iMagazine

Falcon Heavy gotowy do startu

05/02/2018, 17:31 · · · 0
fot. SpaceX

Pomimo licznych opóźnień i problemów z nową, większa i znacznie potężniejszą wersją rakiety z rodziny Falcon, firmie SpaceX w końcu udało się dopiąć wszystko na ostatni guzik. Już we wtorek, o godzinie 19:30 czasu polskiego, z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie, wystartuje w swój pierwszy lot rakieta Falcon Heavy.

Start ten będzie jednym z najważniejszych wydarzeń dla przemysłu kosmicznego w tym roku. Równie ważne będą testy prywatnych, załogowych kapsuł i przyznanie im certyfikatów NASA. Pozwoli to na używanie ich do załogowych lotów w kosmos. Wróćmy jednak do Falcona Heavy. Jest to najpotężniejsza z dostępnych obecnie rakiet. Pozwoli na wyniesienie nawet 64 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską. To masa większa niż Boeing 737 z załogą, pasażerami, bagażami i pełnymi zbiornikami paliwa. 64 tony, to prawie dwa razy więcej niż jest w stanie wynieść na orbitę najmocniejsza wersja rakiety Delta IV Heavy1. Nawet zapowiedziana przez Blue Origin rakieta New Glenn, będzie potrafiła wynieść na taką orbitę „tylko” 45 ton ładunku.

Oczywiście same możliwości nośne to nie wszystko. Falcon Heavy będzie również w sporym stopniu rakietą wielokrotnego użytku. Wszystkie trzy pierwsze stopnie rakiety, będą powracać na Ziemię i lądować w taki sam sposób, jak pierwsze stopnie rakiet Falcon 9. Dwa boczne elementy wylądują w strefie lądowania LZ-1 na Florydzie, a środkowy, chwilę później na autonomicznej barce „Of Course I Still Love You” na Atlantyku.

Pogoda na wtorek zapowiada się bardzo dobrze. Na 80% z tego powodu nie zostanie przerwany start. To bardzo dobre prognozy. Jeśli kwestie sprzętowe nie zawiodą, to będziemy światkami fenomenalnego widowiska. Nie tylko startu największej obecnie rakiety z 27 silnikami pracującymi jednocześnie, startującej z tego samego stanowiska, z którego rakiety Saturn V z misjami Apollo, ale również trzech lądowań, jedno po drugim. Ładunek Falcona Heavy jest już też gotowy do lotu.

Starman in Red Roadster

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Stream ze startu i lądowań Falcona Heavy:

  1. Delta IV Heavy może wynieść na niską orbitę okołoziemską do 28,8 tony ładunku.

Błażej Faliszek

Użytkownik sprzętu Apple od ponad 10 lat. Najcześciej piszę o kosmosie (SpaceX) ale również o elektronice i DIY (Raspberry Pi, Arduino). Działam w stowarzyszeniu Hackerspace Silesia a ostatnio mocno wkręciłem się w temat filtrów powietrza.


Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK