Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Jaki filtr (niebieski, zielony czy fioletowy) wybrać do Xiaomi Air Purifier 2?

Jaki filtr (niebieski, zielony czy fioletowy) wybrać do Xiaomi Air Purifier 2?

24
Dodane: 6 lat temu

Zainteresowanie oczyszczaczami powietrza w Polsce wynika z faktu, że jesteśmy obecnie jednym z najbrudniejszych krajów w Europie, a nasze miasta przoduję w rankingach smogowych na świecie (tak, na świecie). Nie pomaga też fakt, że nasz rząd robi wszystko co może, aby promować węgiel zamiast alternatywnych źródeł energii… i to nawet nie nasz, tylko sprowadzany zza granicy. Zanim ktoś pójdzie po rozum do głowy, to nam pozostaje korzystać z masek antysmogowych na ulicy i wspomnianych oczyszczaczy w domu.

Modeli na rynku jest sporo, ale jednym z popularniejszych jest Xiaomi Air Purifier. Sam mam model Air Purifier 2, ale są jeszcze modele 2S czy Pro, w różnych cenach. Niezależnie, który z nich macie, to czasami trzeba w nich wymienić filtr – u mnie średnio raz na blisko pół roku. Początkowo korzystałem z filtrów niebieskich, ale dostępne w sprzedaży są również zielone i fioletowe. Tylko czym się różnią i który z nich wybrać?

Jaki filtr Xiaomi wybrać?

Adam Jesionkiewicz zbadał temat i opublikował artykuł dokumentujący fakty, które znalazł na temat filtrów Xiaomi. W skrócie…

Filtr niebieski

Standardowy filtr niebieski: znajdziemy go w każdym kupionym oczyszczaczu (oryginalnym) – wg deklaracji producenta jest to gęsty japoński filtr Toray HEPA (klasa E11, a więc wg nomenklatury europejskiej – EPA) z dodatkową wewnętrzną warstwą węgla aktywnego. Filtr jest uniwersalny więc radzi sobie dobrze z większością typowych domowych zanieczyszczeń powietrza.

Filtr zielony

Rozszerzony filtr zielony: zwiększający efektywność filtracji w zakresie czynników gazowych i chemicznych (wspomnianych w pkt. 1). Dotarły do mnie pogłoski, że ten filtr posiada wyższą kategorię HEPA (H12), ale nigdy nie udało mi się tego oficjalnie potwierdzić. Xiaomi nie podaje takich informacji w sposób wykluczający spekulacje. Na pewno jednak jest inny, bo grubość samej “harmonijki” filtra jest znacznie większa i wynosi tyle, ile ma cały filtr niebieski, czy fioletowy.

Filtr fioletowy

Antybakteryjny filtr fioletowy: bazując na aktualnej wiedzy zakłada, że jest to filtr niebieski z dodaną warstwą antybakteryjną i lekko zwiększoną gęstością. To jedyne realne różnice jakie udało mi się zaobserwować. Nie wykluczam, że także sama HEPA jest lepsza, ale szczerze mówiąc, nigdzie nie udało mi się znaleźć przekonującego dowodu na tę tezę – także w praktycznym użytkowaniu.


Więcej informacji na ich temat polecam znaleźć u źródła, ale Adam przekonał mnie do zmiany i wyboru modelu zielonego, ze względu na to, że posiada on znacznie większą wkładkę z węglem aktywnym, który służy do pochłaniania „związków organicznych, oparów chemicznych papierosów i zapachów”, dzięki czemu jest lepiej dostosowany do naszych potrzeb antysmogowych.

Wybór filtr to jedno, ale znalezienie oryginału, to drugie. Uważajcie na podróbki, które często sprzedawane są w cenach oryginałów, ale są od nich znacznie gorsze jakościowo (i przy okazji znacznie lżejsze). Od siebie mogę jedynie polecić tę ofertę, bo wiem z pierwszej ręki, że filtry z oferty sprowadzane są prosto od producenta.

Na koniec jeszcze przypomnę, że Xiaomi Air Purifier 2 wybrałem dlatego, że można go dodać do HomeKita za pomocą Homebridge’a, który u mnie stoi na Raspberry Pi.

Projekt Raspberry Pi – 2 – Instalacja Homebridge i konfiguracja Xiaomi Air Purifier 2

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 24

Zauważyłeś, że pod dodaniu oczyszczacza do HomeKit i ustawieniu go na najwyższe obroty w trybie ręcznym pracuje on gdzieś na ok. 75% mocy względem maksymalnej wartości otrzymywanej z aplikacji od Xiaomi?

Kiedyś sprawdzałem i było 100 w app…

U mnie niestety tak nie jest. Postawiłem na malinie wszystko tak samo jak Ty. Możliwe, że różnica spowodowana jest tym, że mam większą wersję Pro. Ta czy siak jest to dosyć irytująca pierdoła.

“można go dodać do HomeKita za pomocą Homebridge’a, który u mnie stoi na Raspberry Pi.”
Czyli nie można dodać do HomeKit – możesz dodać do Homebridge. Ja jednak widzę tu różnicę między natywnym wsparciem a protezą – no chyba że Apple zaczęło wydawać swoje R@Pi ?

Różnica jest taka, że urządzenia wpięte do HomeKit za pomocą HomeBridge działają czasem szybciej niż natywne HomeKit. Koniec różnic.

A mi głupiemu wydawało się że różnicą jest to że wymagane jest dodatkowe urządzenie typu Raspberry… ale widać się nie znam, a HomeBridge to aplikacja apple…
BTW – czy takie rozwiązanie gdzie mamy dodatkowy software i hardware pośredniczący, który w żaden sposób nie był certyfikowany nie wpływa na bezpieczeństwo? I po co w takim razie apple certyfikuje sprzęt?

Można dodać do HomeKit. Jak widać na screenshocie.

Miło, że identyfikujesz się z rządem RP. Rząd jednak coś tam robi w sprawie smogu. Vide, choćby potężny program termomodernizacji. Warto też zauważyć , że problem nie powstał za obecnie władzy a poprzednie rządy robiły jeszcze mniej – stąd tak wysokie miejsce w rankingach.

właśnie miałem coś o tym napisać, czy autor słyszał o programie czyste powietrze?

Nic nie robi a to co robi to czysty populizm. Trzeba ograniczyć emisje w każdym możliwy sposób. Energetyka przesyłowa, kontrola aut, i programy wspomagające przejście na mniej emisyjne źródła energii. Ten program termomodernizacji to następny gniot – próbowałem z niego skorzystać dla rodziców. Taniej było samemu sfinansować 

W ramach obtrąbionej wszędzie, po wyroku EUropejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wielkiej propagandy – czyli pilotażowej walki PL rządu ze smogiem w Skawinie – jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w PL, zostanie objętych naście domów…. normalnie d…. urywa z wrażenia! A przecież przez noc można ponoć ustawę kolanem przepchnąć? Dla przykładu, chociaż skrajnego, w takim Luksemburgu, od kilku kat standardem wymaganym przez prawo w przypadku nowych domów jest klasa energetyczna A. W praktyce większość nowo oddanych domów ma w cenie pompę ciepła a w PL w ramach „zaostrzenia” wymagań będą wprowadzone piece 5 generacji na węgiel z Chin bądź Rosji. Witamy w średniowieczu…

Wyłącz TVN , zacznij żyć. Porównaj dochód przeciętnego mieszkańca Luksemburga i Polski. Jesteś bardziej oderwany od rzeczywistości niż kosmonauci. Miłego dnia.

Nie planuje dla TVN wracać z Lux do PL😉 tutaj tej stacji nie ma… Ustawę o jakości paliw z prawdziwego zdarzenia można w teori łatwo przepchnąć, nawet w PL ale lobby nie pozwala. W PL jak nie zimą w piecach to latem na wysypiskach tony śmieci się spala. Ma to mało wspólnego z dochodem, to raczej głupota!

Kraj wolny od propagandy TVN – szczęściarz z Ciebie. Pozdrawiam.

Dofinansowanie uzależnione od zamożności obywatela to b.dobre posunięcie! Mam na myśli program „Czyste powietrze”.

No tak robią robią i to nawet coraz więcej teraz. Plus radni mniejszych miejscowośći również. Skawina np. wysłała do rządu “ustawę odorową” – tak więc dzieje się dzieje, acz skoda, że nie z własnej inicjatywy a pod naciskiem społecznym

no bo w pl to taka MAFIA w tym rejonie ze dekiel boli!!!

Ot na dobry poczatek – wez sproboj isc do swojej energetyki i powiedziec im ze chcesz sie odlaczyc – ODLACZYC sie i NIE przeniesc do innego dostawcy! …….. W PACE MOZESZ SKONCZYC!!!! TAK ZA KRATKAMI!!!

“Jaki filtr wybrać?” Żaden.
Tylko Venta, którego turbina pracuje w wodzie – jednocześnie nawilżaja i oczyszcza przesuszone powietrze. Urządzenie bez wymiennych filtrów – woda jest filtrem. Plusem jest aromaterapia po dodaniu naturalnych olejków. Maszyna na lata ciągłej pracy.
Xiaomi przy Vencie to dziadostwo w pomyśle i wykonaniu.

Zgodnie z badaniami Consumer Reports, te oczyszczacze w ogóle nie oczyszczają powietrza. Chwalą za to funkcje nawilżające…

Both models we tested proved no better at removing dust and smoke than no air purifier at all. They were, however, efficient at adding moisture to the room. Note that they lack a sensor and controls to let you set a humidity level. Without those features, humidity could rise too high and contribute to mold and mildew growth. What’s more, the Venta-Airwashers are pricey and require you to buy water additive and cleaning solution—a cost of about $90 per year.