iMagazine

Totalna zmiana zasad gry w HomeKit

03/04/2018, 22:48 · · · 13

Chyba wiecie, jak wielkim jestem fanem automatyki domowej w oparciu o HomeKit. Pisałem zresztą o tym w każdym artykule, w którym testowałem urządzenia zgodne z tym standardem Apple. 

HomeKit ma sporo zalety: jest prosty, bardzo szybki, bezprzewodowy i jak na system bezprzewodowy, bardzo stabilny. Bardzo. Ma też, lub w sumie zdradzając dalszą część tego tekstu, miał jedną wadę. Apple, chcąc zadbać o sprawne działanie całego systemu, wymagało, aby urządzenie zgodne z HomeKit miało specjalny, sprzętowyc chip autoryzujący połączenie z HomeKit. To ograniczało liczbę urządzeń zgodnych z tym standardem. Wszystkie starsze urządzenia były, siłą rzeczy, wykluczone.

HomeKit jest już dość stary, bo pojawił się wraz z premierą iOS 8 w roku 2014. W międzyczasie zaczęły się pojawiać niezależne projekty, jak np. HomeBridge. Pozwalają one omijać zabezpieczenia Apple, pozorując w sposób software’owy urządzenia zgodne ze standardem i wymogami Apple HomeKit. Działa to lepiej lub gorzej w zależności od jakości wtyczek. Apple prawdopodobnie, obserwując całą sytuację, postanowiło zmienić zasady gry, w oficjalnej notce dotyczącej ostatnio udostępnionej nowej wersji systemu iOS 11.3 możemy przeczytać:

Dodano obsługę uwierzytelniania programowego dla deweloperów tworzących akcesoria zgodne z HomeKit.

To totalny game changer, od tej pory każdy producent sprzętu do automatyki domowej może napisać oprogramowanie pozwalające dodać go do HomeKit. Jedną z firm, która podobno mocno naciskała na Apple, aby wykonało taki krok jest Nest. Coś mi się wydaje, że dopiero 2018 będzie rokiem HomeKit. Uwierzytelnianie programowe to ogromna zmiana na plus. To zupełna zmiana reguł gry.

13

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

13
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Dawidrybak17lukczujacoNorbert Cała (@norbertcala) Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
matipl
Gość
matipl

Na tą zmianę zapewne też czekało Netatmo ze swoim Welcome.

Norbert Cała
Gość
Norbert Cała

Tak mi się wydaje

Michał Gałuszka
Gość

To było już ogłoszone na WWDC 17 i dopiero teraz zostało wprowadzone. Ciekaw jestem kiedy pierwsze urządzenia wprowadzą softwareowy support dla HomeKit. Czekam np. na Netatmo Weather (choć ta działa elegancko przez HomeBridge) i w sumie wszystkie inne urządzenia które mam skonfigurowane przez HomeBridge.

Norbert Cała (@norbertcala)
Gość

Pierwsze będzie NetAtmo Welcome

jaco
Gość
jaco

Poszukuje pilota coś na styl FIBARO BUTTON tylko w formie w której można by było przyczepić to do ściany coś wyglądającego jak np. pilot TRÅDFRI umożliwiającego wyzwalanie jednej lub kilku scen z HomeKit. Może być wsparcie natywne albo przez homebridge. Zna ktoś taki produkt?

lukczu
Gość
lukczu

Spróbuj Logitech POP Smart Button. Tutaj jest aktualizowana lista akcesoriów zgodnych z HomeKit: https://homekitty.world

Norbert Cała (@norbertcala)
Gość
jaco
Gość
jaco

Ale można tym sterować tylko Hue czy wszystkim wpiętym do homekit?

rybak17
Gość
rybak17

Lepiej niech wydadzą Homekit na macOS.

Norbert Cała (@norbertcala)
Gość

W 10.14 będzie

Dawid
Gość

Czy można zdalnie zarządzać urządzeniami w domu korzystając z aplikacji Dom na macOS Mojave? Widzę, że nie mogę dodać też automatyzacji – nie mam ani APTV4, ani HomePoda, ani iPada, a zależy mi na zdalnym dostępie…

matipl
Gość
matipl

Wszystko działa, w zdalnej lokalizacji aTV. Są sceny, pokoje, automaty.
Musisz w domu/biurze mieć aTV lub iPad który będzie robił za hub.

Dawid
Gość

OK czyli jasne, myślałem że Mac może robić za hub (bo mam ATV ale 3 gen).