iMagazine

Apple wart bilion dolarów – jako pierwsza spółka na świecie

02/08/2018, 17:22 · · · 7

Stało się!1 Apple jest pierwszą nowożytnią firmą, której wartość przebiła bilion dolarów. W ciągu dwóch dni akcje Apple podrożały o ponad 15 dolarów. Aktualnie cały czas zyskują na wartości.

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić przy jakiej cenie za pojedynczą akcję firma stała się wartą bilion dolarów, ale według większości wyliczeń wartość kapitalizacji giełdowej Apple rzeczywiście przekroczyła tę kwotę. Według części cena akcji Apple musi przekroczyć kwotę ponad 207,05 dolarów. Problem z obliczeniami wynika z faktu, że Apple od dłuższego czasu skupuje aktywa, przez co zmniejsza pulę akcji będących w obrocie giełdowym.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników finansowych 31 lipca za jedną akcję Apple trzeba było zapłacić 190 dolarów. Kto je wtedy nabył jest dziś bogatszy o 15 dolarów. Jeszcze więcej zarobili Ci, którzy akcje Apple posiadają od lat. Trudno stwierdzić, czy sytuacja utrzyma się w tej chwili na dłużej. Prawdopodobnie po wczorajszych i dzisiejszych skokach, przyjdzie czas na korektę. Jednak w dłuższej perspektywie pułap ten powinien być przekroczony.

To przypieczętowanie faktu, że Apple jest obecnie największą (najwyżej wycenianą) firmą na świecie. W wyścigu tym o ponad 100 miliardów prześciga Amazon, Google i Microsoft. To pokazuje dziś siłę Apple, firmy, która ma dość ograniczone portfolio produktów i która wciąż jest bardziej firmą produktową, niż usługową, choć stara się to zmienić.

Losy Apple od założenia 1 kwietnia 1976 były dość burzliwe. Firma na giełdzie notowana jest od grudnia 1980 roku. Wydając wtedy na akcje Apple 200 dolarów i przechowując je do dziś, mielibyśmy w portfelu blisko 100 tysięcy dolarów.

Ciekawe jak historia Apple potoczy się dalej, czy firmie uda się przewidzieć kolejne technologiczne trendy, zareagować na ruchy konkurencji, kto za parę lat przejmie schedę po Timie Cooku. Pewne jest, że Apple nigdy nie miało się tak dobrze jak teraz, przynajmniej pod względem finansowym. A produkty to już zupełnie inna kwestia i tu każdy pewnie będzie miał swoje zdanie.

  1. Najprawdopodobniej
7

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
SmackThatMancurTonnyTomaszPasazer13 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pasazer13
Gość
Pasazer13
SmackThat
Użytkownik
SmackThat

chłopie wysyłasz jakieś gówno a nie wiesz o co chodzi, zrozum, że PetroChina w obiegu miało 2% akcji, 98% było sztucznie napędzonych przez rząd Chinski, ja pierdziele takich jak ty jest pełno, wysyłają bzdury a póżniej ludzie w to wierzą.

Tomasz Pluszczyk
Użytkownik

Dodajcie info, że chodzi o spółki notowane na giełdzie, bo bez tego cały news jest niezgodny z prawdą – najwięcej wartej firmy na giełdzie nie ma.

No i jeszcze sytuacja z powyższego komentarza, o której nawet nie wiedziałem

Tonny
Gość
Tonny

Chodzi o amerykańską spółkę giełdową. Głównie mówiło się o symbolicznej walce Apple’a z Amazonem i innymi gigantami technologicznymi, Google, Microsoft, Facebook.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-02/apple-becomes-first-u-s-company-to-hit-1-trillion-market-value

SmackThat
Użytkownik
SmackThat

Tytuł jest jak najbardziej poprawny, a komentarz wyżej napisała osoba która nie ma pojęcia o akcjach, wartości, emisji, obiegu itp

Mancur
Gość
Mancur

jezeli apple jest wart 1 bilion to kupuje :)

SmackThat
Użytkownik
SmackThat

Nie wiem, jest jakiś problem z komentarzami?