iMagazine

Ruszam z Projekt Raspberry Pi
(dzięki uprzejmości Botland!)

08/02/2018, 14:59 · · · 9
fot. Adafruit

Mniej więcej przed tygodniem dowiedziałem się, że Raspberry Pi oferuje model Zero w zgrabnej obudowie wyposażonej w otwór na kamerę, która przy okazji jest w komplecie. Bardzo szybko zrodził mi się w głowie prosty pomysł…


Ten projekt jest możliwy dzięki uprzejmości Botland, który dostarczył następujące elementy umożliwiające jego wykonanie:


Spis treści

  1. Instalacja i konfiguracja Raspbian (Wi-Fi, SSH i VNC).
  2. Instalacja Homebridge i konfiguracja Xiaomi Air Purifier 2.
  3. Uruchomienie kamery Raspberry Pi NOIR pod HomeKitem.
  4. Dodajemy pozycję w HomeKit, wyświetlającą jakość powietrza na dworze.
  5. Dodajemy prognozę pogody do HomeKit dla naszej ulicy.

Niedawno, po bardzo długim czasie, dojechał do mnie Xiaomi Air Purifier 2, który odpowiada za oczyszczanie powietrza w domu z wszystkiego co niepożądane. To urządzenie łączy się poprzez Wi-Fi i ma swoją aplikację, ale niestety nie wspiera HomeKita. Stwierdziłem, że bez sensu jest stawiać Raspberry Pi z Homebridgem tylko dla jednego Xiaomi, więc szukałem powodu, dla którego to miałoby sens.

fot. Adafruit

Jak tylko zobaczyłem, że RPi jest dostępny w wersji Zero W (z Wi-Fi), z obudową, która ma miejsce na kamerę, która oczywiście może działać z HomeKitem, to już miałem dwa powody, żeby go postawić. Co dwie głowy… czy jakoś tak to szło.

Plan jest zatem prosty:

  1. Zainstalować Raspbiana.
  2. Zainstalować Homebridge.
  3. Uruchomić kamerę pod HomeKitem.
  4. Uruchomić oczyszczacz powietrza pod HomeKitem.

fot. Adafruit

Opiszę każdy z etapów, krok po kroku, gdyby przypadkiem ktoś z Was miał ochotę na coś podobnego… a w międzyczasie zrodziło mi się w głowie kilka innych pomysłów, ale to temat na inny dzień.
Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

chiefer napisał(a):

Mój RPiW z kamerką leży od jakiegoś czasu nieużywany. Powód – w domu posiadam wyłącznie sprzęt Apple, trudno pod to podłączyć Malinę (na wielkim TV mocno przymula). Kibicuję więc i ufam że mnie wystarczająco mocno zachęcisz by dać mu drugą szansę ;)

Malina może się kumać z HomeKit i aplikacją Home na iOS

rybak17 napisał(a):

Apple pod HomeKit ma tylko chyba głośnik, którego nie da się kupić w Polsce

Nakusek napisał(a):

Ja ostatnio widziałem fajny projekt lustra do łazienki z pogoda, kalendarzem i jeszcze innymi powiadomieniami na malinie :)

Łukasz napisał(a):

Co za zbieg okoliczności… bo jestem na tym samym etapie. Jeszcze sprawdzam, czy mogę zainstalować domoticza na serwerze synology…
Wracając do raspberry, powiedzcie, co jest potrzebne do jej działania jako hub dla akcesoriów kompatybilnych z homekit oraz z z-wave jednocześnie, ale tak aby one wszystkie były widoczne w aplikacji dom na ipada czy iphone’a?

Marcin napisał(a):

No i super, też rozmyślam nad RPi i Homekit Pozdrawiam

rybak17 napisał(a):

Fajny pomysł, kibicuje

Mirek napisał(a):

Czy w aplikacji Home jest możliwość konfiguracji np. Jeśli na dworze jest -3 stopnie to wyślij mi powiadomienie ??

Wojtek Pietrusiewicz napisał(a):

Tak, ale to zależy od czujnika, czy oferuje taką opcję.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK