iMagazine

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zbombardowały rakietę Falcona 9

09/02/2018, 12:03 · · · 1
fot. NASA

Wiem, że ten tytuł brzmi jak tani clickbait i to taki naprawdę tani, jednak to prawda. Jeszcze przed startem Falcona Heavy, SpaceX wysłało w kosmos Falcona 9 z misją GovSat-1. Start tej rakiety miał miejsce 31 stycznia. Ładunkiem był satelita telekomunikacyjny dla administracji publicznej Luksemburgu. Po tym starcie nie było planowane lądowanie, jednak SpaceX postanowiło zrobić pewien test i spróbować wylądować Falconem 9 na oceanie.

Wodowanie rakietą się powiodło. Jakkolwiek dziwnie i szalenie to brzmi. Nawet Elon Musk nie mógł w to uwierzyć, ale rakieta unosiła się na Atlantyku. Co ciekawe nie tonęła.

SpaceX po lądowaniu Falcona 9 na autonomicznej barce wysyła na miejsce swój statek „Go Searcher”. Ekipa z tego statku zabezpiecza rakietę na barce i  pilnuje, aby nie przewróciła się w czasie powrotu do portu.

Po wodowaniu Falcona z misji GovSat-1, „Go Searcher” miało odholować rakietę do portu, jednak okazało się, że nie mogą podpłynąć wystarczająco blisko rakiety, bo ciśnienie w zbiornikach paliwa i utleniacza jest tak wysokie, że grozi eksplozją.

SpaceX musiało w jakiś sposób rozwiązać problem dryfującej rakiety, która mogła lada chwila wybuchnąć. Firma zwróciła się o pomoc do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Wojsko bardzo chętnie pomogło i przeprowadziło atak lotniczy na dryfującą rakietę w celu jej neutralizacji. Niestety Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych nie komentują tej historii i nie udostępniły zdjęć lub nagrań z tej misji.


Błażej Faliszek

Użytkownik sprzętu Apple od ponad 10 lat. Najcześciej piszę o kosmosie (SpaceX) ale również o elektronice i DIY (Raspberry Pi, Arduino). Działam w stowarzyszeniu Hackerspace Silesia a ostatnio mocno wkręciłem się w temat filtrów powietrza.


Dodaj komentarz

Zapytam napisał(a):

A dlaczego nie było planowane lądowanie?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK