iMagazine

Apple Watch potrafi wykrywać cukrzycę z dokładnością do 85%

28/02/2018, 12:30 · · · 6

Pisaliśmy dziś Wam o tym, że Apple otwiera sieć własnych klinik medycznych dla swoich pracowników. Paweł spekulował, że mogą tam testować nowe rozwiązania medyczne, które potem zostaną użyte w produktach, które kupimy.

Zaciekawiło mnie to i zacząłem szukać innych informacji na ten temat. Przy okazji trafiając na najnowsze badania od twórców aplikacji dla Apple Watch – Cardiogram. Jestem pewien, że będziecie zdziwieni tak samo jak ja.

Apple Watch potrafi wykrywać cukrzycę z dokładnością do 85%, wynika to z badań DeepHeart przeprowadzonych przez Cardiogram i Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco na 14 tys. użytkowników Apple Watch i aplikacji Cardiogram. Podczas badań wykryto cukrzycę u 462 osób. Ale to nie wszystko. Poprzednie badania Cardiogram są równie ciekawe. Apple Watch może z dużą dokładnością wykrywać zaburzenia rytmu serca (97%), bezdech senny (90%) oraz nadciśnienie (82%).

Nie byłem świadom, jak bardzo dokładne wyniki mogą dać analizy danych z Apple Watch. Podobne wyniki mogą dawać dane pobierane z innych urządzeń z pomiarem tętna, ale te z Apple Watch dają najlepsze, bo jest ich najwięcej, a w tym przypadku chodzi o analizę ogromnej ilości danych i szukaniu w nich charakterystycznych anomalii.

Niestety w tym momencie te dane dostępne są jedynie dla badaczy, nie zobaczymy na swoim nadgarstku informacji o tym, że prawdopodobnie mamy cukrzycę. Ale nie będziemy musieli na to długo czekać. Twórcy Cardiogram obiecują, że jeszcze w tym roku pojawi się w ich aplikacji moduł informowania o możliwych, wykrytych chorobach.

źródłotechcrunch.com

6

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
dimNorbert CałaArturDominik Łada Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dominik Łada

No to jest super informacja. Norbert – kiedy wracasz do Apple Watch?;-)

Artur
Gość
Artur

Jakie szczescie ze mam fenixa 5, cukrzyca mi nie groźna ;-) W Polsce są obowiązkowe badania okresowe raz na rok wiec nawet jeśli otrzymamy informacje na zegarku to i tak musimy się udać do lekarza i na badania.

dim
Gość
dim

Masz na myśli badania okresowe dla osób pracujących na umowę o pracę? Nie są obowiązkowe raz na rok, termin kolejnych badań ustala lekarz medycyny pracy, dla chorujących na coś (cukrzyca, nadciśnienie itp.) to zazwyczaj 2 lata. Ale mało komu wykonują teraz badania krwi, jak już to zazwyczaj sprawdzają cholesterol. Mała szansa, że podczas takich „badań” jakaś choroba zostanie wykryta.

Artur
Gość
Artur

Przepraszam, musiały się przepisy zmienić. Kiedy pracowałem w Polsce były obowiązkowe. Mi przyzwyczajenia zostały i sam robie badania kompletne raz do roku, ale w miejscu gdzie pracuje jest to raczej widzimisie.