, ze względu na brak precyzji, a ta „legenda” powstała w Hollywood.

„Dlaczego piraci gryzą dane im złote monety?” – Arnaud Manas


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

ichief napisał(a):

Sprawa wydaje się być jasna, przyszła moda na wymianę baterii w iP to klient robi fotę telefonem jak gryzie baterię, pewnie na insta… nieważne, chciał wyglądać jak olimpijczyk ze złotym medalem (od 1912 tylko pozłacanym) – nieważne. Jeśli chodzi o złoto to gryzienie maiło na celu pobieżną weryfikację autentyczności gdyż jest ono dość miękkie i pozostawia odcisk zębów.

cyt.: „Historically, the practice of biting into metal seems to have its roots in money counterfeiting. Money handlers would bite down on coins to test their authenticity. Gold is a relatively soft metal and would show wear when distressed.” David W. Lange of Numismatic Guaranty Corporation

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK