iMagazine

Odszedł Paul Allen – współzałożyciel Microsoftu

16/10/2018, 13:08 · · · 1

Wczoraj tj. 15 października 2018 roku w wieku 65 lat zmarł Paul Allen, który wspólnie z Billem Gatesem założył Microsoft. To Allenowi udało się nawiązać kontakt z IBM, co przyczyniło się do dalszego sukcesu Microsoftu. Allen był jednym z najbogatszych ludzi na świecie, filantropem.

Zwykle myśląc o początkach Microsoftu wspominamy Billa Gatesa, podobnie jak w przypadku Apple mimo wszystko bardziej pamiętamy o Steve’ie Jobsie, niż Steve’ie Wozniaku. Jednak Paul Allen zdecydowanie miał wpływ na początki funkcjonowania Microsoftu. Z Gatesem poznali się jeszcze w szkole, Allen miał 14 lat, a Gates 12. Ponoć to właśnie Allen namówił Billa Gatesa do rzucenia studiów na Harvardzie i założenia Microsoftu. Później właśnie dzięki negocjacjom Allena udało się podpisać kontrakt z IBM.

Niestety Paul Allen od dawna zmagał się z chorobą nowotworową. Już w 1983 roku zmuszony został do odejścia z Microsoftu ze względu na swój stan zdrowia po wkryciu chłonniaka (choroby Hodgkina). Chorobę wtedy udało się zwalczyć, a Allen zaczął inwestować w sport i firmy technologiczne. Był przez ostatnie 30 lat właścicielem drużyny NBA – Portland Trail Blazers. Dzięki swojemu majątkowi, którego dorobił się pracując w Microsoft i na późniejszych inwestycjach był w stanie zaangażować się w wiele projektów dobroczynnych, a także badawczych i naukowych. Dzięki jego staraniom udało się odnaleźć i eksplorować wrak amerykańskiego krążownika Indianapolis. Paul Allen niestety musiał ponownie zmierzyć się z chorobą nowotworową w 2009 roku, kolejny nawrót nastąpił w tym roku.

Paul Allen to postać w branży technologicznej o której warto pamiętać. Bliskim kondolencje złożyli między innymi CEO Apple, Amazon i Google.

R.I.P

1

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ein Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ein
Gość
ein

RIP. Był jw dla MS kimś takim jak Wozniak w duecie z Jobsem. Nie chodzi mi tu u specjalizacje, umiejętności, a duet przyjaciół, kolegów, wizjonerów, którzy to wszystko rozpoczęli. Przy czym Allen jako świetny negocjator, utalentowany menager zrobił z pomysłów Gatesa maszynkę do zarabiania pieniędzy, udowodniając, że komputer bez oprogramowania jest niczym, a dominacja w tym segmencie tworzy imperia. MS zawdzięcza mu nie mniej niż Gatesowi, bo bez odpowiedniego podejścia biznesowego, zaangażowania różnych źródeł finansowania nie osiągneliby tego wszystkiego.

Allen zawsze był w cieniu, podobnie jak Wozniak, ale to w niczym nie umniejsza roli tego pioniera dzisiejszego IT.