iMagazine

Koniec iTunes Store dla Windows XP i Apple TV pierwszej generacji

26/02/2018, 09:11 · · · 3

Jeśli jeszcze z jakiegoś powodu korzystacie z Windowsa XP lub Vista, Apple ma dla Was złą wiadomość, pod koniec maja zostanie zablokowany dostęp do iTunes Store. To samo dotyczy również Apple TV pierwszej generacji. Trudno dziwić się tej decyzji, zarówno pierwsze Apple TV, jak i urządzenia z systemem Windows XP to praktycznie zabytki.

Pierwsza generacja Apple TV pojawiła się w 2007 roku, czyli ponad dekadę temu. W 2015 roku Apple przestało go wspierać. Teraz urządzenie straci dostęp do iTunes Store, co oznacza brak możliwości zakupu filmów czy utworów, a także pobierania na nowo wcześniej już zakupionych treści. Trochę szkoda w przypadku kolekcjonerów, ponieważ po uruchomieniu sprzęt będzie i tak bez użyteczny. Natomiast trudno dziwić się tej decyzji, w końcu trzeba iść na przód, oglądanie się na wiekowe urządzenia nie wpływa pozytywnie zarówno na bezpieczeństwo, jak i rozwój technologii.

Sytuacja dotyczy również komputerów PC działających na systemach Windows XP i Windows Vista. Podobnie jak Apple TV pierwszej generacji, także iTunes Store na tych urządzeniach przestanie być dostępny od 25 maja 2018 roku. Tu również trudno się dziwić, w październiku minie 17 lat od premiery systemu Windows XP, a Windows Vista też już jest na rynku od ponad dekady. Niestety wciąż bez trudu znajdziemy w firmach maszyny działające w oparciu o XP. Mimo wielu starań Microsoftu, ten staruszek ma wciąż 5% udział w rynku systemów Windows podłączonych do sieci. Jeden z największych sukcesów Microsoftu, stał się jego największą zmorą.

Jednocześnie trzeba przyznać, że jeśli bardzo chcemy, to żywotność urządzeń i oprogramowania może być naprawdę długa. Pierwsze Apple TV miało duży dysk twardy, złącze HDMI i dziś spokojnie jeszcze może wyświetlać filmy z iTunes (w SD). Technologia idzie na przód i miejsce zarówno Apple TV, jak i Windows XP oraz Windows Vista jest w muzemu.

3

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MDWrybak17matipl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
matipl
Gość
matipl

” Trudno dziwić się tej decyzji, zarówno pierwsze Apple TV, jak i urządzenia z systemem Windows XP to praktycznie zabytki.”

Dziwię się, ponieważ Vista może mieć pod sobą o wiele lepszy sprzęt niż aTV1. Skąd taka decyzja? Co innego gdyby wycofali wsparcie dla iTunesa, a nie odtwarzania materiałów wcześniej kupionych.

rybak17
Gość
rybak17

Pierwsze ATV miało mały a nie duży dysk twardy tyle że na ATA.

Po dodaniu sprzętowego dekodera zamiast starej karty WiFi radzi sobie świetnie z filmami FHD. Trzeba tylko postawić linuxa i Xbox/kodi.
Używałem i sprawdzało się doskonale. Dużo lepiej niż nowsze ATV.

MDW
Gość
MDW

AppleTV od 1 do 3 generalnie nie miało zbyt wielkiego sensu w Polsce. Dopiero AppleTV4 ma sens (i to według mnie bardzo duży). Temu urządzeniu po prostu brakowało aplikacji i AppStore. Teraz gdy to jest to jest zupełnie inna bajka i urządzenie jest warte każdej wydanej złotówki.