iMagazine

Powrót HbbTV – telewizja hybrydowa pojawiła się w TVN

28/02/2019, 09:52 · · · 4

Wydawało się, że HbbTV, czyli telewizja hybrydowa w Polsce jest martwa. Technologia odeszła w zapomnienie, po tym, gdy praktycznie nikt nie wsparł rozwiązania promowanego przez TVP. Teraz eksperymenty z HbbTV podejmuje TVN. Czy to oznacza, że hybrydowa telewizja powróci w glorii?

HbbTV to standard, będący współczesnym odpowiednikiem telegazety. Hybrydowa telewizja pozwala tworzyć internetowe aplikacje jako dodatkową warstwę do kanału telewizyjnego. Przy czym w samym sygnale telewizyjnym do dekodera lub telewizora, dostarczana jest jedynie informacja o tym, że takowe treści są na danym kanale dostępne. Reszta odbywa się już przez internet. Niezbędne jest więc posiadanie odbiornika podłączonego do internetu.

Od 2012 roku trwają eksperymenty z HbbTV. Portale TVP w ciągu roku zanotowały 3,5 miliona unikalnych użytkowników – to ostatnie dane z 2016 roku. Oferta poza TVP była jednak do tej pory bardzo uboga, można było posłuchać radia, sprawdzić pogodę, podejrzeć bardziej zaawansowane opisy filmów, czy przejrzeć wiadomości. Ostatnio pojawił się kanał Legia Warszawa.

HbbTV w Polsce przegrywało z natywnymi aplikacjami dla platform Smart TV oraz rozwiązaniami multimedialnymi w dekoderach poszczególnych operatorów. Głównie dlatego, że poza TVP i ZPR, hybrydową telewizją nie zainteresował się Polsat i TVN. Bez dwóch czołowych komercyjnych nadawców standard był w Polsce niszowy, zresztą jak w wielu innych krajach. Z tego co się orientuje to najlepiej rozwinięty jest on we Włoszech.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Satkurier.pl

Brak sukcesu HbbTV to także ograniczenie hybrydowej telewizji wyłącznie do kanałów nadawanych drogą naziemną – wsparcia dla HbbTV nie dostały dekodery operatorów, a w przypadku telewizorów często wymagane jest włączenie odpowiedniej funkcji.

Ciekawe jest to, że po latach do tematu wraca TVN oferując interaktywny program telewizyjny, Quiz, a także stara się stworzyć interaktywną telewizję po przez sondy dla widzów Dzień Dobry TVN. Przyznam, że interfejs wygląda bardzo prosto, ale jest to związane z tym, że serwis musi zostać obsłużony nawet przez mniej wymagające odbiorniki telewizyjne.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Satkurier.pl

Pozostaje pytanie co dalej? Czy TVN będzie lobbował u operatorów w celu uruchomienia HbbTV? Czy może w ramach HbbTV wprowadzi dodatkowe treści, w tym dostęp do serwisu player? Być może są to tylko pojedyncze eksperymenty, które są swoistą zaślepką, aby pokazać, że też TVN posiada taki portal w ramach HbbTV.

HbbTV ma też drugie dno. Oprócz pełnienia użytecznej funkcji dla użytkownika jest też zupełnie nowym kanałem marketingowym. Dzięki temu można serwować widzowi dodatkowe reklamy, a w przyszłości nawet podmieniać reklamy w tradycyjnym paśmie, na te lepiej dopasowane do danego widza. Można też wprowadzać dodatkowe interaktywne elementy do już emitowanych reklam.

Wciąż ciężko mi uwierzyć w sukces HbbTV. Bez szumnej kampanii promocyjnej, atrakcyjnych treści, a przede wszystkim dostępu także na dekoderach operatorów technologia ta jest skazana na porażkę. Telewizje muszą jednak myśleć o zmianach, o nowych formułach, sposobie na utrzymania widza. Trendy zdecydowanie się zmieniają i coraz mniej jest treści, które zmuszają do korzystania z linearnej telewizji.

źródłoSatKurier

4

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Dariusz GardyńskiAdamArturArtek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artek
Gość
Artek

Gdyby tak Hbb TV wyparło telegazetę . i była czymś w rodzaju „smart TV dla telewizorów które tego smart tv nie mają i byłoby to dostępne ba dekoderach tv satelitarnej to byłby to duży krok do przodu…… choć gdyby nie multiroom to już dawno rozstałbym się z TV sat zamiast tego wykupił szybszy internet i miał to co jest za darmo w naziemnej + kanały sportowe przez IPTV (ipla lub player pl) i wyszłoby dużo taniej bez umowy i bez zbędnych zapychaczy których i tak nie oglądam……….

Artur
Gość
Artur

Na dekoderach do odbiotu TV Satelitarnej (i nie tylko) Hbbtv jest i działa to bardzo dobrze. Być może na dekoderach operatorów nie ma tej usługi.

Adam
Gość
Adam

Hbb w kanałach Polsatu jest. Było parę kampanii reklamowych, a cały czas zbierane są statystyki. Proszę sprawdzić!

Dariusz Gardyński
Użytkownik

Z tego co mi wiadomo, wsparcie producentów TV jest żenujące. Np. TV Samsunga z 2017 ma wersje HBB 1.1.1 z 2010 roku… Z chęcią bym się dowiedział, jak to wygląda u innych producentów. Przydałyby się też statystki HBB podzielone na wersje i modele TV/systemy. Co z tego, że HBB jako takie istnieje, jak może się okazać, że większość TV to HBB obsługujące HTML4… Nie ma co liczyć w takim wypadku na coś lepszego. Jeśli jest tak źle jak przypuszczam, to dziw bierze, że jeszcze ta technologia dycha w Polsce. Pomysł może i fajny, ale wykonanie przez producentów do kitu. Mogłaby się po prostu apka odpalać i też by wystarczyło, ale ktoś genialny wpadł na pomysł dublowania platform. Potem to olali i pewnie jeszcze jest zbugowane.

Co do HBB TVN – nie wiem po co coś takiego zrobili. Taka „telegazeta” i quiz Oo. Po co to komu? Próbuje zrozumieć, ale głupoty nie pojmę… może to i dobrze…

3.5 mln.? Czyli mniej więcej co 10 polak – chyba zaniżamy ze znajomi średnią xD. Nigdy nie słyszałem, żeby ktoś z tego korzystał.

TVP ma VODa na HBB, ale tylko część materiałów jest tam dostępna.

Reklamy na HBB? Jakoś tego nie widzę. Po pierwsze trzeba odpalić HBB klikając przycisk na pilocie, a po drugie – to albo proste obrazki albo jakieś filmiki jak w innych playerach = wkurzające zbędne g***, którego nie da się ominąć. Dobrze, że na razie ich nie ma. Z drugiej strony – może niech wdrożą, to szybciej dobiją tą technologie xD.