iMagazine

Faktury za zakupy w App Store

03/10/2018, 16:09 · · · 15

Wiele osób pyta się nas, czy można dostać faktury za zakupy programów w App Store, a przede wszystkim Mac App Store.

Choć na pierwszy rzut oka, nie jest to możliwe, okazuje się, że jednak można. Procedura jest dość prosta, ale wymaga od nas każdorazowego kontaktu z linią wsparcia Apple. Niestety system nie jest dostosowany do wydawania faktur za aplikacje. System nie jest też połączony z systemem księgowym Apple Online Store, w którym z automatu dostajemy faktury.

W przypadku zakupów aplikacji za kilka złoty, to, umówmy się, nie jest jakiś specjalny problem, że nie dostaniemy faktury, ale już w przypadku kupowania programów w Mac App Store, gdzie niektóre kosztują po kilkaset złotych, warto wrzucić wtedy ich zakup w koszty prowadzenia działalności.

Procedura wygląda w następujący sposób:

  1. Kupujemy interesujący nas program przy użyciu swojego AppleID.
  2. Dzwonimy na infolinię Apple ze wsparciem: 00800 44118752
  3. W trakcie połączenia, logujemy się tym samym AppleID co zrobiliśmy zakupy, na stronie appleid.apple.com
  4. Na samym dole strony, po lewej stronie, mamy przycisk „SupportPIN”. Klikamy go i generujemy PIN, który musimy podać konsultantowi.
  5. Konsultant ręcznie modyfikuje fakturę i wysyła nam poprawioną jeszcze raz na maila w celu weryfikacji czy wstawił poprawne dane. Jeśli wszystko się zgadza, to kasujemy poprzedniego maila, a tego, który dostaliśmy od konsultanta rozliczamy jak fakturę.

Jedyny problem jaki jest to, że nie wszystkie księgowe, z tego co wiem, chcą odliczać VAT od takiej faktury, bo jest z VATem z Irlandii. Zawsze w takim przypadku możemy pełną kwotę wrzucić w koszty.

Mam nadzieję, że pomogłem.


Aktualizacja:

Jest też opcja wpisania w ustawieniach AppleID w polu imienia nazwę firmy, a w polu nazwiska NIP.

15

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


15
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
4 Thread replies
10 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
MichałKasiaRafałXNXXIgor Żytka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sharleyP
Gość
sharleyP

Złotych.

wafcio
Gość
wafcio

Nawet w Apple Online Store mają problem z wystawianiem faktur, męczyłem się z nimi chyba z tydzień albo dwa, żeby do zakupu na fakturze dopisali NIP. Nawet sam kontakt z infolinią apple już wskazuje na to, że nie jest to łatwe.

mjanowicz
Użytkownik

ale przecież można to zrobić samemu bez kontaktu z infolinia ;-)

Tomasz
Gość
Tomasz

Złotych a nie złoty :)

IGor
Gość
IGor

Można to przez stronę również zrobić. Tu instrukcja: http://filip.tepper.pl/2017/09/29/faktura-vat-z-app-store/

Igor
Gość
Igor

Można samemu sobie fakturę wystawić przez stronę. Tu instrukcja: http://filip.tepper.pl/2017/09/29/faktura-vat-z-app-store/

Igor Żytka
Użytkownik
Igor Żytka

Jest prostszy sposób pozwalający na samodzielne wystawienie faktury. Instrukcja tutaj: http://filip.tepper.pl/2017/09/29/faktura-vat-z-app-store/

XNXX
Gość
XNXX

Wszystko super, ale jeśli dostajemy fakturę z Irlandii to jest to WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i usług). Faktura i płatność powinna być z Vat’em 0%. A z tym to już jest problem niestety.

Rafał
Gość
Rafał

Ale VAT nie powinien być 0%

Kasia
Gość
Kasia

Zeby kwestie VAT byly rozliczone poprawnie faktura powinna moec VAT 0% (odwrotne obciazenie) z faktury na 23% nie mamy prawa odliczyc VAT (faktura blednie wystawiona) jednoczesnie nieodliczony VAT nie
ma prawa byc kosztem podatkowym. Z drugiej strony mamy obowiazek wykazac VAT nalezny od takiej uslugi, jak dla
mnie VATowo jestesmy w plecy o noeodliczony VAT

Michał
Gość
Michał

Podbiję temat, bo próbowałem do konta płatnika dodać dane NIP i nazwę firmy, ale rzeczywiście jest problem z VATem. Aż mi się nie chce wierzyć, że musimy tak kombinować, aby normalne zakupy w tak dużej firmie jak apple wrzucić w koszty.