Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Sprawdzamy Dolby Atmos w tvOS 12 beta

Sprawdzamy Dolby Atmos w tvOS 12 beta

Paweł Okopień
paweloko
37
Dodane: 6 lat temu

W weekend wreszcie Dolby Atmos na dobre zagościł w filmach z iTunes na tvOS 12. Choć oficjalnie aktualizacja pojawi się dopiero za parę tygodni. Już teraz betatesterzy mają dostęp do Dolby Atmos na ponad setce tytułów. Sam jestem już po pierwszych testach i muszę powiedzieć, że to jest to!

Apple TV 4K za sprawą oferty iTunes jest drugim źródłem filmów pod względem jakości dźwięku i obrazu. A zarazem najtańszym i najbardziej obszernym źródłem filmów w 4K, a także Dolby Vision oraz Dolby Atmos w Polsce. Możemy nabyć wiele filmów poniżej 25 zł w ultrawysokiej rozdzielczości, z HDR oraz dźwiękiem obiektowym. Rozdzielczością 4K możemy cieszyć się od ubiegłego roku, natomiast Dolby Atmos to nowość w Apple TV, przygotowana na tegoroczną jesień.

Dolby Atmos to technologia dźwięku obiektowego, która zmienia zarówno sposób realizacji dźwięku w filmach, jak i jego odtwarzanie w kinie, czy w domu. Dźwięk nie jest przypisany do poszczególnych kanałów (czyli głośników), tylko do obiektów. Dopiero wzmacniacz, soundbar odpowiednio odtwarza dźwięk w celu zapewnienia najlepszych doznań w danym otoczeniu. Dlatego, aby w pełni cieszyć się dźwiękiem Dolby Atmos powinniśmy być wyposażeni w sprzęt, który posiada opcję kalibracji i dostosowania się do pomieszczenia.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku jakości obrazu, także dźwięk z Apple TV jest okrojony względem tego, co otrzymamy na płytach Blu-ray i UHD Blu-ray. Nie ma tutaj mowy o Dolby Atmos z bezstratną ścieżką, jest to kompresja w ramach Dolby Digital Plus. Dolby Digital Plus to bitrate na poziomie 1,7 Mbit/s, natomiast TrueHD to nawet 18 Mbit/s. To i tak lepiej niż w przypadku standardowego Dolby, gdzie mamy maksymalnie 640 kbit/s.

W weekend sprawdziłem na Apple TV dźwięk w Dolby Atmos w Lego Batman Movie oraz Mission Imposible 5 Rogue Nation. Ścieżki dźwiękowe są bardzo dobre, szczegółowe. W przypadku Lego Batman dostrzegam (a właściwie słyszę) znaczącą poprawę względem poprzedniej wersji1. Jednocześnie nie mam bezpośredniego porównania do wydań obu filmów na Blu-ray. Ale w ogólnej ocenie czuć, że to jeszcze nie jest ten najwyższy poziom, znając to, co oferuje mój zestaw kina domowego oparty o serię głośników Dali Zensor.

Niestety wciąż wielkim nieobecnym w nowych standardach na Apple TV jest Disney. Wytwórnia nie zaoferowała filmów w 4K, ani z dźwiękiem Dolby Atoms. Jeśli sytuacja się nie zmieni na jesieni, to najprawdopodobniej Disney rezerwuje te rozwiązania dla swojej platformy wideo. Przy czym, ta raczej nie będzie dostępna na początek w Polsce.

Dolby Atoms w Apple TV to świetna nowość, która oczywiście wymaga odpowiedniego sprzętu. Jest to ważne uzupełnienie dla obrazu wysokiej jakości, wysokiej jak na streaming oczywiście.

  1. Wciąż w filmie nie ma polskiej ścieżki dubbingowej co w filmie dla dzieci jest nie do przyjęcia.

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 37

Z iTunes Movies korzystałem już na wielu TV także z Dolby Vision jak AF8, teraz korzystam z Samsung QLED Q6FN

Ani AF8 ani też Q6FN nie obsługują Dolby VIsion, pytam bo sam mam apple TV 4K i skłaniam się ku zakupowi LG E8 albo SONY AF9 ale SONY nie obsługuje DA tylko samo DV. A jak wiemy apple ma tylko jeden kabel HDMI w Apple TV 4K więc jak mam to podłączyć, żeby korzystać z DV i DA?

No a jakbyś chciał podłączyć? Do amplitunera, który obsługuje te formaty obrazu i dźwięku…

Jak? Bardzo prosto, już pytałem o to apple i LG, apple tv -> hdmi -> LG -> hdmi arc -> soundbar. Aktualnie jest to jedyna możliwość żeby skorzystać z dolby vision i atmos z apple tv. Po prostu musisz mieć telewizor z dolby vision i atmos i do telewizora podłaczyć soubdbar z dolby atmos. Niestety sony ma tylko dolby vision, ale mają też acoustic surface więc nie trzeba dokupować soundbara no ale to już nie dolby atmos.

AF8 od Sony jak najbardziej wspiera już Dolby Vision, choć dopiero po ostatniej aktualizacji. Natomiast podłączenie jest dość proste Apple TV mam podłączone do amplitunera Onkyo, a on jest podłączony do TV i wszystko hula

Odpowiesz mi jakim cudem odtwarzasz materiał z itunes w dolby vision na samsungu? Jakaś magia? Zadałem już pytania na ten temat kilkukrotnie i nie ma mi kto odpowiedzieć.

Na Samsungu materiały te są jedynie w HDR10, co zreszta nie ma szczególnego znaczenia

HDR10 < Dolby Vision więc nie tak do końca nie ma znaczenia, przynajmniej jeśli TV jest dobry i realizacja DV odpowiednia.

W teorii tak. W praktyce może zauważalne korzyści z DV będą na Sony ZF9. Natomiast lista tv z Dolby Vision jest mocno ograniczona i lepszy efekt HDR uzyskamy na kilku telewizorach bez DV, niż na tych, które oferują Dolby Vision. Więc nie upierałbym się przy zakupie tv z Dolby Vision na razie

A o dźwięku HD nadal cisza mam rozumieć? Już nie mówię o maksymalnym bitrate jak na BluRay UHD, ale nawet nieco niższy bitrate daje poprawę względem ścieżek ze stratną kompresją… Zresztą chciałbym tego nawet niekoniecznie dla filmów z iTunes, mogliby to wprowadzić po prostu żeby mieć komplet najpopularniejszych technologii zapewniających wysoką jakość.

Nie będzie nic pomiędzy. Jest next-gen audio czyli właśnie Atmos. To jest przyszłość dźwięku w kinie domowym

Jasne… Tyle, że do tego żeby cieszyć się Dolby Atmos czy DTS:X potrzeba zestawu kolumn, który mało kto ma w tym momencie (głośniki sufitowe), a do formatów dźwięku HD wystarczy już standardowy zestaw 5.1. Poza tym Atmos nie zawsze oznacza jakość kodeków bezstratnych jak w przypadku DTS-HD MA czy Dolby TrueHD.

Tylko streaming w najbliższym czasie takich formatów nie przełknie, a wsparcia dla piratów nie będą dodawać.
Natomiast prędzej czy później osoby zainteresowane audio wejdą w dźwięk obiektowy czy to odpowiednia instalacją czy też soundbarem. Te ponad 140 tytułów w Atmos w iTunes czy na płytach robi swoje

Nie każdy ma warunki i ochotę aby pruć sufit pod głośniki niezbędne do obsługi takiego dźwięku. Wynalazki w postaci soundbarów czy nawet smartfonów ze znaczkiem Dolby Atmos to raczej jako dobry żart należy traktować. Dla mnie to chora sytuacja, że nie ma obsługi dźwięku HD, a jest to rzekome “next gen audio”… Sam zresztą piszesz raz o piractwie, a raz o płytach (chyba Apple TV płyt nie obsługuje? ;P) więc nie mieszajmy obsługi dźwięku HD z piractwem. Dodali obsługę Dolby Vision, mimo że jest mało filmów z tym formatem i nie wiadomo do końca czy się on przyjmie, licencja także kosztuje, ale to nie były przeszkody jak widać.

Filmów z Dolby Vision jest sporo zwłaszcza w ITunes. Gorzej z telewizorami.
Płyty odtwarzam na UHD Blu-ray
W streamingu nie doczekamy się dźwięku HD niestety
Jest kilka soundbarów, które są w stanie ogarnąć dobry dźwięk Dolby Atmos ale to 3-4 urządzenia.
Nie trzeba pruć ścian wystarczy dodać nadstawki odbijające.

