iMagazine

Netatmo Welcome i nowy czujnik HomeKit

17/11/2018, 09:29 · · · 5

Wczoraj po miesiącach oczekiwania kamera Netatmo Welcome dostała wsparcie dla HomeKit. Oprócz tego, że kamera ma widoczny w HomeKit obraz, ma też jedną niespodziankę.

Oprócz dodania do naszego domu, obrazu i czujnika wykrywającego ruch, aktualizacja Welcome dodaje jeszcze jeden czujnik. Czujnik obecności. Czym się różni czujnik obecności od czujnika ruchu? Najlepiej sprawdzić to w toalecie ze światłem sterowanym czujnikiem ruchu. Wystarczy zasiąść na tronie w bezruchu i już światło gaśnie. Czujnik obecności wykrywa, że ktoś jest zasięgu jego działanie, nawet jak się nie rusza. Daje to dużo większe możliwości automatyzacji.

Na jakiej zasadzie działa ten czujnik? To nie do końca wiadomo, ale kamera Welcome potrafi rozpoznawać twarze domowników i ogólnie twarze. Myślę, że kamera może wtedy wysyłać sygnał do HomeKit, że ktoś przebywa w pomieszczeniu.
Drugą możliwością jest wykrywanie obecności w oparciu o zmianę promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez obiekty o temperaturze wyższej od otoczenia. Czujnik podczerwieni w pierwszej kolejności mierzy promieniowanie podczerwone (IR), które jest emitowane przez obiekty w polu widzenia bez obecności ludzi. Następnie wykrywany jest ruch, gdy w polu widzenia znajdzie się źródło podczerwieni o innej temperaturze (np. człowiek). Drugi sposób podrzucił Tomek Szamotulski na grupie FB. Po moich obserwacjach działania czujnika wydaje mi się, że pierwszy sposób jest bliższy prawdy.

Nie ważne w sumie jak to się dzieje, ważne, że działa i to dobrze. Czyli wykrywa, gdy jest ktoś w pomieszczeniu lub go nie ma i pozwala na podstawie tego ustawiać zupełnie nowe automatyzacje. To jedyny tego typu czujnik HomeKit, jaki znam.

5

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Norbert CałamatiplNorbert CałaZbigniewTeodor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Teodor
Gość
Teodor

Kamera, podłączona do internetu i… cyt. „Nie ważne w sumie jak to się dzieje, ważne, że działa i to dobrze…” szczególnie, kiedy zestawić to z przykładem który dałeś na początku „łazienka” – hmmm… montować kamery, czujniki różne bez wiedzy co i jak… tak naprawdę one robią. Takie czasy…?

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Zainstalowany nowy firmwere ale komendy siri nie działają jak tym sterować przez homepod skoro go nie widzi kompletna kaszanka

Norbert Cała
Użytkownik

Hmm, ale czym byś chciał sterować z HomePoda? Kamerą?

matipl
Gość

Super, obiecywali od początku roku :-)
Czyli de facto zrobiła się to trochę kamera offline? tzn. w ramach HomeKit działa bez pośrednictwa Netatmo API?