iMagazine

Walkie talkie w Apple Watch – jak działa i czy warto korzystać z tej opcji?

01/10/2018, 12:07 · · · 6

Krótkofalówki używałem ostatni raz jakieś 15 lat temu podczas podróży w dwa samochody do Chorwacji. W dobie tanich połączeń i smsów także tych wewnątrz unijnych jej sens praktycznie zaginął. Apple postanowił ją jednak wskrzesić w WatchOS 5. Okazuje się, że walkie talkie ma sens właśnie wtedy, gdy jest zaszyte w Apple Watch.

Na pomysł walkie talkie w Apple musiał wpaść ktoś, kto oglądał ostatnimi czasy Stranger Things. W końcu wskrzeszenie krótkofalówek, w dobie innych form szybkiej komunikacji, wydaje się mało sensowne. Ta funkcja zresztą wydaje się bardzo nie praktyczna, współcześnie. Jak się okazało, szybko zacząłem z niej jednak korzystać, chwile po tym jak do domu trafił drugi Apple Watch.

Walkie talkie to funkcja dostępna w watchOS 5 dla wszystkich zegarków Apple Watch z tą aktualizacją. Sam jednak zdziwiłem się, że nie mam jej dostępnej w swoim zegarku. Okazało się, że w swoim iPhonie usunąłem aplikację FaceTime (w końcu FaceTime audio i tak działał bez potrzeby posiadania dodatkowej ikony). Po ponownym zainstalowaniu, pojawiło się walkie talki. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Dodajemy do niej naszych bliskich, znajomych i czekamy, aż zaakceptują zaproszenie. Później już wybieramy konkretną osobę i podobnie jak w przypadku krótkofalówki, gdy mówimy do drugiej osoby przytrzymujemy dużą żółtą ikonkę na ekranie naszego Apple Watch. Po zakończeniu swojego komunikatu, puszczamy palec. Nasz rozmówca, gdy jest dostępny od razu słyszy wiadomość i w równie szybki sposób może odpowiedzieć. Wszystko identycznie jak w przypadku krótkofalówki.

Walkie talkie w watchOS 5 pozwala na błyskawiczną komunikację i jest to bardzo wygodna opcja. Przydatna jednak tylko w określonych okolicznościach. W domu okazała się świetna, bo zamiast próbować krzyczeć do siebie z jednego pokoju do drugiego, można szybko przekazać pytanie i uzyskać odpowiedź (banał, ale czasem się przydaje). Wspomniana podróż w dwa samochody, może być innym pomysłem na wykorzystanie krótkofalówki wbudowanie w Apple Watch. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie wyciszymy walki talki to ktoś z naszych znajomych może w każdym momencie nadać nam swój komunikat. Warto, to więc uzgodnić wcześniej albo ukrywać swoją dostępność, gdy nie chcemy aktualnie korzystać z tej opcji.

Przywracając walkie talkie (które w swej starej formie oczywiście wciąż jest wykorzystywane w pewnych branżach i sytuacjach) Apple daje użytkownikom komunikację najbardziej instant. W momencie, gdy Facebook, Snapchat rywalizują na obrazki szybko znikające, stories – Apple oferuje podręczny komunikator z bliskimi.

6

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Krzysztof KołaczPaweł OkopieńDanielCristobalJohny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Johny
Gość
Johny

Jak to możliwe, że w moim Apple Watch 3 nie widzę tej opcji? Była i nagle zniknęła. Mam tu na myśli aplikację Walkie Talkie.

Daniel
Gość
Daniel

Po aktualizacji do 5.0.1 mi tez zniknęła !!!!

Cristobal
Gość
Cristobal

A jak to możliwe że w FaceTime na iPhone masz walkie talkie? Masz wersję systemu 12.1? Bo ja wciąż 12

Krzysztof Kołacz
Gość

Warto również dodać, że jeśli nie korzystamy z tego non stop, to wyłączajmy dostępność (swipe ekranu Apple Watch w dół, przełącznik „Dostępny” na wyłączoną pozycję), bo inaczej żre baterię w niesamowitym tempie.