Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Standard HDMI eARC wkracza do telewizorów

Standard HDMI eARC wkracza do telewizorów

Paweł Okopień
paweloko
2
Dodane: 5 lat temu

Enhanced Audio Return Channel, czyli eARC wreszcie pojawia się na rynku wraz z telewizorami Sony AF9 i ZF9. To doskonała wiadomość dla przyszłości dźwięku, ale też wielka niewiadoma odnośnie już obecnych na rynku urządzeń. Bardzo możliwe, że standard trafi tylko do nowych telewizorw, dekoderów i amplitunerów. Czyli czeka nas kolejna wymiana sprzętów, jeśli będziemy chcieli cieszyć się nową generacją dźwięku.

ARC, czyli Audio Return Channel to protokół, który istnieje, odkąd mamy HDMI. Dzięki temu rozwiązaniu wystarczy nam jeden przewód łączący telewizor z amplitunerem, czy soundbarem. Dźwięk z telewizora przekazywany jest do amplitunera, natomiast z amplitunera dostajemy obraz, a czasami także dźwięk jak nie chcemy na przykład uruchamiać głośników zewnętrznych. Jednym słowem to dwukierunkowy system przekazywania dźwięku. Przy czym zwykle w telewizorze tylko jeden z portów wspiera ARC. ARC ograniczony jest też możliwościami do wydajności przewodu S/PDIF, czyli nic ponad standardowe Dolby Digital, czy DTS nie wyciągniemy.

Zmienia się to wraz ze standardem HDMI 2.1 i nowym protokołem eARC. Dzięki eARC możliwe jest przesyłanie dźwięku w najnowszych bezstratnych formatach Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD MA i Dolby TrueHD. Co to zmienia? W tej chwili na przykład odtwarzacz blu-ray musi być podłączony do soundbara, a ten dopiero do telewizora, aby dźwięk był w odpowiedniej jakości. Rozwiązanie to pozwoli też chociażby na stosowanie Dolby Atmos w telewizji naziemnej.

Ciekawe jest to, że Sony zaimplementowało eARC i najprawdopodobnie, żadnej innej funkcji z HDMI 2.1. Natomiast Samsung w swoich telewizorach zaimpelentował HDMI VRR i FreeSync, czyli synchronizację odświeżania klatek. Nowa specyfikacja HDMI, wchodzi więc stopniowo i wybiórczo. Oznacza to, że do pełnego działania we wszystkich nowych urządzeniach potrzebne będą lata. Choć część rozwiązań w tym właśnie eARC mogłoby zostać dodane do starszych urządzeń z HDMI 2.0 za sprawą aktualizacji oprogramowania. Czy takie się pojawią i kiedy, zobaczymy pierwsze soundbary i amplitunery z eARC przekonamy się wkrótce.

Ważne, że rynek nie pomija kwestii dźwięku i jest ona coraz szerzej eksponowana.

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 2

Q6Witam,

postanowiła zmienić cały sprzęt w domu i oczywiście jak to bywa między audio-wideo nie do końca a wszystko musi współpracować w 100%.

Mam kilka pytan:

  1. Czy opcja TV, która przypadła mi do gustu i chyba jest najlepsza do gier??? ActiveSync i dostępna w Samsungu Q6 przejdzie przez amplituner Pioneer VSX-832? Niestety nie widzę jej, a jest tylko jak jest bezpośrednio podłączona konsola do tv.. 😕 czy mam nad czym ubolewac?
  2. Co może być nie tak skoro po podłączeniu amplituner do tv przez hdmi ARC nie widać tego i wciąż nie mogę sterować pilotem od tv amplitunera? Wcześniej działało i tak samo jest na jednym i drugim kablu hdmi. Czy zakup jeszcze drozszego pomoże?

  3. Tryb gry orzez amplituner już nie znajduje mi auto, tylko włączony albo wyłączony. Chyba na auto obraz był lepiej dostrajany przez TV.

    

Wdzięczny za info i z checia rozpocznie ten temat, bo sprzęt jest sporo wart w sumie, a zawsze coś nie jest w pełni kompatybilne.