iMagazine

Koniec marzeń o dowodzie osobistym w telefonie

05/07/2018, 12:02 · · · 12

Jeszcze w tym roku mieliśmy mieć możliwość całkowitego pozbycia się portfeli. Obok wprowadzenia Apple Pay, toczył się proces cyfryzacji dowodu osobistego. Projekt mDokumenty jednak upadł, a właściwie został mocno ograniczony. Na szczęście od 1 października nie będziemy musieli mieć przy sobie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Obecnie, czego najlepszym przykładem jest Norbert od nas z redakcji, portfel jest praktycznie zbędny. Wszystko czego potrzebuje ma w telefonie – kartę płatniczą dzięki Apple Pay, klucze do domu dzięki Gerda Lock, a nawet sterowanie bramą wjazdową na osiedle. W dodatku wszystko to można obsłużyć zegarkiem i często przez Siri. W portfelu zostają nam dokumenty tożsamości.

Od 1 października pozbędziemy się prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jednak nie stanie się to za sprawą naszego telefonu – po prostu policjanci będą weryfikować dane w systemie. Nadal dowód rejestracyjny będzie nam potrzebny podczas przeglądów technicznych, a także podczas wyjazdów zagranicznych.

Jednym z flagowych projektów ministerstwa cyfryzacji za czasów Anny Streżyńskiej były mDokumenty. Projekt ewoluował z dość komicznych kodów SMS, które trzeba było weryfikować między urządzeniami za pomocą dedykowanej aplikacji. Aplikacja istnieje i można mieć w niej mTożsamość, która jest jednak bezużyteczna. Zmieniono też regulacje prawne pozwalającą na cyfrowy dowód osobisty. Niestety sejm nie procesował tego tak szybko jak wielu innych ustaw. Projekt był też wewnętrznie blokowany w rządzie. Po blisko 7 miesiącach od dymisji Pani Minister projekt upada. To potwierdzono podczas obrad Komisji ds. Cyfryzacji, że resort skupia się na pracy nad plastikowymi e-dowodami, które muszą zostać ukończone do końca marca 2019. Projekt mDokumentów zostanie ograniczony do legitymacji studenckich i uczniowskich.

Powstrzymam się od komentarza, powiem jedynie, że szkoda zmarnowanej szansy. Jednocześnie znów upatrywać można nadziei w projekcie Apple, w ramach, którego amerykańskie uczelnie wdrażają legitymacje w aplikacji Wallet. Być może rozwiązanie to przyjmie się na szerszą skale. Przydałyby się unijne, a nawet globalne projekty, tak aby wirtualny dowód osobisty spełniał swoje zadanie zarówno w kraju i za granicą. Na odejście od papierowych paszportów raczej nie możemy liczyć w najbliższym czasie.

12

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

12
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
BłażejBłażejredFree Software FoundationKrzysiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Podpis Wymagany
Gość
Podpis Wymagany

To takie typowo polskie: zrobić własną aplikacje, własne kody, własne zasady. Cieżko by było dać policji skaner QR, a my byśmy mieli nasze dokumenty w wspomnianym Apple Wallet?! (I jakiś Lagdroid Wallet czy co tam jest w świecie Androidów)

Przypomina się jak iPhone X wyszedł i nasze banki „weryfikowały” bezpieczeństwo FaceID. Barany!

…i ten mBank ze swoim podwójnym PINem w apce przy przelewach. Jak dwa razy podam PIN to myślą że będzie dwa razy bezpieczniejszy. Tak często decyzje podejmują ludzie bez zielonego pojęcia, a później sobie wreczają jakieś nagrody za najlepszą apkę świata…

Hej Siri, wyłącz komputer

Błażej
Gość
Błażej

Wymień te wszystkie kraje ze zunifikowanym e-dowodem w Apple Wallet? Wszak tylko u nas tak typowo polsko jest i nie ma dowodu w QR w Wallet.

lukczu
Gość
lukczu

Może teraz skupią się nad dowodem z chipem, a dowód osobisty w telefonie wprowadzą później.

andriej
Gość
andriej

A tak na marginesie : po co nosicie dowód osobisty ? ;). Mój lezy sobie w domu i czeka na okazję od święta ja musze coś załatwić w urzędzie.3 razy w roku ? ;)

Błażej
Gość
Błażej

Nie wiem jak jest obecnie ale w książeczkowym dowodzie miałem (każdy miał) adnotację, iż należy go mieć zawsze przy sobie i okazywać na każde żądanie uprawnionych (milicji, policji itp.). Stąd pewnie przyzwyczajenie. Z drugiej strony dowód się przydaje choćby przy kontroli drogowej jako dodatkowe potwierdzenie tożsamości.

lukczu
Gość
lukczu

Już od dawna nie ma obowiązku noszenia dowodu osobistego 👮🏻‍♂️

Wojciech Łazarski
Gość

Ale za to aby dociążyć Urząd Miasta będzie można dowody wyrobić w kancelarii kościelnej. To 21 wiek po Polsku.

Błażej
Gość
Błażej

Mógłbyś teraz przetłumaczyć swe głębokie przemyślenia na nasz język albo chociaż po angielsku?

Krzysiek
Gość
Krzysiek
Free Software Foundation
Gość
Free Software Foundation

Masakra! Ja jestem po drugiej stronie tej barykady i mam nadzieję, że tak szybko elektroniczne dokumenty nie wejdą w życie.
Po pierwsze to jest wątpliwe bezpieczeństwo takich systemów (w sumie jak wszystkich).
Po drugie – w momencie wystąpienia poważnej awarii prądu, będziemy w du.. :-)
Nie wszystko co jest wdrażane za granicą powinniśmy łykać jak małpy banany :-P

red
Gość
red

Czyli trzeba czekać na nowy rząd zjednoczonej opozycji. Oni na pewno to wprowadzą.

lukczu
Gość
lukczu

Dowód osobisty w telefonie zostanie wprowadzony, ale priorytetem jest dowód osobisty z chipem dlatego, że w przypadku nie wprowadzenia go na czas możemy stracić unijną dotację. Informacja o rezygnacji z tego projektu jest nadinterpretacją: https://komorkomania.pl/36098,mtozsamosc-mobywatel-dowod-w-smartfonie