iMagazine

Vodafone, Nokia i Audi chcą zbudować na Księżycu sieć LTE

28/02/2018, 15:29 · · · 1
fot. Vodafone

Vodafone Germany, Nokia oraz Audi zapowiedziało zbudowanie i wysłanie na Księżyc pierwszego nadajnika LTE 4G. Nadajnik ten pozwoli na komunikowanie się z dwoma łazikami księżycowymi, które razem z nim trafią na powierzchnię naszego naturalnego satelity.

Na Księżyc trafi nadajnik sieci LTE 4G, a nie standardu 5G, który zbliża się wielkimi krokami. Jest to spowodowane tym, że 4G używane jest już od pewnego czasu i infrastruktura, której wymaga jest lepiej przetestowana, a co za tym idzie bardziej niezawodna. Ma to spore znaczenie przy wszystkich misjach kosmicznych.

Misja zaplanowana została na rok 2019. Nadajnik LTE oraz łaziki mają trafić na Księżyc dzięki rakietom firmy SpaceX. Sprzęt ma trafić w rejon misji Apollo 17 – ostatniej załogowej misji na Księżyc. W przyszłym roku przypada 45 rocznica tej misji.

Nadajnik LTE na Księżycu pozwoli na komunikację na paśmie 1800 MHz z dwoma łazikami, które będą poruszać się po powierzchni i wykonywać liczne zdjęcia oraz nagrania wideo. Rozwiązanie takie wraz z użyciem rozszerzenia C-V2X technologii LTE, pozwoli na bezpośrednią komunikację obu łazików, bez konieczności łączenia się z Ziemią. Pozwoli to na wyeliminowanie problemu opóźnień w połączeniu Ziemia – Księżyc. Pozwoli też zaoszczędzić sporo energii. Dane zebrane przez łaziki oraz transmisja live w jakości HD zostaną przesłane za pomocą sieci LTE do stacji bazowej, z której następnie trafią na Ziemię.

źródłoVodafone.com

1

Błażej Faliszek

Użytkownik sprzętu Apple od ponad 10 lat. Najcześciej piszę o kosmosie (SpaceX) ale również o elektronice i DIY (Raspberry Pi, Arduino). Działam w stowarzyszeniu Hackerspace Silesia a ostatnio mocno wkręciłem się w temat filtrów powietrza.


1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tomi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomi
Gość
Tomi

kolejny po Tesli fake marketingowy