iMagazine

AirPlay 2 – to żyje. Aktualizacja dla Sonos już dostępna

12/07/2018, 11:37 · · · 16

AirPlay 2 nie ma łatwego życia. Zapowiedziany ponad rok temu, do tej pory był dostępny tylko w urządzeniach Apple – czyli HomePodzie i Apple TV. Właśnie się to zmieniło i do grona producentów urządzeń zgodnych z AirPlay 2 dołączył Sonos. 

Dwa słowa przypomnienia czym jest AirPlay 2. AirPlay 2 pozwala na streaming z iOS do więcej niż jednego urządzenia muzycznego na raz, czyli de facto AirPlay 2 tworzy system multiroom z urządzeń wielu producentów. Do tej pory kupując jeden głośnik Sonosa, drugi pewnie kupiliśmy tej samej firmy aby mieć multiroom. Teraz na kolejny możemy wybrać chociażby Apple HomePoda.

AirPlay 2 w swoich urządzeniach zapowiedziało sporo firm, ale właśnie Sonos wprowadził to w życie jako pierwszy. To bardzo ucieszy użytkowników tego systemu, bo mimo, że zawsze Sonos był blisko Apple (jedyny system z wsparciem zewnętrznym dla Apple Music), to jednak z systemu iOS nie dało się bezpośrednio wysyłać muzyki na głośniki Sonosa. Wraz z AirPlay 2 się to zmienia.

Niestety nie wszystkie głośniki systemu Sonos dostały wsparcie dla AirPlay 2. Są to tylko, najnowszy Beam, Play One oraz Play:5 gen. 2. Niestety dostępność dwóch pierwszych jest ograniczona w Polsce, można je kupić tylko przez stronę producenta i nie występują w stacjonarnych sklepach.

Ja test AirPlay 2 przeprowadziłem na modelu Play:5 i cóż, po prostu działa. Jak to w Apple – prosto i sprawnie. Czekam na kolejne firmy.

16

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

16
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
10 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Wojtek PietrusiewiczNorbert CałaNorbert Całarybak17Olek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lukasz
Gość
Lukasz

Sonos nie jest jedyny ze wsparciem i obsługą apple music. Jest jeszcze firma GGMM z e3, e5 itd. Zresztą bardzo przyzwoicie grające urządzenia z szeroką i stabilną funkcjonalnością

Norbert Cała
Gość
Norbert Cała

Dzięki poszukam tego

quiris
Gość

Playbase też obsługuje AirPlay2

Norbert Cała
Gość
Norbert Cała

O nie wiedziałem – poszukam tego

quiris
Gość

A Play:5 to tylko druga generacja.

Norbert Cała
Gość
Norbert Cała

Zgadza się – dodam we wpisie

nemo
Gość
nemo

Niestety na forum Sonosa już można znaleźć doniesienia, że Airplay 2 na Sonos przesyła dźwięk z Apple TV z opóźnieniem. Czyli główna bolączka Airplay w pierwszej wersji nie została rozwiązana. Być może to tylko kłopoty początków tego rozwiązania, ale czy warto ryzykować kupno drogiego sprzętu, jeśli nie będzie działał jak trzeba.

Norbert Cała
Gość
Norbert Cała

Zero opóźnienia względem HomePod

rybak17
Gość

Jak puszczam muzykę jednocześnie z MBA i ATV 4K to słyszę pogłos.

Norbert Cała
Użytkownik

Nie sprawdzałem jeszcze z komputerem – ale sprawdzę

Wojtek Pietrusiewicz

U mnie gdy muzyka leci jednocześnie z Apple TV na amplituner po HDMI i przez AirPlay 2 na HomePoda, to jest wyraźne opóźnienie. Spodziewałem się, że Apple TV sync zrobi.

Ben
Gość
Ben

Czy jest możliwość sparowania większej ilości głośników SONOS tak, żeby grały one jako stereo lub np 5.1?
Pytam w kontekście Airplay 2. Jakie możliwości daje AirPlay 2? Jakie są ograniczenia?
Pozdrawiam

Norbert Cała
Gość
Norbert Cała

Niestety nie

Ein
Gość
Ein

Stereo jest możliwe, robisz parę w apce Sonoseqencr (dostępna w App Store) i masz stereoparę grającą także w ramach AirPlay’a. Da się nawet w ten sposób pożenić w parę One z Play:1…

Olek
Gość
Olek

Jak dokładnie działa to Apple Music w Sonos? Czy jest ono zupełnie natywne i po uwierzytelnieniu nie potrzebuje żadnego dodatkowego urządzenia apple do odtwarzania (tak jak np. Apple TV)? Czyli w przypadku gdy mnie nie będzie w domu z moim telefonem inni domownicy nadal mogą słuchać muzyki korzystając z mojego konta Apple Music (zakładając, że je podałem konfigurując Sonos)? Jeśli tak to jest to super opcja, której brakuje w wielu w amplitunerach (np. Denon/Marantz). Czy da się wykonać taką automatyzację Apple Home aby np. po wejściu do łazienki, czujnik zgodny z HomeKit wykrywał ruch i automatycznie uruchamiał muzykę z głośników łazienkowych z Apple Music? Dodatkowo aby była to zupełnie inna muzyka (inny niezależny stream) do grającej w innych pokojach. Super byłoby gdy jeszcze umiał wybierać muzykę z Apple Music na podstawie pory dnia, pogody, przewidywanego nastroju danej osoby, itp. … ale to chyba dopiero za kilka lat będzie możliwe ;)