iMagazine

Jak uruchomić funkcję EKG, powiadomienia o nierównym rytmie serca i wykonać pomiar EKG w Apple Watch Series 4

11/12/2018, 15:24 · · · 11

Apple Watch Series 4 w końcu otrzymał możliwość robienia EKG, ale trzeba najpierw spełnić parę warunków i skonfigurować funkcję, aby działała.

Wymagania

 1. iPhone z iOS 12.1.1.
 2. Apple Watch Series 4 z watchOS 5.1.2.
 3. Funkcja EKG działa tylko na Apple Watchach Series 4 sprzedawanych w USA i na ich terytoriach. Urządzenia są rozróżniane po device identifier, więc zmiana strefy nie wystarczy, aby aktywować funkcję. Reszta świata na odpowiednie akceptacje – cóż… biurokracja.

Przepis

 1. Jeśli macie Apple Watcha Series 4 z USA, to najpierw musicie wykonać update iPhone’a do iOS 12.1.1 i potem Apple Watcha do watchOS 5.1.2.
 2. Następnie należy uruchomić aplikację Zdrowie / Health. Przywita nas ekran informujący o tym, że funkcja EKG jest dostępna.
 3. W następnym kroku aplikacja poprosi nas o podanie daty urodzenia (co jest dziwne, bo mam już ją wpisaną w karcie ICE, więc nie rozumiem czemu nie pobrać stamtąd informacji).

 1. Teraz wyświetla się nam krótki poradnik, informujące co funkcja EKG potrafi, a czego nie:
  • Tętno poniżej 50 lub powyżej 120 uniemożliwia sprawdzenie czy występuje u nas migotanie przedsionków.
  • Wynik może być nierozstrzygnięty z wielu powodów.
  • Możliwe wyniki to albo poprawny „rytm zatokowy”, albo „migotanie przedsionków”, oznaczający, że serce nie bije nam równo.

 1. Następnie pojawia się instrukcja, informująca jak wykonać pierwszy pomiar EKG.
 2. Aby wykonać pomiar, należy uruchomić aplikację EKG / ECG na Apple Watchu, oprzeć ręce na stole lub własnych nogach i przyłożyć palec do cyfrowej koronki. Aby pomiar był precyzyjny, Apple Watch musi ściśle przywierać nam do nadgarstka (nie może być na nim luźny).
 3. Zdrowie / Health również informuje nas o tym czego funkcja EKG nie potrafi wykrywać:
  • Ataku serca.
  • Zakrzepów krwi i wylewów.
  • Wysokiego ciśnienia krwi.
  • Zastoinowej niewydolności serca.
  • Innych form arytmii.

 1. Ostatnim krokiem będzie zakończenie konfiguracji tej funkcji (prawy screenshot).
 2. W dziale EKG w aplikacji Zdrowie / Health, możemy wyświetlić historię wszystkich naszych pomiarów EKG (lewy screenshot) i eksportować je do pliku PDF (poniżej; ładnie widać jak przez pierwszych kilka sekund poruszałem ręką).


Możemy jeszcze opcjonalnie włączyć automatyczne monitorowanie naszego serca pod kątem migotania przedsionków serca.

 1. Powiadomienia możemy skonfigurować w aplikacji Zdrowie / Health – należy przejść do zakładki Dane (druga od lewej) → Serce → Powiadomienia o nierównej pracy serca.

 1. Aplikacja też wyświetli nam kilka stron informacji o swoich działaniu. W skrócie, Apple Watch będzie od czasu do czasu monitorował pracę naszego serca pod kątem jego nieregularnej pracy. Częstotliwość monitorowania będzie zależała od naszej aktywności fizycznej.
 2. Program ponownie poprosi nas o podanie daty urodzenia (po co‽) i zapyta się czy byliśmy już zdiagnozowani migotaniem przedsionków przez lekarza.

 1. Ponownie zostaną nam wyswietlone informacje o tym, czego ta funkcja nie potrafi robić i pozostanie już tylko włączenie funkcji powiadomiania nas o problemach z naszym sercem.

Apple Watch zaczyna się stawać naprawdę wyjątkowym urządzeniem, które jest nie tylko zabawką, ale które może realnie wpłynąć na nasze zdrowie. W każdym razie, jedna osoba zyskała na tej nowej funkcji już dzień po jej wprowadzeniu.

11

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


11
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
9 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Michal KWojtek PietrusiewiczUppsssGreaTskYPrzemek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ged
Gość
Ged

Czy aw z USA będzie działał naszym esim (jak Orange to ogarnie)

I czy będzie miał gwarancja honorowana w Polsce/Europie?

Twoj.stary
Gość
Twoj.stary
 1. Nie

 2. Tak

Wojtek Pietrusiewicz
Gość

LTE nie ma gwarancji w PL. Bez LTE ma.

Mariusz
Gość
Mariusz

Szkoda, że tych zakupionych w PL nie da się oszukać…

bublik
Gość
bublik

Jakim cudem FDA to zatwierdziło, skoro nie potrafi rozpoznać migotania przedsionków przy tętnie powyżej 120/min?
Większość „migotek” dotychczas nie leczonych ma conajmniej 120 na budziku… miał być „killer feature” tylko będzie mało przydatny w praktyce. Jak ktoś ma już rozpoznane napadowe migotanie przedsionków i bierze leki to sam czuje, kiedy zaczyna migotać. A dla „nowych” – sorry, twoje migotanie jest za szybkie!

Przemek
Gość
Przemek

Jak kupić watcha 4 z USA?

GreaTskY
Gość
GreaTskY

Są na allegro.

Uppsss
Gość
Uppsss
Michal K
Gość
Michal K

Moj zegarek byl niestety zakupiony tu gdzie mieszkam czyli w UK Apple Store. W zwiazku z tym nie jestem w stanie skorzystac jeszcze z EKG ale dziekuje za artykul, przynajmniej wiem juz jak to dziala. Pozdrowienia z Londynu.