iMagazine

Kurs Siri Shortcuts – część 4 – wyślij SMS ze swoim położeniem w razie sytuacji krytycznej [uaktualniony]

21/09/2018, 12:54 · · · 12

Przed paroma dniami przygotowałem sobie shortcut, który sprawdza moją lokalizację, liczy moją odległość od pracy mojej żony i przewiduje czas dojazdu do niego samochodem. Jak już go miałem gotowego, to pomyślałem, że zanim się nim podzielę, pokażę Wam coś potencjalnie bardziej przydatnego w sytuacji krytycznej, na przykład wypadku, upadku albo czegoś podobnego, gdzie będziecie wymagali natychmiastowej pomocy, a niekoniecznie będziecie mogli ją sami wezwać.


Niestety, przeliczyłem możliwości Siri i Shortcuts. W poniższym przykładzie założyłem błędnie, bo testowałem całość na odblokowanym telefonie, że będzie również działało przy zablokowanym… a nie działa. Zatem poniższy shortcut ma tylko sens, jeśli wywołujecie go z widgeta w Centrum Powiadomień.Kurs Siri Shortcuts – część 3 – backup naszych shortcutów


Shortcuts – Help Me

Ten shortcut stworzyłem z myślą wypadku, w której znajduję się w nieznanej sobie okolicy i wiem, że nie wytłumaczę gdzie się znajduję służbom medycznym. Założyłem też, że mogę nic mieć możliwości sprawnego operowania iPhonem albo nie mieć go w zasięgu.

Zaczynam od stworzenia nowego shortcuta i nadaniu mu nazwy. Wybrałem pierwszą, jaka przyszła mi do głowy: Help me (pomóż mi). Ustawiłem odpowiednią ikonę i zaznaczyłem opcję dodania do widgetu, gdybym jednak miał możliwość operowania telefonem rękoma. Nagrałem też odpowiednią frazę dla Siri.

Ten shortcut składa się tylko z dwóch kroków. W pierwszym pobieramy naszą aktualną lokalizację z GPS-a za pomocą funkcji Get Current Location (Pobierz Aktualną Lokalizację), a potem jej wynik przekazujemy do funkcji Send Message (Wyślij Wiadomość).

Bardzo istotne jest, aby odznaczyć domyślnie włączoną funkcję Show When Run (Pokaż Przy Uruchomieniu) – jej wyłączenie spowoduje, że SMS/iMessage zostanie wysłany bez prośby o akceptację jego treści, czyli akcja zostanie wykonana bez żadnej ingerencji z naszej strony. Oczywiście należy podać adresata (do wyboru, do koloru) oraz treść, która w moim przypadku wygląda następująco…

GPS jako adres podaje treść w formacie:

Ulica i jej numer
Kod pocztowy, Miasto

Współrzędne geograficzne podane są w formacie dziesiętnym, typu 52.228455, 21.015443. Aby podać współrzędne, należy do treści wiadomości wstawić zmienną Current Location, kliknąć w nią, a potem wybrać Latitute (szerokość geo.), wstawić przecinek i powtórzyć zmienną, ale tym razem wybierając opcję Longitute (długość geo.). Widać to na prawym screenie kilka akapitów wcześniej i poniżej (powtórzony).

Pamiętajcie o tym – jak wstawiacie jakąś zmienną, to często można w nią kliknąć, aby wyciągnąć z niej inne informacje, niż domyślne.

Oczywiście należy jeszcze nagrać skrót dla Siri w ustawieniach shortcuta. Frazę wybrałem taką samą, jak nazwa shortcuta, ale możecie sobie oczywiście wybrać taką, jaka Wam pasuje.

Ze względu na wrażliwe dane, nie podzielę się tym razem linkiem do tego shortcuta, ale jego utworzenie nie powinno Wam zająć dłużej niż 2-3 minuty.

12

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


12
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
7 Thread replies
8 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
SebastianDamianPawełRob3rtKrzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam
Gość
Adam

A co z sytuacja kiedy mowisz „Hey Siri – help me” a ona prosi cie o wpisanie kodu PIN lub odcisk palca przed wyslaniem wiadomosci?

Mateusz
Gość
Mateusz

Problem jest w tym, że na zablokowanym ekranie ta funkcja nie działa, przynajmniej u mnie. Czy jest to spowodowane tym, że telefon nie pobierze lokalizacji na zablokowanym ekranie?

Adam
Gość
Adam

Wlasnie o tym mowie :( i w takiej sytuacji ten skrot choc pomocny okazuje sie bezuzyteczny.

Olek
Gość
Olek

Przepraszam za banalne pytanie,
W jaki sposób wstawia sie zmienna current location do treści… trzeba tekst poprzedzić jakimiś znakami np #current_locations….?? czy można wybrać z listy… w jaki sposob ??

Olek
Gość
Olek

Przepraszam za banalne pytanie,
W jaki sposób wstawia sie zmienna current location do treści… trzeba tekst poprzedzić jakimiś znakami np #current_locations….?? czy można wybrać z listy… w jaki sposob ??

Rob3rt
Gość
Rob3rt

Z racji tego, że Wojtek tłumaczy nazwy skryptów z języka angielskiego „w locie” zdarzają mu się błędy :) W tym przypadku w naszym rodzimym języku zmienna jest pod nazwą „Pobierz bieżące położenie”, a znajduje się w „Mapy”

Paweł
Gość
Paweł

Panie Wojtku. Czy nie można poi polsku? Te grafiki itd.

Sebastian
Gość
Sebastian

A ja mam pytanie,
Jak zrobic by przy zablokowanym ekranie działał skrót który używa get current location.
Ja dostaje komunikat by sprawdzic czy niejest włączony tryb samolot……
Skrót działa tak że co 10 min odkłada do pliku aktualna lokalizacjie i dopuki iphon jest włączony to działa, jak sie blokuje to odrazu komunikat z błędem że niemoże pobrać lokalizacji.