Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Fibaro The Button – Centrum sterowania wszechświatem

Fibaro The Button – Centrum sterowania wszechświatem

Norbert Cała
norbertcala
9
Dodane: 6 lat temu

Fibaro przy klasyfikacji swoich produktów przyjęło łatwy podział na trzy kategorie. Aktory, czyli urządzenia, które coś wykonują, jak smart gniazdko. Sensory, które coś czują, jak czujnik zalania oraz kontrolery, czyli urządzenia, którymi możemy wywoływać akcję. Testowaliśmy już i aktory, i sensory, pora na kontroler. I to nie byle jaki.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 04/2018


Fibaro The Button

Już sama nazwa The Button jasno pokazuje, czym jest to urządzenie. To po prostu przycisk, tylko przycisk i aż przycisk. Wychowałem się w czasach zimnej wojny i filmów do niej nawiązujących. Pamiętam, że na każdym biurku ważnego przywódcy USA lub Rosji był wielki czerwony przycisk służący do zagłady świata. Dokładnie taki jest The Button. Zrobiono go z dobrej jakości plastiku i jest dość mały. Ma tylko niecałe 5 cm średnicy i 3 cm wysokości. Najlepiej wygląda w kolorze czerwonym, ale możemy wybierać spośród ośmiu różnych kolorów. Jego wygląd jest naprawdę genialny, przypomina do złudzenia bardzo ważne przyciski sterowania w ważnych miejscach, a jednocześnie wygląda tak, że aż chce się go wcisnąć. Kawał dobrej designerskiej roboty. Cena 219 zł jest bardzo adekwatna do jakoci produktu.

To po prostu przycisk, tylko przycisk i aż przycisk.

Przycisk jest zupełnie bezprzewodowy i możemy go umieścić w dowolnym miejscu. Zasila go dość dziwna bateria ER14250, ale o niej możemy zapomnieć na dwa lata, bo tyle powinna wytrzymać. Z naszym HomeKitowym domem łączy się poprzez BLE, czyli Bluetooth o niskim poborze mocy. W sumie to nie powinno to Was nawet jakoś bardzo interesować, bo samo podłączenie – jak podłączenie każdego urządzenia HomeKit – jest bardzo proste. Skanujemy aplikacją Dom kod parowania i tyle. Niestety, Fibaro nadal umieszcza kod parowania w oddzielnej książeczce. Warto więc napisać sobie na niej, które to urządzenie jest do niej przypisane i koniecznie ją zachować. Jeśli byście chcieli dodać The Button po raz kolejny do jakiegoś HomeKitowego domu, to bez kodu tego nie zrobicie.

Przycisk jest zupełnie bezprzewodowy i możemy go umieścić w dowolnym miejscu.

Po dodaniu naszego przycisku do domu możemy zacząć zabawę w konfigurowanie kontroli nad światem. Tutaj już wszystko zależy od Was, Waszej inwencji oraz tego, ile macie urządzeń HomeKitowych. The Button obsługuje trzy różne akcje. Jednokrotne wciśnięcie, dwukrotne oraz długie przytrzymanie. Teraz zastanówcie się, co możecie z tym zrobić.

Ja mam pod jednokrotnym wciśnięciem zaprogramowane pójście spać. Czyli The Button po takiej akcji gasi wszystkie światła w domu, zapala światło na wejściu oraz zamyka zamek w drzwiach. Dwukrotne wciśnięcie zapala światło w sypialni, a długie przytrzymanie… jeszcze myślę, jak je wykorzystać.
Ale Wy, jeśli macie rolety sterowane z HomeKit, możecie je za jego pomocą zamykać. Jeśli mielibyście The Button w prowadzonej przez Was kawiarni lub sklepie, to możecie go ukryć pod blatem i traktować jako przycisk alarmowy, który po jednokrotnym naciśnięciu uruchomi cichy alarm z powiadomieniem ochrony. Jeśli takich scen macie dużo więcej, to możecie kupić kilka przycisków w różnych kolorach.

Niestety tu wychodzą wady HomeKita. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie pozwala on na integrację z resztą ekosystemu Apple. Bo taki na przykład The Button mógłby wysłać iMessage o treści SOS pod zadany numer po choćby długim przytrzymaniu. Niestety, tego nie może zrobić, tak samo, jak nie może wznowić odtwarzania muzyki na będącym częścią HomeKit HomePodzie. To oczywiście zarzuty nie do samego sprzętu, tylko do całego HomeKita.

W tej chwili możliwości, jakie daje The Button, są zabijane przez ekosystem, w którym działa.

W kuluarowych rozmowach słyszałem, że w czasie certyfikacji HomeKit ludzie z Apple byli zachwyceni The Button. Wcale się nie dziwię – wykonanie i jego forma wręcz zachęcająca do wciskania totalnie urzekają. Mam nadzieję, że zachwycił ich na tyle, że przemyślą sobie jeszcze raz koncepcję HomeKit i wraz z iOS 12 zobaczymy dużo więcej możliwości, jak chociażby właśnie integrację z usługami iOS. W tej chwili możliwości, jakie daje The Button, są zabijane przez ekosystem, w którym działa.

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek.

norbertcala
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 9

Pytanie , łączy się po bluetooth z iPhonem,homepodem czy centralką Fibaro? Zastanawia mnie to bo technologia bluetooth jest dość ograniczona zasięgiem , nie wiem dokąd trafia sygnał wysłany po naciśnięciu przycisku , jaka jest droga przejścia tego sygnału sterującego

Tak myślałem , pytanie jaka max odległość jest dopuszczalna , bo jeśli u nie HomePod stoi na dole a na pietrze chciałbym umieścić przycisk to sterowania roletami w całym domu , czy to nie będzie przeszkodą bo odległość tych 2 urządzeń jest dość znaczna i na pewno nie będą się widzieć

Ja mam ten problem z Singlem Switchem od Fibaro. Jest zainstalowany w przedsionku mieszkania i jest to dość daleko od iPada, który jest centralką. O ile w przypadku The Button BLE ma sens bo jest to urządzenie przenośne, to w przypadku Single Switch BLE nie ma zupełnie uzasadnienia. Wszystkie inne tego typu urządzenia (zarówno HomeKit jak i nie) działają na Wi-Fi, co w przypadku urządzenia, które ma doprowadzone stałe zasilanie powinno być oczywiste. Za zasięg jesteśmy wtedy odpowiedzialni my i możemy w ramach jednego domu mieć urządzenia w garażu, piwnicy itp. HomeKit na BLE nie nadaje się zupełnie do dużego domu. Wydaje mi się, że nawet postawienie HomePoda w każdym pokoju nie rozwiąże sprawy bo w konfiguracji HomeKit trzeba wybrać konkretne urządzenie, które jest centralką (ale tu się mogę mylić, bo Apple twierdzi, że podłączony do systemu HomePod automatycznie staje się centralką). Apple mogłoby problem rozwiązać gdyby HomeKit umiał użyć innego urządzenia (takiego, które jest bliżej) do komunikacji.

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, gdy będą w domu 2 homepody czy mogą one działać rownolegle i spełniać funkcje centrali na HomeKit , czy Homepod na górze może przejąć funkcje w takiej sytuacji gdyby był problem z połączeniem elementu układu na gorze z homepodem na dole, na gorze mam Apple TV i może ono przejmie te funkcje. Idę na spotkanie w środę do Fibaro, spróbuje dowiedzieć się trochę więcej .