Postęp prac nad kapsułą kosmiczną Dragon 2
SpaceX od ponad 4 lat pracuje nad drugą generacją kapsuły Dragon. Pierwsza generacja wciąż jest w użyciu i regularnie dostarcza zaopatrzenie niezbędne do funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misje te noszą nazwę CRS1. Na początku kwietnia miał miejsce start rakiety Falcon 9 z miską CRS-142. To właśnie w czasie jej trwania, rakieta wyniosła na orbitę kapsułę Dragon. Kapsuła później doleciała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie została złapana przez specjalny wysięgnik i zacumowana.
W ostatnich dniach sporo dzieje się w NASA. Po 15 miesiącach wybrano w końcu stałego szefa agencji. Dodatkowo zakończył się specjalny audyt na temat postępu prac nad misjami CRS-23, czyli nowej serii lotów realizowanych przez prywatne firmy dla NASA. Pierwsze loty realizujące kontrakty z programu CRS-2 rozpoczną się pod koniec 2019 roku. Uczestniczyć w nim będą 3 firmy: Orbital ATK i ich statek Cygnus, Sierra Nevada Corporation i ich wahadłowiec Dream Chaser oraz oczywiście SpaceX z kapsułą Dragon 2.
Wspomniany wcześniej audyt wykazał wiele błędów, które popełniło NASA w czasie pierwszego programu CRS. Przykładem może być brak renegocjacji kontraktu ze SpaceX, po tym jak firma Elona Muska zaczęła używać używanych rakiet do dostarczania ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną. NASA mogło wtedy powalczyć o niższe ceny. Nie zrobiło tego i za używane rakiety płaci jak za nowe.
Postęp prac nad kapsułą Dragon 2
SpaceX rozwija równolegle dwie wersje kapsuły Dragon 2: załogową oraz towarową. Wersja towarowa będzie wykorzystywane do realizacji lotów w ramach programu CRS-2. Pierwszy jej lot zaplanowano na sierpień 2020 roku. W listopadzie tego roku kapsuła powinna mieć wszystkie certyfikaty wymagane przez NASA do realizacji takich misji.
Z raportu możemy się również dowiedzieć na jakim etapie są prace nad załogową wersją kapsuły Dragon 2. Będzie ona realizować załogowe misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach programu CCP4. Dowiedzieliśmy się, że pod koniec maja SpaceX chce uzyskać wymagane przez NASA certyfikaty dla załogowej kapsuły, a w sierpniu tego roku przeprowadzić jej pierwszy, bezzałogowy lot. Pierwszy testowy lot z dwuosobową załogą planowany jest na grudzień tego roku. Natomiast pierwsza misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną powinna mieć miejsce w kwietniu 2019 roku. W Dragonie 2 powinny polecieć wtedy 4 osoby. Oznacza to, że pierwsza załogowa misja realizowana przez prywatną firmę, może być wykonana przez Boeinga5, a nie przez SpaceX, który swoją pierwszą załogową misję zrealizuje najprawdopodobniej miesiąc później.
Jeśli ktoś jest zainteresowany pełną treścią omawianego audytu, to jest on dostępny na stronie NASA – Audit of Commercial Resupply Services to the International Space Station[PDF].