Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Zgłaszanie błędów w Apple Maps

Zgłaszanie błędów w Apple Maps

10
Dodane: 6 lat temu

Jeśli znajdziecie błąd w Apple Maps, to zgłoście to Apple. Poprawią, zazwyczaj w ciągu paru dni. Jak? Zapraszam poniżej.

Przepis

Zgłaszanie problemów w Apple Maps można robić z poziomu macOS, iPhone’a lub iPada – do wyboru do koloru.

Wczoraj przypadkowo znalazłem cukiernię w Warszawie, zaznaczoną nieprawidłowo, gdy robiłem krótkie porównanie Apple i Google Maps. Kliknąłem w nią i pojawił się pasek z informacjami na jej temat (powyższy screenshot). Pozostało skorzystać z opcji Report an issue.

Po kliknięciu w Report an issue pojawia się lista problemów, które możemy zaadresować, w tym lokalizację na mapie, detale lokalu, poinformować Apple o tym, że dane miejsce jest już zamknięte lub „inny problem”. Wybrałem to pierwsze.

Teraz pozostało mi przenieść pinezkę na właściwą pozycję, po drugiej stronie ulicy i kliknąć Next.

Dla bardziej skomplikowanych kwestii można dodatkowo wprowadzić opis.

Po kliknięciu Send nasze zgłoszenie trafia do ekipy od Apple Maps.


Piszę o tym dlatego, że Google Maps w dużej mierze jest tak dobre, ponieważ to użytkownicy tego programu dodają mnóstwo ciekawych informacji. Sam staram się to robić na każdym wyjeździe, szczególnie w krajach, gdzie trudno o takie dane. Przykładowo, na Seszelach mocno promowałem SkyChefs Shop za świetne samosy, a zdjęcia które dodałem do Google’a, głównie restauracji, obejrzało już ponad 3,5 miliona osób – z samej przytulnej Osteria Antico Giardinetto w Wenecji mam zdjęcie, które zebrało ponad 550 tys. odsłon. Dlaczego? Nie wiem, ale ewidentnie ludzie lubią zrobić swój research zanim pójdą coś zjeść. Wstyd się przyznać, ale w wielu krjach poza Europą i USA Apple Maps jest tak złe, że nie da się z niego korzystać, więc i ja nie zadaję sobie trudu, aby dam cokolwiek dopisywać. Gdybym to jednak robił, to z korzyścią dla wszystkich użytkowników, więc postaram się bardziej w przyszłości, co polecam wszystkim.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 10

To działa dla POI ale nigdy tak nie naprawicie samej mapy.

By dodać drogę czy rzekę trzeba użyć https://www.tomtom.com/mapshare/tools/ i zgłosić błąd, poczekać na zaakceptowanie, poczekać na poprawienie, poczekać na kolejny release TomTom (http://uk.support.tomtom.com/app/answers/detail/a_id/7902/~/latest-maps-for-navigation-devices), poczekać aż Apple pobierze zmiany (kilka razy do roku, nie wiem jak to działa).

W przypadku moich zgłoszeń od momentu zgłoszenia do pojawienia się zmian w mapach minęło między 2 a 7 miesięcy.

I tak i nie. Drogę też potrafią dodać (czasami). Jedna sytuacja była taka, że u mnie w rodzinnym mieście nasz dom znajduje się przy odnodze z głównej ulicy (jest wykostkowana, ma >20m, ale nazywa się tak, jak główna). Zgłosiłem przez Apple Maps i dodali. I to jest historia na tak.
A historia na nie jest taka, że zgłosiłem (o ile pamięć mnie nie zawodzi) brak stosunkowo nowej (oddanej z kilkanaście miesięcy temu) i dosyć ważnej drogi no i do teraz nie ma. A na Google Maps czy Here jest.
Ale ogólnie jak zgłaszam poprawki, to reagują dosyć szybko (w kilka dni maksymalnie). I dotyczy to zarówno dużej zachodniej metropolii, jak i średniej wielkości polskiego miasta.

@Gucci – sam przez jakiś czas dodawałem opisy (dodawałem, bo już przestałem) i nie zawsze są szybko weryfikowane. Zdarzało się, że czekałem kilka dni a czasami po miesiącu musiałem zgłaszać poprawkę jeszcze raz. Jakiś czas temu przesiadłem się na Linuxa i od tego czasu map nie aktualizuję.

Rowniez czesto dodaje nowe lokalizacje oraz aktualizuje istniejące w Warszawie, przeważnie wszystko jest widoczne po 1-3 dniach wiec bardzo szybko. Sam myśle kilkaset spokojnie dodalem, polecam tez innym bo niedługo mapy będą wyglądać dużo lepiej 😇

Ja zgłaszałem do Apple kilkukrotnie błędną nazwę miejscowości i cisza. Lokalizuje jako przyległa wioska cały zachód i cześć centrum mojego miasta (150 tys. mieszkańców) zarówno w Mapach jak i w Pogodzie (na Watchu pogoda pokazuje dobrze miasto…). Po kilku próbach dałem sobie spokój, minęło z rok lub dwa już.

Ja aktualizowałem nazwę miasta i nic dalej jest widoczny Szczeciński

Mapy Apple mają FUNDAMENTALNY problem z wyszukiwaniem właściwego adresu, którego użytkownik szuka.
Przykład: Jestem w Warszawie w Śródmieściu i wpisuje szukanie adresu OKRZEI 10. Apple Maps mi znajduje ale w SULEJÓWKU !!! Dlaczego? Bo ulica w Warszawie nazywa się “Stefana Okrzei”…
To jest tak żenujące, że po raz kolejny spróbowałem i się poddałem. Oczywiście Google Maps wie o co chodzi i wskazuje zawsze najbliższy adres a nie inne miasta.

Mój gabinet jest zlokalizowany przy ulicy Sienkiewicza, pacjenci korzystając z map Apple kierowani są poza miasto w miejsce które nie ma nic wspólnego ulicą Sienkiewicza. Wpisanie Henryka Sienkiewicza prawidłowo pokazuje dojazd. Zalecam korzystanie z map Google.