Apple Watch potrafi wykrywać cukrzycę z dokładnością do 85%
Pisaliśmy dziś Wam o tym, że Apple otwiera sieć własnych klinik medycznych dla swoich pracowników. Paweł spekulował, że mogą tam testować nowe rozwiązania medyczne, które potem zostaną użyte w produktach, które kupimy.
Zaciekawiło mnie to i zacząłem szukać innych informacji na ten temat. Przy okazji trafiając na najnowsze badania od twórców aplikacji dla Apple Watch – Cardiogram. Jestem pewien, że będziecie zdziwieni tak samo jak ja.
Apple Watch potrafi wykrywać cukrzycę z dokładnością do 85%, wynika to z badań DeepHeart przeprowadzonych przez Cardiogram i Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco na 14 tys. użytkowników Apple Watch i aplikacji Cardiogram. Podczas badań wykryto cukrzycę u 462 osób. Ale to nie wszystko. Poprzednie badania Cardiogram są równie ciekawe. Apple Watch może z dużą dokładnością wykrywać zaburzenia rytmu serca (97%), bezdech senny (90%) oraz nadciśnienie (82%).
Nie byłem świadom, jak bardzo dokładne wyniki mogą dać analizy danych z Apple Watch. Podobne wyniki mogą dawać dane pobierane z innych urządzeń z pomiarem tętna, ale te z Apple Watch dają najlepsze, bo jest ich najwięcej, a w tym przypadku chodzi o analizę ogromnej ilości danych i szukaniu w nich charakterystycznych anomalii.
Niestety w tym momencie te dane dostępne są jedynie dla badaczy, nie zobaczymy na swoim nadgarstku informacji o tym, że prawdopodobnie mamy cukrzycę. Ale nie będziemy musieli na to długo czekać. Twórcy Cardiogram obiecują, że jeszcze w tym roku pojawi się w ich aplikacji moduł informowania o możliwych, wykrytych chorobach.
Komentarze: 6
No to jest super informacja. Norbert – kiedy wracasz do Apple Watch?;-)
wraz z kolejną generacją
Jakie szczescie ze mam fenixa 5, cukrzyca mi nie groźna ;-) W Polsce są obowiązkowe badania okresowe raz na rok wiec nawet jeśli otrzymamy informacje na zegarku to i tak musimy się udać do lekarza i na badania.
Co jest obowiązkowe???
Masz na myśli badania okresowe dla osób pracujących na umowę o pracę? Nie są obowiązkowe raz na rok, termin kolejnych badań ustala lekarz medycyny pracy, dla chorujących na coś (cukrzyca, nadciśnienie itp.) to zazwyczaj 2 lata. Ale mało komu wykonują teraz badania krwi, jak już to zazwyczaj sprawdzają cholesterol. Mała szansa, że podczas takich “badań” jakaś choroba zostanie wykryta.
Przepraszam, musiały się przepisy zmienić. Kiedy pracowałem w Polsce były obowiązkowe. Mi przyzwyczajenia zostały i sam robie badania kompletne raz do roku, ale w miejscu gdzie pracuje jest to raczej widzimisie.