iMagazine

FIBARO The Heat Controller w wersji HomeKit – podnosi komfort życia

26/11/2018, 15:31 · · · 23

Choć gdy to piszę, mamy połowę września, a za oknami prawie 30 stopni na plusie. Niestety, są to ostatnie podrygi lata. Prawdopodobnie w momencie, gdy będziecie czytali te słowa, będzie już 20 stopni mniej i deszcz za oknem. To zaś oznacza tylko jedno – sezon grzewczy, bo od kilku lat na szczęście w naszych domach nawet jak jest zima, to nie musi być zimno. To ciepło kosztuje nas sporo i warto na nim zaoszczędzić. Sposobem na to mogą być głowice termostatyczne na kaloryfery sterowane z HomeKit.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 10/2018


Ten typ produktu wcale nie jest nowy, w tamtym roku testowaliśmy już podobne rozwiązania. Sporo osób wtedy powiedziało, że czeka na produkt Fibaro. W sumie się im nie dziwię, bo głowice Fibaro pokazane w tamtym roku, ale działające w systemie Z-Wave wyglądały bardzo zachęcająco. W tym roku doczekaliśmy się wreszcie wersji dla HomeKit.

Zanim przejdę do jej opisu, zatrzymam się na chwilę przy tym, co najważniejsze, czyli oszczędnościach. Jeśli mieszkamy w domu i mamy własny system ogrzewania, to możemy zainstalować smarttermostat do pieca, pewnie uda się nam oszczędzić jakieś sumy na ogrzewaniu. Ale nie będzie to bardzo dużo, bo przecież i tak pewnie mieliśmy tak zaprogramowany klasyczny termostat, żeby nie grzał w nocy ani w czasie, kiedy jesteśmy w pracy. Dużo większy problem mają mieszkańcy bloków. Miejska ciepłownia dostarcza ciepłą wodę do kaloryferów czy jesteśmy, czy nie ma nas w domu, 24h na dobę. Lokatorzy zaś najczęściej są rozliczani z ilości przyjętego ciepła, płacą więc dużo więcej, niż potrzebują. Oczywiście można zakręcić kaloryfer przed pójściem spać lub przed wyjściem z domu do pracy, ale nie oszukujmy się, kto z nas to robi.

Oczywiście można zakręcić kaloryfer przed pójściem spać lub przed wyjściem z domu do pracy, ale nie oszukujmy się, kto z nas to robi.

Oszczędności w blokach przy zastosowaniu inteligentnego ogrzewania będą więc większe niż w domach z własnym piecem i mogą oscylować w granicach 30%. W przypadku 50-metrowego mieszkania w nieocieplonym bloku z wielkiej płyty rachunek za ciepło może opiewać na ponad dwa tysiące złotych rocznie. Czyli chyba warto rozważyć zakup głowicy, która kosztuje 349 złotych.
Mam nadzieję, że Was już przekonałem do zakupu, możemy więc przejść konkretnie do Fibaro. Wiem, że tak nie powinno być ani w przypadku samochodów, ani tym bardziej automatyki domowej, ale nie oszukujmy się, kupujemy głównie oczami. Dlatego tutaj głowica Fibaro nie ma absolutnie żadnego konkurenta na rynku, bo jest po prostu bardzo bardzo ładna. Mniejsza od większości głowic, w neutralnym białym kolorze i w kształcie kuli.

Tutaj głowica Fibaro nie ma absolutnie żadnego konkurenta na rynku, bo jest po prostu bardzo bardzo ładna.

Co ciekawe, głowica dla osoby niezaznajomionej z obsługą smartdomu działa całkowicie tak samo, jak zwykła, do której widoku przyzwyczaili się na kaloryferze. Czyli pokręcamy ją w prawo i lewo, aby zwiększyć lub zmniejszyć grzanie. O poziomie, do jakiego będzie się nagrzewało mieszkanie, informuje nas świecący ring dookoła głowicy.
Wyłączona – kolor biały,
16°C – niebieski,
19°C – jasnozielony,
20°C – zielony,
22°C – zółty,
23°C – pomarańczowy,
24°C – czerwony,
30°C – różowy.
Taki sposób pokazywania, do jakiej temperatury grzeje kaloryfer, jest naprawdę bardzo efektowny. Ring nie świeci się cały czas, aby nie zużywać baterii. Jeśli chcemy tylko sprawdzić, jak ustawiona jest głowica, wystarczy jej lekko dotknąć, a wtedy zapali się, pokazując aktualne ustawienie. Jeśli jesteśmy przy zasilaniu, głowica ma wbudowany akumulator, który powinien wystarczyć na rok standardowego używania. Jeśli się on wyładuje, to można go naładować z powrotem bez zdejmowania głowicy, wystarczy podłączyć pod nią powerbanka. Nie wiem, czy naładowanie wystarczy faktycznie na rok i pozostaje mi po miesiącu testów jedynie w to wierzyć, bo poziom baterii nie spadł zbyt znacząco.

Pewnie zastanawiacie się, czy jesteście w stanie sami wymienić obecne głowice na te z HomeKit od Fibaro. Pewnie dacie radę, ale możecie napotkać pewne problemy. Po pierwsze, głowicę dostajemy wraz z dwoma adapterami, ma to w teorii zapewnić nam zgodność z 90% kaloryferów. U mnie na sześć, jeden miał akurat niepasujące złącze głowicy, lepiej więc to wcześniej sprawdzić. FIBARO The Heat Controller zgodny jest z trzema rodzajami złącz w kaloryferach: M30 × 1.5, Danfoss RTD-n oraz Danfoss RA-n. Na 100% nic Wam to nie mówi, łatwiej więc rzucić okiem wcześniej na rysunek i porównać złącze do swojego – w tym celu musimy zdjąć naszą starą głowicę.

Instrukcja, która jest dołączona do głowicy, jest dość skromna i powiem Wam, że może się zdarzyć tak, że nie uda się Wam za pierwszym razem podłączyć głowicy prawidłowo, bo np. źle założycie adapter. Jednak ogólnie i tak jest prościej niż w innych głowicach, które testowałem. Głowica Fibaro po przykręceniu nie wymaga już żadnej kalibracji, jest w stanie sama się skalibrować do danego typu grzejnika. Niestety, w moim przypadku kalibracja odbywała się zbyt często, a polega ona na tym, że silnik głowicy kręci się od jednej skrajności w drugą, a cichy nie jest. Jeśli się to stanie w środku nocy, to może nas to obudzić. Może mieć to też wpływ na zużywanie baterii.

Głowica Fibaro po przykręceniu nie wymaga już żadnej kalibracji, potrafi sama się skalibrować do danego typu grzejnika.

Po prawidłowym zamontowaniu głowicy do kaloryfera należy ją dodać do HomeKit. Jak w każdym urządzeniu HomeKit jest to szalenie proste i ogranicza się do zeskanowania kodu z opakowania. Na szczęście na głowicy mamy nadrukowany na stałe kod parowania i nawet jak zgubimy opakowanie i książeczkę z kodem to bez problemu dodamy drugi raz głowice do naszego wirtualnego domu. Głowica jako medium komunikacji wykorzystuje Bluetooth low energy (4.2).

W przypadku głowicy jest to lepsze rozwiązanie niż Wi-Fi. Zużywa mniej energii, a akurat ten typ produktu nie wymaga natychmiastowej reakcji, jaką daje Wi-Fi. Po dodaniu głowicy do naszego wirtualnego domu możemy ustawić wszelkie automatyzacje. Godziny i dni grzania do danej temperatury, uruchamianie ogrzewania w momencie, gdy zbliżamy się do domu czy też wyłączenie, jeśli mamy uchylone okno. To właśnie w automatyzacjach kryje się oszczędność na ogrzewaniu. Musicie je dobrze przemyśleć i dla każdej z instalacji będą one wyglądały inaczej. Przyda się też to, że ta głowica współpracuje również z zewnętrznymi czujnikami temperatury Fibaro. Dzięki czemu mierzy poziom temperatury nie w pobliżu źródła ciepła, jakim jest kaloryfer, ale w miejscu, gdzie faktycznie przebywamy. Czujnik można kupić oddzielnie lub wraz z głowicą w pakiecie, jeden może być podłączony do kilku głowic.
Produkt Fibaro jest wyjątkowy: oprócz świetnego designu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz urządzenia, ma też sporo funkcji. Jedną z nich jest zapobieganie zakamienieniu zaworu w kaloryferze. Standardowo rzadko używamy zawory na kaloryferach, przez co może się w nich osadzić kamień, a zawór przestanie działać. Głowica Fibaro co pewien czas przeprowadza rutynowe zamknięcie i otwarcie zaworu, dzięki czemu zapobiega takiej sytuacji.

Jeśli miałbym komuś polecić, od czego zacząć przygodę z Smart Home, to poleciłbym właśnie zarządzanie ogrzewaniem. To daje największą oszczędność oraz po prostu podnosi komfort życia. Jeśli mieszkamy w bloku, to właśnie głowice termostatyczne na kaloryfery rozwiążą nam ten problem.


Ocena iMagazine: 5/6 5/6

23

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

23
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
15 Thread replies
16 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
MarcinJarekJarekzanskarixMikołaj Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariusz
Gość
Mariusz

Pierwsze zdjęcie genialne. Inteligentne ogrzewanie do tylnej ściany kanapy. W tym przypadku to raczej oszczędności nie będzie.

Marek
Gość
Marek

Niech jeszcze zrobią termostat do sterowania piecem dwu funkcyjnym (ciepło plus woda) tak żeby można go było właśnie z piecem połączyć ( nie koniecznie musi ogarniać grzanie wody czyli czy włączyć/wyłączyć jej grzanie, jak chcesz gdzieś wyjechać to wyłączyć rzec jasna) i będzie bosko oczywiście pod homekit.

zanskarix
Gość
zanskarix

No właśnie zaczynam się rozglądać za jakimś rozwiązaniem, które ogarnie piec dwufunkcyjny i regulację temperatury na poziomie poszczególnych pomieszczeń. Ktoś coś może powiedzieć na ten temat? Może tego typu głowice w połączeniu z jakimś sterownikiem załączania pieca?

LukCzu
Gość
LukCzu

„Czyli chyba warto rozważyć zakup głowicy, która kosztuje 349 złotych” – raczej całego zestawu głowic w którym każda kosztuje 349 złotych.

bublik
Gość
bublik

O właśnie. Dla mnie zakup 6 głowic zwróci się pewnie w momencie, gdy przestaną one działać…

Marek
Gość
Marek

Dlatego cena 50% za wysoka….

rock
Gość
rock

Czyli wydam tysiące, a oszczędzę tylko setki. Do tego będzie mi zimniej… No ma to głęboki sens :D

Michał
Gość
Michał

Kupiłem i żałuję. W dłuższej perspektywie nie działa to tak, jak powinno. Już kilka razy urządzenia musiałem ponownie kalibrować, jak również usuwać cała konfigurację i robić wszystko od początku. Aktualnie, dosłownie 2 metry obok mnie jest głowica Fibaro, która od dwóch dni ponownie szaleje – widze ją co prawda w telefonie, teoretycznie przełącza się o wskazanych godzinach na programy wcześniej ustawione (zadaną temperaturę) – zmienia się jej kolor, ale temperatura jest stała… Nie słychać też by silnik pracował. Kalibracja teoretycznie przechodzi z powodzeniem, ale także nie słychać by silnik pracował. Musze zrestartować całą głowice i ponownie konfigurować. Gorzej, kiedy problem pojawia się podczas mojej nieobecności – wówczas żona jest zdana na siebie… i albo marznie z dziećmi, albo ciągle wietrzy, bo nie da się wytrzymać, tak gorąco.
Krótko mówiąc drugi raz absolutnie bym nie kupił i nie polecam. Jak ktoś chętny tanio sprzedam – na gwarancji.
Ps. Baterie miały wytrzymać sezon – po dwóch miesiącach musiałem ładować.

Łukasz
Gość
Łukasz

Mam podobną sytuację. Na szczęście kupiłem tylko jedną do sprawdzenia. Niestety ona czasem wariuje, nie trzyma ustawień, albo nie reaguje na zmianę temperatury, chociaż ring zmienia barwę. Ogólnie z tym fibaro jest coś nie tak. Nie mówiąc już, że dalej nie ma aplikacji na ipada

Kudlaty
Gość
Kudlaty

Jak całe fibaro zabaweczka dla dorosłych. Polegać na tym nie można. Jak chce tak działa. Ta głowica to żart jeszcze z podłączeniem tylko BT. Chcesz oszczędności i dobry system tylko Danfoss Link. Testowałem i to działa idealnie nie mówiąc że sama głowica prawie 200 PLN TAŃSZA !!! Nie wiem po co reklamujecie to fibaro . Oni swoją apke na iPhona X po prawie roku dostosowali do niego nie mówiąc o jej znikomych możliwościach. Ja niestety mam wszystkie drzwi, okna, włączniki świateł na fibaro i bardzo żałuje.

Mikołaj
Gość
Mikołaj

Słabo to wyszło z tym zdjęciem tytułowym, to antyreklama ogrzewania pomieszczenia zgodnie ze sztuką… Po co montować zaawansowany termostat na tak pozasłanianym grzejniku? W sumie błędów nie robi ten, kto nic nie robi, więc w sumie to bardzo zabawna sytuacja :)

Jarek
Gość
Jarek

Kilka słów odnośnie Fibaro. Od kilku miesięcy użytkuję ten system praktycznie ze wszystkimi jego elementami. Od miesiąca również głowice termostatyczne. Zgodzić tu się należy z wypowiedziami poprzedników co do ich awaryjności. Na 10 zakupionych 3 w ubiegłym tygodniu wysłałem do serwisu. Przestały reagować na komendy z aplikacji Dom jak również Fibaro. Reset, zerowanie nic nie pomagały poza tym, że głowice całkowicie przestały być dostępne w obu aplikacjach. Pozostałe głowice narazie działają bez zarzutu i ogólnie jestem zadowolony z ich działania. Podsumowując należy jeszcze zwrócić uwagę na protokoły komunikacji, które wykorzystuje Fibaro do większości urządzeń czyli BLE. Jest to dobre bo zużywa mało energii ale ma potężną wadę ograniczenia zasięgu oraz dużo wolniejszego przesyłu pakietów danych jak przy wifi. Do tego często pakiety nie docierają do centrum sterowania. Osobiście szukam jakiegoś rozwiązania aby rozszerzyć zasięg BT w domu. Ciekaw jestem czy Deco M9 plus byłoby w tym pomocne. Szczerze nie jestem do końca zadowolony z rozwiązań Fibaro, protokoły BLE nie pozwalają używać automatyzacji, gdyż po prostu Centrum sterowania – u mnie Apple TV gubi z urządzeniami Fibaro połączenie. Po wifi wszystko działa ok chociaż również i tu Wall Plugi Fibaro potrafią rozłączyć się z siecią wifi ale to już może być tez wina dziur w pokryciu siecią wifi w moim domu.

Marcin
Gość
Marcin

Potwierdzam, mam trzy głowice, w trzech pokojach. W jednym z nich mam HomePoda jako centrum sterowania i tylko w tym pokoju głowica ma zasięg. Dwie pozostałe bez zasięgu przez co nie mogę używać automatyki HomeKit. Pozostaje tylko harmonogram wgrany do głowic ale to ułomne rozwiązanie.
Żałuję zakupu. Firma nie zamieszcza informacji o ograniczeniach w dokumentacji, ignoruje korespondencję, nie chce zwracać pieniędzy za produkt niezgodny z oczekiwaniami.

Jarek
Gość
Jarek

Ja korzystam z Netatmo. Mam je na 6ciu grzejnikach. Używam dopiero od dwóch dni. Trudno mi się przyzwyczaić, że kaloryfer nie musi być gorący aby w domu było ciepło ;) Kiedy spada temperatura wymuszona w Home lub dedykowanej aplikacji Netatmo termostaty robią to tak cicho, ze tylko wiem o ich pracy obserwując telefon lub tablet.

Jarek
Gość
Jarek

Miną rok, a ja … przed sezonem grzewczym sprzedałem wszystkie głowice Fibaro i kupiłem Tado. Rewelacja, wszystko od września działa bez zarzutu. Cicho, nie gubi zasięgu, działa sprawnie i efektywnie. Jedyna wada – potrzebny mostek, nie wiem po co wymyślili taką komunikację z HomeKit. Dodam jeszcze, że pozbyłem się całego sprzętu Fibaro, zostały tylko dwa czujniki ruchu, w miejscach gdzie BLE łapie zasięg z centrum.