iMagazine

Wymiana dysku SSD w starszym Macbooku Pro

09/05/2018, 09:57 · · · 20

Gdy na jesieni 2013 roku kupowałem swojego MacBooka Pro 15”, wybrałem prawie najmocniejszy model. Mam dwie karty graficzne, 16 GB RAMu u dysk SSD 512 GB. Była to bodajże druga generacja MacBooków Pro z ekranami Retina. Nie miałem z nim żadnych większych problemów aż do 26 kwietnia. Tego dnia, jak gdyby nigdy nic, system nie uruchomił się po restarcie komputera.

W pierwszej chwili pomyślałem, że to może wina bety systemu macOS. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydawał się problem z systemem plików APFS. Oczywiście pech chciał, że nie miałem akurat przejściówki Thunderbolt na Gigabit Ethernet, więc przywracanie kopii zapasowej zostawiłem na noc. Prawie 200 GB przywróciło się w ciągu kilku godzina przez WiFi. Rano miałem znowu działającego laptopa. Problem w tym, że po restarcie znowu system nie ruszył.

Byłem już prawie pewien, że to APFS albo błędny zapis w GUID, jest przyczyną tych problemów. Postanowiłem zmienić system plików na HFS+ i zainstalować system na „czysto”. Jeden błąd, drugi, trzeci. System nie chciał się zainstalować. Zacząłem się trochę martwić, co z tym zrobić. W dodatku wyjeżdżałem na weekend majowy, na cały tydzień. Zabrałem ze sobą niedziałającego laptopa z nadzieją, że coś wymyślę. Jednak na wyjeździe nie miałem za bardzo czasu i ochoty się tym zajmować.

Po powrocie wróciłem do naprawy mojego laptopa. Reset SMC i PRAM nic nie dały. Dopiero start w trybie Verbose (Cmd+V przy uruchamianiu Maca) rozjaśnił trochę sprawę. Laptop przechodził wszystkie testy i na sam koniec, kiedy miał ruszyć system pojawił się disk1s1: I/O error. Pozmieniałem partycje. Dodałem kilka nowych itp. Nic to nie dało. Ciągle pojawiał się błąd instalacji macOS’a lub laptop nie uruchamiał się po instalacji. Wieczorem instalator zupełnie przestał widzieć dysk SSD.

AHCI, NVMe, PCIe, M.2 i inne dziwne skróty

W przypadku MacBooków, sprawa z dyskami SSD nie zawsze jest łatwa. Mój model – late 20131, używa dysku SSD PCIe M.2 AHCI2. W dodatku Apple korzysta ze złącza 12+16 pinów. Czym są te literki w nazwie dysku? Dyski SSD, aby działać szybciej, łączą się przez magistralę PCIe. Dyski przypominające wizualnie kość pamięci RAM, to dyski M.2, natomiast AHCI to protokół odpowiedzialny za komunikację dysku SSD z płytą główną.

Oryginalnie w MacBookach montowane były dyski SSD Samsunga. Poza dwoma modelami spełniającymi wymogi Apple, nie było żadnych innych na rynku. Po pewnym czasie pojawiły się również podobne dyski OWC3. Problem z tymi dyskami jest taki, że to tylko 3 modele. W dodatku sprzed kilku lat. Jak łatwo się domyślić, kosztują sporo i są raczej trudno dostępne. W Cortlandzie za model o pojemności 240 GB zapłaciłbym 1700 zł, a wersja 480 GB kosztuje zawrotne 2599 zł. Nowy 15” MacBook Pro kosztuje około 10 tys. zł, płacić 1/4 ceny nowego komputera za dysk twardy do starego laptopa? Jednak podziękuję.

Skoro nie kupię tak drogiego dysku do starszego laptopa, to jakie pozostają mi opcje? Jak się okazuje, High Sierra dodaje wsparcie dla NVMe, czyli nowszego i znacznie szybszego protokołu, który zastąpił AHCI. Czyli teoretycznie mój laptop działa z najnowszymi dyskami SSD M.2. Problemem pozostaje złącze zastosowane przez Apple. Jak to bywa w takich przypadkach z pomocą przybywa chińska firma. Dokładniej, to firma Sintech i ich adapter NGFF M.2 PCIe SSD za $124. Co daje mi taki adapter? Możliwość podłączenia „normalnych” dysków SSD M.2. Czym różnią się te „normalne” SSD od „applowskich”? Po pierwsze dostępnością. Można je kupić w każdym sklepie z częściami komputerowymi. Po drugie oczywiście ceną. Zwykłe dyski SSD M.2 są około 2-3 raza tańsze niż te dedykowane dla MacBooków. Postanowiłem więc zamówić model Samsunga 250GB SSD960 EVO NVMe. To potwornie szybki dysk SSD, który kosztuje 500 zł.

Teraz czekam na zamówiony adapter oraz dysk SSD. Wszystko powinno działać bez problemu. W dodatku zaoszczędziłem ponad 1000 zł. Gdyby coś poszło nie tak i pojawiły się problemy przy instalacji, to możecie liczyć na kolejny wpis ;)

  1. Podobnie jak modele z 2014 i 2015 roku.
  2. W moim przypadku model MZ-JPU512T/0A6
  3. OWC Aura SSD 240GB MacBook Pro/Air (mid-2013 do 2015) – OWCSSDAB2MB02.
  4. Trafiłem akurat na promocję i był za $8,50. Razem w wysyłką wyszło niecałe 41 zł.
20

Błażej Faliszek

Użytkownik sprzętu Apple od ponad 10 lat. Najcześciej piszę o kosmosie (SpaceX) ale również o elektronice i DIY (Raspberry Pi, Arduino). Działam w stowarzyszeniu Hackerspace Silesia a ostatnio mocno wkręciłem się w temat filtrów powietrza.