W streamingu prędko się tego nie doczekamy pewnie (choć nie można mówić, że nigdy to nie nastąpi), ale w takim razie powinni przyznać, że Apple TV to ma być tylko witryna do sklepu iTunes, a nie bardziej wszechstronne urządzenie. Mogę przecież skopiować płytę BluRay z dźwiękiem HD. Dlaczego Apple TV miałoby tego nie wspierać, skoro wspiera 4K i inne technologie UHD, które także w streamingu zwiększają strumień danych… To i kilka innych zmian w sofcie i byłoby playerem idealnym, a tak to jest tylko bardzo dobrym.
Co do prucia ścian chodzi mi o wykonanie instalacji pod głośniki sufitowe, jest to cokolwiek kłopotliwe mimo wszystko. Jeśli chodzi o soundbary to owszem, jest kilka drogich konstrukcji, które dają jakieś tam efekty przestrzenne, ale nijak się to nie może równać z normalnym systemem wielokanałowym, jakich by tam znaczków nie nakleili na tych soundbarach :) Te nadstawki na kolumny dające namiastkę głośników sufitowych (bo chyba je miałeś na myśli) to też nie to…

Pozkazuje Dolby Atmos i tak powinno być. Natomiast jest to Dolby Atmos opierający się na kodeku DD+ a nie Dolby True HD. Ale o to chodzi by było lepiej niż było :-)

Jakie masz glosniki do Atmos, bo chyba Zensor nie ma dedykowanych Atmos , chyba jest Alteco C1 ?

Mam Zensor Pico pod sufitem skierowane ukośnie w stronę kanapy

Czy może mi ktoś napisać jak mam podłączyć Apple TV 4K żeby skorzystać z Dolby Vision i Dolby Atmos jednocześnie?

Jak Wy to testowaliście? Testowaliście Dolny Atmos na telewizorze który nie obsługuje Dolby Atmos?

Jak pisałem wcześniej, jedyne telewizory które obsługują Dolby Vision i Atmos to telewizory od LG. Sony obsługuje samo Dolby Vision.

A co ci po Dolby Atmos w TV? Przecież żeby z tego był pożytek musisz mieć amplituner z odpowiednim zestawem kolumn (klasyczny zestaw wielokanałowy plus głośniki sufitowe). Znaczek Dolby Atmos na telewizorze ci niepotrzebny :)

Nie chodzi o to, problem w tym, że Apple TV ma tylko jedno złącze HDMI i idzie ono do telewizora a z telewizora idzie drugie hdmi arc do soundbara z dolby atmos.
Tym samym, apple tv obsługuje dolby vision i atmos które wysyła do telewizora, który wyświetla obraz hdr w dolby vision i przenosi sygnał dolby atmos do soundbara z dolby atmos gdzie jest odtworzony. Więc moje pytanie jakim cudem podłączenie Apple tv 4K do samsunga Qled powoduje ogladanie w dolby vision i atmos jak zaden tv samsunga nie obsługuje tych technologii.
Nie wiem czy ja coś źle rozumiem, ale kontaktowałem się ze wsparciem technicznym: apple, LG, Sony i samsunga wszędzie otrzymałem prawie identyczną odpowiedź. Obraz i/lub dźwięk z urządzenie zewnętrznego jak apple tv puszczony jednym kablem do telewizora nie daje możliwości obsługi danej technologii jeśli telewizor jej nie obsługuje. Jakim cudem samsung Q6FN może wyświetlić dolby vision nie obsługując go? No chyba, że każdy się myli i ja się mylę i można to zrobić na każdym tv, jednak wątpię, dlatego też wstrzymuję się z zakupem telewizora bo nie chcę zrobić błędu.

LG E8 lub SONY AF9

Podłączamy Apple TV via soundbar/amplituner z Dolby Atmos, który dalej wysyła obraz w 4K z Dolby Vision do telewizora. Oczywiście zgodnego. Tak z Dolby Vision ma naszym rynku są zgodne telewizory LG oraz Sony.

A z Dolby Vision i Dolby Atmos tylko LG :-)

Qrcze nigdzie nie mogę odszukać info czy w najbliższym czasie sony będzie wspierało także Dolby Atmos.

