iMagazine

Liga Mistrzów powraca do Polski w rozdzielczości 4K

15/02/2019, 08:24 · · · 7

Wraz ze zmianą właściciela praw do transmisji Ligi Mistrzów straciliśmy w Polsce możliwość cieszenia się tymi najważniejszymi klubowymi rozgrywkami w jakości 4K. Sytuacja może się zmienić, ponieważ Cyfrowy Polsat w ramach serwisu Ipla testuje transmisje 4K. To właśnie w ramach VOD czołowe telewizje dostarczają teraz treści w ultrawysokiej rozdzielczości.

Trudno dziś mówić o problemie z dostępem do treści 4K. Owszem nie znajdziemy ich zbyt wiele w tradycyjnej linearnej telewizji, ale to jest związane właśnie ze zmianą pewnych nawyków, a przede wszystkim przejęcia ośrodka innowacji. To w sieci operatorzy mogą pozwolić sobie na więcej, mniejszym kosztem. Tak też stało się w przypadku Ligi Mistrzów. Cyfrowy Polsat mógł zaoferować sygnał 4K nc+ i innym operatorom, którzy posiadają już odpowiedni dekoder, ale tego nie zrobił. Porozumiał się jednak z Samsungiem i w ramach aplikacji na platformę Smart TV Tizen dostarczył testową transmisję 4K w serwisie Ipla. Oczywiście nie był to darmowy test, należało mieć dostęp do pakietu Ipla Polsat Sport Premium. Miejmy nadzieje, że po testach kanał zostanie udostępniony szerzej posiadaczom innych telewizorów 4K z dostępem do serwisu Ipla oraz za pośrednictwem także nc+. Ważne, aby te flagowe mecze były dostępne w najwyższej jakości. Na razie nie wiadomo jednak czy i które mecze będą dostępne w 4K w przyszłości.

Przy okazji warto zauważyć, że to ogólny trend – treści w 4K jeśli takowe posiada Polsat lub TVN to dostarczane są właśnie za pośrednictwem serwisów VOD. Nie inaczej będzie w przypadku kontynuacji serialu Odwróceni. Ten także pojawi się w player.pl w rozdzielczości 4K.

Trudno się dziwić, że właśnie w taki sposób nadawcy dostarczają te treści. Jeśli ktoś ma telewizor 4K, to ma też dostęp do platformy Smart TV z odpowiednią aplikacją. W streamingu taki sygnał jest dużo taniej i łatwiej dostarczyć, niż wymienić użytkownikom dekodery i znaleźć odpowiednie miejsce na transponderze satelitarnym. A przy okazji jeszcze promuje się właśnie wspomniane serwisy. Niestety problemem jest sama jakość aplikacji, ich szybkość działania i stabilność samego streamignu. Pod tym względem nasi operatorzy są daleko w tyle za Netflixem.

7

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Piotr KummerSebastianArtekAviRed Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Red
Gość
Red

Ipla i 4K to będzie wyzwanie :) a co do TVN, to nie wiem czy innym ale mnie „zginęły” wszystkie treści 4K z Playera.

Avi
Gość
Avi

Kiedy będzie player.pl na Apple TV? :( Miał być w zeszłym roku i nie ma. Ipla też by się przydała. Zrobią te aplikacje i można śmiało myśleć o rezygnacji z kablówki…. tylko ani jeden ani drugi właściciel aplikacji nie chce chyba, aby im płacić za płatny dostęp bo aplikacji jak nie było tak nie ma…. :/

Artek
Gość
Artek

Też czekam…… nawet obiecałem im że wykupie pakiet Canal+ do końca mojej umowy w CP a przecież francuski Canal+ już ma swoją aplikacje a ATV 4k ma taką moc obliczeniową że 4k spokojnie by przeszło….. cóż nie ma aplikacji nie ma mojej kasy przynajmniej do końca mojej umowy z CP,……..

Sebastian
Gość
Sebastian

Proponowałem tvnowi że im napiszę, ale mnie olano.

Artek
Gość
Artek

i myśle że niestety chyba się nie doczekamy……

Sebastian
Gość
Sebastian

„Trudno dziś mówić o problemie z dostępem do treści 4K” – tak, w cywilizowanych krajach.

Piotr Kummer
Użytkownik

We wtorek była transmisja Liverpool vs Bayern w 4k na android tv innych marek, nie tylko Samsung.