iMagazine

Inteligentny dom obniża stres związany z domem i codziennymi obowiązkami – badanie Fibaro

07/06/2018, 14:32 · · · 16

Jakiś czas temu część ludzi z naszej redakcji brało udział w dość zagadkowym badaniu realizowanym przez Fibaro. Dziś zobaczyliśmy wyniki tych badań.

Badania objęły dwie grupy ludzi, posiadających rozwiązania smart home oraz takich, którzy nie wykorzystują tej technologii. Badani byli analizowani pod względem reakcji skórno-galwanicznej, która pozwala określić poziom stresu w różnych sytuacjach. Wyniki są naprawdę ciekawe, a najlepiej opisuje to wypowiedź Tomasza Szczurko z HumanGraph, która wykonywała badanie:

Przeprowadzone przez nas badanie wykazuje, że osoby, które nie posiadają rozwiązań smart home odczuwają istotnie wyższe napięcie emocjonalne związane z sytuacjami niebezpiecznymi dla ich domu. Napięcie to może się jednocześnie przekładać na osłabienie niektórych funkcji poznawczych

Osoby nie posiadające smart home, na wyobrażenie sytuacji niebezpiecznej takiej jak pożar czy zalanie, zwiększyło poziom napięcia emocjonalnego (stres) trzykrotnie bardziej niż osoby posiadające. Ja ze swojej strony czuję się mniej zestresowany mogąc w każdej chwili podejrzeć co się dzieje w domu, lub sprawdzić czy jest zamknięty. Znam jednak osoby, które stresują się zbyt dużą ilością elektroniki w domu. Ale to może być efekt wejścia w taki system, bo badania ewidentnie i czarno na białym pokazują, że mając smart home żyje się nam spokojniej.

Fibaro wynik badań przełożyło na ciekawy filmik, który możecie zobaczyć pod spodem. Prawda, że podobny do filmu otwierającego WWDC2018?

16

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

16
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Henryydc99Norbert CałaMDWNorbert Cała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jendrek
Gość
jendrek

Gdzie informacja, że materiał sponsorowany?

Cokolwiek
Gość
Cokolwiek

Ale te Fibaro wam prezentów wysyła że tak ich kochacie. Może i dobre produkty, kto wie, za drogie żeby kupywać. Lepiej kupić sprawdzone światowe firmy. A jak ma być taniej to zawsze jest Koogeek i wkrótce Xiaomi.

Ale do sedna: Boże jaka ta apka jest przypałowa. Wygląda jak iOS 3. Już lepiej było pokazać jak Homo-Ziomek używa Home’a. Do tego stuka, przewija, stuka, przewija i znowu stuka. Nie lepiej pokazać jak zerka raz na telefon i wszystko widzi? „Zobaczcie jakie to proste, kilka ikonek a szczegóły schowane głębiej”.

To wszystko takie „po polsku”… jak ta tragiczna apka mbanku i jej powiadomienia „Jest jakiś przelew, Sprawdź w apce od kogo i ile”. Wielce nagrodzona fikcyjnymi nagrodami i kupionymi review z Azji.

MDW
Gość
MDW

Gdyby ktoś MNIE zapytał to powiedziałbym, że jest dokładnie odwrotnie. :) Każde nowoczesne urządzenie działa dzisiaj na jakimś sofcie. No ale poziom oprogramowania w dzisiejszym świecie jest dramatyczny. Nikt już za nic nie odpowiada i to wszystko działa „na słowo honoru”. Gdy się słyszy np. o problemach z Teslą to prawie wszystkie spowodowane są oprogramowaniem. Naprawia się 100 błędów i od razu wprowadza 100 nowych. Moim zdaniem zupełnie nie panujemy nad technologią, którą stworzyliśmy. Dlatego ja na pewno nie czuję się bardziej komfortowo otoczony taką automatyzacją uzależnioną od złożonego oprogramowania. Kwaszący się soft w komputerze jeszcze ogarniam. Ale gdyby lodówka, samochód czy brama garażowa zaczęły mi świrować przez jakiś „NullPointerException” to trafiłby mnie szlag. :)

Norbert Cała
Gość
Norbert Cała

Na pierwszy rzut oka też mi się tak wydaje. Jednak w automatyce domowej jest ona jedynie nakładka na standardowe działanie. Czyli daje coś ekstra nic nie zabierając. Jak przestanie działać to musisz sam włączyć światło i wyłączyć piec oraz się nie dowiesz czy masz zamknięte okno. Czyli jest jakbyś nie miał automatyki. Ale jak w nawet tylko 90% czasu działa to masz coś ekstra.
To jednak inny przypadek nie Tesli gdzie samochód mówi po prostu do widzenia i koniec.

MDW
Gość
MDW

Na pewno sprzeczał się nie będę, bo mając tak bardzo zautomatyzowany dom, na pewno temat znasz duuuuużo lepiej. :)

ydc99
Gość
ydc99

Ja w mieszkaniu mam analogowy system alarmowy (także z czujkami ppoż, zalaniowymi i gazowymi) oraz monitoring złożony z 16 kamer także zewnętrznych i nie jest mi potrzebny żaden system bezprzewodowy. Alarm i monitoring podpięte pod Internet i agencję ochroniarską. Obraz z kamer na twardym dysku i – za pośrednictwem Internetu – na wszystkich moich urządzeniach mobilnych. Nie tylko Fibaro uspokaja! :)

Henry
Gość
Henry

Kupować elektronikę sterującą za kilkadziesiąt tysięcy, dokładać co miesiąc na utrzymanie i trząść dupą, że jak to spłonie to jest się w plecy. A potem przychodzi taki i mówi, że ta elektronika dba m.in. o siebie i obniża stres. Ten stres którego jest współtwórcą. A wystarczy mieć poukładane w głowie i zostaje w kieszeni kilkadziesiąt tysięcy oraz brak stresu. Gaszenie światła, zasuwanie rolet… 7 rolet pochłania 3 minuty dziennie i kilka kalorii. A jak mi na wsi braknie prądu to ja dalej zasunę, otworzę rolety ale sąsiad już nie. Będzie siedział od rana w bunkrze z wyjściem przez drzwi. Bo na taras już nie bardzo — roleta na prąd.

ydc99
Gość
ydc99

Święta racja! W domu sama automatyka, pełno pilotów na stole, a brzuch coraz większy :-) W razie braku prądu nic w domu nie działa, a w czasie zagrożenia (np. pożaru) trudno nawet wyjść z domu, bo rolety na prąd…