iMagazine

Xbox One S i Xbox One X otrzymają wsparcie dla Dolby Vision

12/07/2018, 10:10 · · · 0

Xbox One S oraz Xbox One X będą kolejnymi urządzeniami, które otrzymają wsparcie dla technologii Dolby Vision. To kolejny sukces, głównie wizerunkowy dla Dolby. Niestety wsparcie będzie ograniczone wyłącznie do streamingu. Przynajmniej na razie.

W kolejnej dużej aktualizacji oprogramowania dla konsol Microsoftu znajdziemy wsparcie dla Dolby Vision. To standard wyświetlania treści HDR oparty na dynamicznych metadanych. Dolby Vision w konsolach Xbox One S i Xbox One X dotyczyć będzie streamingu, czyli między innymi Netflixa i innych aplikacji VOD, które oferują sygnał w tym formacie przy wybranych treściach. Nadal gry oraz filmy z UHD Blu-ray będą korzystać wyłącznie z HDR10. O ile gier z Dolby Vision jeszcze nie ma, to parę tytułów na UHD Blu-ray ukazało się ze wsparciem także dla tego standardu.

Xbox to druga popularna platforma, która otrzymała Dolby Vision. Od roku standard ten obsługiwany jest także przez Apple TV 4K. W przypadku tvOS, Dolby Vision oferowane jest w wielu filmach w iTunes. W tej chwili właśnie iTunes to największe źródło filmów z Dolby Vision na rynku.

Problemem Dolby Vision jest jednak bardzo niewielka obecność na rynku telewizorów. Standard ten jest obsługiwany przez ekrany OLED i wybrane topowe telewizory LCD od LG oraz topowe ekrany od Sony z ubiegłego roku. Tegoroczne modele Sony (XF90, AF8) jeszcze nie wspierają Dolby Vision po HDMI. Poza tym wsparcie dostępne jest w Bang&Olufsen Eclipse i ekranach OLED Loewe. Poza Europą na wsparcie mogą liczyć wybrane telewizory TCL i Vizio.

Aby cieszyć się Dolby Vision trzeba, więc spełnić sporo obwarowań. Obecność na czołowych platformach z pewnością podnosi świadomość użytkowników o tej technologii i jednocześnie ogólnie o istnieniu HDR. Na razie wciąż wyzwaniem jest pokazanie użytkownikom atutów szerokiego zakresu tonalnego. Efekty wszak też widać wyłącznie na wybranych telewizorach – OLED oraz LCD gdzie pik jasności przekracza przynajmniej 600 nitów optymalnie gdy jest to ponad 1000 nitów.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK