iMagazine

Asystent Google oficjalnie przemówił po polsku

16/01/2019, 10:05 · · · 9

Google Assistant wreszcie oficjalnie jest dostępny po Polsku. Przy czym to debiut bardzo w stylu Google’a. Na starcie nie ma nawet oficjalnej aplikacji dla iOS w polskim AppStore. Użytkownicy iPhone’ów, iPadów i urządzeń z Androidem mają otrzymać asystenta Google’a w ciągu kilku następnych tygodni. Mamy jednak pierwszego dużego głosowego asystenta w języku polskim.

Do tej pory mogliśmy mówić o cyfrowym wykluczeniu całego kraju. Gdy na zachodzie odbywała się głosowa rewolucja, my mogliśmy jej się przyglądać lub nieudolnie eksperymentować z komendami w języku angielskim. Nieudolnie, ponieważ brak wsparcia dla języka polskiego oznacza także brak wsparcia dla regionu, czyli na przykład brak informacji o kinowych seansach. Trudno też wysłać wiadomość po angielsku do znajomych, czy wybrać głosowo polskie imiona i nazwiska. Tymczasem Google Assistant, Amazon Alexa i Siri od Apple stają się na zachodzie kluczowym interfejsem komunikacji człowiek–maszyna. Szczególnie widać to na targach technologicznych takich jak CES, czy IFA gdzie Google Assistant jest wszechobecny – w nowych telewizorach, soundbarach, głośnikach, rozwiązaniach SmartHome etc..

Na początku 2018 roku Google zapowiedziało, że do końca roku sytuacja się zmieni i Google Assistant pojawi się w wielu innych krajach i językach w tym także w Polsce. Firma zaliczyła lekkie opóźnienie i asystent debiutuje w Polsce dopiero w połowie stycznia 2019 roku. Jednak nie jest to debiut w stylu Apple’a gdy o konkretnej godzinie pojawia się nowa wersja systemu i jest ona dostępna dla wszystkich. Tu mamy do czynienia z tzw. rolloutem, czyli systematycznym wdrożeniem Google Assistant. W ciągu kilku najbliższych tygodni Asystent trafi na smartfony i tablety z systemami Android i iOS. Część użytkowników systemu Android miała go już wcześniej, część otrzyma wsparcie już dzisiaj, inni będą musieli poczekać jeszcze dłużej. W przypadku iOS musimy czekać na pojawienie się aplikacji w polskim AppStore. Na razie też asystent nie trafi na urządzenia z serii Google Home, czy telewizory z systemem Android TV, na wszystkie te rzeczy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, jednak to też już kwestia miesięcy, a nie lat.

Co ważne Google udostępnia od dziś platformę Acitons on Google dla integracji Asystenta w języku polskim z innymi usługami. Swoje akcje stworzył już Play i eSky, będą mogły robić to kolejne firmy. Na stronie Google’a możemy też sprawdzić co potrafi asystent Google w języku polskim.

Ważna chwila, choć oczekiwałem wielkiego boom. Wciąż czekamy na wsparcie dla języka polskiego w Siri, Amazon Alexa i Samsung Bixby. Czy Google Assistant będzie jedynym asystentem, który to wsparcie zyska w 2019 roku?

9

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
8 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ŁukaszŁukaszMariuszŁukaszIve Appleseed Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Cezex
Gość
Cezex

Na razie też asystent nie trafi na urządzenia z serii Google Home, czy telewizory z systemem Android TV, na wszystkie te rzeczy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, jednak to też już kwestia miesięcy, a nie lat.

Nie wprowadzaj czytelników w błąd, nie ma żadnej informacji potwierdzającej stwierdzenie, że to kwestia miesięcy.

Alan Pavletta
Gość

Na moje oko 18-20 miesięcy :D i będzie na Google Home Mini

Ive Appleseed
Użytkownik

Łukasz
Gość
Łukasz

Na razie nic nie wystartowało. Ta cała premiera wyglada jak rozszerzenie bety na losową ilość osób. Brakuje wersji na iOS w naszym sklepie, głośniki, słuchawki, tv. Aplikacja pobrana z brytyjskiego sklepu nadal nie obsługuje naszej lokalizacji.

Mariusz
Gość
Mariusz

Głupoty piszecie. Na ios wystarczy zainstalować aplikacje „Google”. Tylko tyle i aż tyle…

Łukasz
Gość
Łukasz

Asystent google na IOS jeszcze nie działa, a aplikacja google to nie asystent tylko działa jak google now, więc nie mylcie tego.