Apple TV podpinasz do amplitunera, ten zdekoduje strumień Dolby Atmos i wyśle sygnał na głośniki, a strumień wideo z Dolby Vision wyśle do telewizora, oczywiście ten musi obsługiwać Dolby Vision jeśli ma być z tego pełna korzyść. W telewizorze Dolby Atmos ci w tej sytuacji niepotrzebne, skoro wszystko zrobi amplituner. Z soundbarem powinno być podobnie, o ile ma stosowne opcje i złącza HDMI. Podłączanie Apple TV czy czegokolwiek innego bezpośrednio do telewizora to błąd, ponieważ ARC jest ograniczony do dźwięku 5.1 i bez obsługi formatów dźwięku HD (akurat tego Apple TV też nie obsługuje, ale to szczegół). Dopiero powoli wchodzi standard eARC który ma mniej ograniczeń w tym względzie.

Właśnie o tym też pomyślałem czy da się tak zrobić.
W tym wypadku musiałbym połączyć Apple TV do soundbara z dolby atmos SONT HTST5000 a z niego kabel do TV SONY ZF9. Pytanie tylko czy w tym wypadku obraz w dolby vision przeslany do soundbara, soundbar wyśle co telewizora haha, wydaje mi się, że nie. A wiesz czemu? Bo żaden soundbar nie obsługuje DOLBY VISION :-) Więc już masz odpowiedź, nie da się tak zrobić. Widzę dla mnie jedyne wyjście:

Zakup telewizora LG E8 z soundbarem LG SK10Y.

Albo LG C8 bo soundbar jest bardzo drogi, więc coś trzeba kasy na niego zostawić.

Soundbar nie musi obsługiwać Dolby Vision, aby wypuścić Dolby Vision do telewizora. Wystarczy, że ma HDMI 2.0 HDCP 2.2 z tzw. passthrough, czyli przepuszaniem obrazu. Dolby Vision wypuści więc zdecydowana większość soudnbarów z ostatnich 2-3 lat i podobnie z amplitunerami.

Tak samo jak nie ma potrzeby aby TV miał Dolby Atmos, bo obsługa Dolby Atmos przez TV wcale nie oznacza, że wypuści dźwięk w takim formacie dalej na soudnbar.A jedynie zdekoduje na własne głośniki.

hmm… no to mam problem bo w lg twierdzą, że się tak nie da. W sony, że wystarczy tv z dolby vision a soundbar z atmos, tylko jak ich zapytałem jak mam podlaczyc apple tv przez jeden kabel to mowili juz ze moze byc problem.

Sorki, że tak truje tyłek, ale skontaktowałem się raz jeszcze z Apple, LG oraz Sony, co się okazało:
Oczywiście zakładamy, że chcemy korzystać z Dolby Vision i Dolby Atmos
1. Jak wiemy Apple TV 4K możemy podłączyć tylko za pomocą jednego kabla HDMI, najlepszy wyborem jest tutaj Belkin, który może przesłać te dwie technologie. Żeby z nich korzystać musimy podłączyć Apple TV 4K do urządzenia, które obsługuje DV i DA a jedynym takim jest telewizor LG.
Sony jak się okazało obsługuje DV ale tylko w teorii, po pierwsze aktualizacja się s*********a i nie działa w ogóle, a jak już będzie to tylko z aplikacji wewnętrznych czyli zainstalowanych na android tv, nie będzie możliwości przesłania przez Apple TV 4K.
Także jedyny wyjściem jest zakup telewizora LG który obsługuje DV i DA, podłączenie do niego Apple tV 4K, soundbar do telewizora albo HDMI (ARC) albo optyk i gra gitara. Wszystkie inne kombinacje się nie sprawdzą, potwierdza to Apple po trzykrotnym kontakcie, LG po dwukrotnym kontakcie, sony nie bierzemy pod uwagę bo i tak tego nie obsługuję.

Także najlepszy wybór LG C8 lub E8 lub W8

i sounder do C8 i E8 najlepiej SK10Y od LG

Oczywiście można innej firmy, ja osobiście preferuje rozwiązania jedej, fajnie to wygląda w salonie.

Dolby Atmos raczej nie pójdzie po HDMI ARC, więc te całe twoje rozważania i tak są na nic ;) Generalnie o wiele prościej postawić amplituner, który ma dużo wejść HDMI i wszystko obsłuży bez problemu, niż pchać się w jakieś soundbary.

A według Pana hdr10 też przepuści to hdmi 2.0 z HDCP 2.2 ? Z tego co wiem żaden ampli nie jeśli nie obsługuje danego formatu,