iMagazine

Fibaro ze wsparciem w IFTTT

08/08/2018, 13:53 · · · 2

IFTTT czyli If This Then That – serwis ten już jakiś czas jest obecny w internecie i pewnie niektórzy z Was o nim słyszeli. Zasada działania jest prosta i genialna. Łączy on różne aktywności (kanały ) ze sobą i pozwala wykonać pewną akcję jeśli zaszła jakaś sytuacja.

Możemy wybierać spośród kilkudziesięciu kanałów i łączyć je w zależności. Możemy np ustawić sobie zależność, że jeśli wrzucimy zdjęcie na Instagrama to automatycznie wyślemy SMS do przyjaciółki z informacją, że pojawiło się zdjęcie. Możemy też wrzucić automatem na Facebooka informację, że spadły akcje Apple poniżej 100$, lub zrobić wiele wiele mniej lub bardziej przydatnych rzeczy. Dostępnych kanałów jest tak dużo, że nasze całe cyfrowe życie możemy ogarnąć za jego pomocą. Możliwości są zupełnie nieskończone.

W IFTTT znajdziemy też sporo urządzeń automatyki domowej. Jakiś czas temu do tej grupy, po cichu, dołączyło Fibaro ze swoimi akcesoriami sterowanymi przez chmurę. Czyli są to akcesoria Z-Wave podłączone do centralki Fibaro. Nie dotyczy to urządzeń zgodnych z HomeKit.

Mamy dostępnych sporo różnych akcji, jak włączenie jakiegoś przełącznika, wykrycie otwarcia lub zamknięcia drzwi, wykrycie ruchu itd itp. Co dalej z tym zrobicie to już wasza wyobraźnia, możliwości jest bardzo dużo. Niestety niekiedy IFTTT działa wolno i trzeba chwilę poczekać na efekt.

2

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Al SimmonsZbigniew Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbigniew
Gość
Al Simmons
Użytkownik
Al Simmons

Niestety mostek IFTTT przyjmuje polecenia jedynie od zarejestrowanych urządzeń. Weryfikuje je na podstawie specjalnych tokenów. Niestety zamiast tworzyć tokeny losowo, aplikacja oblicza hasz MD5 adresu MAC autoryzowanego urządzenia i używa tej wartości w celu weryfikacji kolejnych poleceń. Oznacza to, że atakujący, posiadając dostęp do lokalnej tablicy ARP, może odczytac z niej wszystkie znane adresy MAC, wygenerować ich hasze MD5 i następnie polecić mostkowi, by ten np. zgasił wszystkie inteligentne żarówki w całym domu. Co więcej, może robić to co sekundę, uniemożliwiając ponowne zapalenie światła. By było śmieszniej, autoryzacji urządzenia nie da się odwołać z interfejsu użytkownika, zatem raz uzyskany token będzie ważny w nieskończoność.

To dyskwalifikuje to rozwiązanie ze względu bezpieczeństwa – szkoda…