iMagazine

Jeśli korzystacie z APFS i obrazów dysków, to ryzykujecie utratą danych

19/02/2018, 13:55 · · · 8

Mike Bombich zwrócił uwagę na sporego buga w APFS, który może dotknąć osób wykorzystujących obrazy dyskowe do przechowywania swoich danych i skutkować utratą danych.

Ten problem dotyczy tylko i wyłącznie obrazów dysków APFS (czyli pod kontrolą High Sierra), a nie dysków SSD czy HDD, które znajdują się w naszych Macach.

Obraz dysku to plik, który po „zamontowaniu” zachowuje się (prawie) jak każdy inny dysk twardy lub SSD. Może być szyfrowany lub nie, zahasłowany lub nie i to znakomity sposób do tworzenia backupów lub chronienia ważnych danych. Jedną z różnic, za czasów HFS+, jest to, że jeśli utworzymy 1 GB pusty obraz dysku na 1 GB SSD i potem na to SSD (nie do obrazu) wrzucimy 500 MB danych, to obraz dysku pokaże, że ma jeszcze 500 MB wolnego miejsca. Logiczne.

Mike, w przypadku korzystania z AFPS, znalazł buga. Polega on na tym, że jeśli do powyższego, przykładowego 1 GB SSD w połowie zapełnionego 500 MB danych i z pustym obrazem dysku (o pojemności 1 GB i mającego 500 MB wolnego miejsca), zaczniemy kopiować dane, to pierwsze 500 MB przekopiuje się prawidłowo i znajdzie się w obrazie. Niestety, każdy kolejny MB również się przekopiuje niby prawidłowo, ale tych danych w rzeczywistości tam nie będzie i zostaną utracone.

Wniosek jest zatem jeden: jeśli korzystacie z obrazów dysków APFS, to róbcie to z dużą rozwagą lub przestańcie z nich korzystać dopóki Apple nie rozwiąże tego problemu.


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

Jula napisał(a):

Chryste Panie! Co oni w tym Apple to ja nie… Dobra passa najbardziej zaawansowanego systemu na świecie i najbezpieczniejszego trwa w najlepsze.

Hmm, to spore niedopatrzenie. Serio nikt tego nie przetestował w AAPL?

Szczerski napisał(a):

Niedopatrzenie to jest zły kolor w ikonce, albo lekko rozjeżdżający się layout, a nie taki fuckup. Nazywajmy rzeczy po imieniu, mimo że boli.

Mojito napisał(a):

Coraz bardziej podoba mi się ta firma pod sterami tego waginoscpetyka 😂

Tomasz Barwinski napisał(a):

Eee, obraz dysku robi się ewentualnie przy odtwarzaniu systemu. W innym wypadku nie wiedzę sensu w używaniu takich „dysków”.
Od backup -ów mam TM.
Chyba sami w Apple nie przewidzieli takiego użycia apfs-a.
Na moim ssd działa bardzo dobrze.

Wojtek Pietrusiewicz napisał(a):

Oj chyba przewidzieli. Obrazy dysków są wykorzystywane od tak wielu lat do tak wielu rzeczy, że jeśli ktoś by o nich zapomniał, to nie wiem czy powinien tam pracować.

Tomasz Barwinski napisał(a):

Może już nie pracuje ?

ydc99 napisał(a):

„Zahasłowany” to rewelacyjny termin! 😳

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK