iMagazine

Spectre Camera – nowa aplikacja do robienia zdjęć z długim czasem ekspozycji od twórców Halide

01/03/2019, 10:24 · · · 4

Twórcy Halide – prawdopodobnie najlepszej aplikacji zastępującej systemowy aparat w iOS-ie – wczoraj wypuścili nowy app, również służący do robienia zdjęć. Spectre Camera służy przede wszystkim do tworzenia zdjęć symulujących długie czasy ekspozycji, poprzez robienie setek zdjęć w tle i łączeniu ich w jedno ostateczne ujęcie.

Program ma różną funkcjonalność, zależnie od modelu iPhone’a, na którym się jej używa. Przykładowo, funkcje stabilizacji ruchu wymagają iPhone’a 8 lub nowszego. Nie zmienia to faktu, że jeśli próbujecie robić tego typu zdjęcia, to zalecane jest korzystanie ze statywu, czego twórcy nie napisali w opisie programu i prawdopodobnie dlatego pojawiło się wiele negatywnych komentarzy. Korzystałem już z podobnych rozwiązań i można w ten sposób uzyskać bardzo ciekawe efekty, czasami lepsze od prawdziwego zdjęcia naświetlanego dłużej, a czasami gorsze.

Przykład powstawania długiej ekspozycji w Spectre Camera

iOS 12 oraz Photos dla iOS (i Mac) mają podobną funkcję, ale opiera się ona na załączonym Live Photo. Fakt, że można uzyskać podobny efekt, ale rzadko się to udaje – zdjęcie zazwyczaj jest poruszone w całości, a jakość pozostawia wiele do życzenia. Poniżej załączam wyjątkowo udany przykład zdjęcia z iPhone’a XS (zmniejszony i skompresowany na potrzeby internetu).

Nie mogę doczekać się chwili, aż nadarzy się okazja do sensownego wykorzystania Spectre Cam, bo Halide udowadnia, że twórcy wiedzą co robią. Jeśli już zdążyliście pobawić się tym programem, to ciekawy jestem owoców waszej pracy – odzywajcie się w komentarzach lub mediach społecznościowych.

Spectre Camera – iOS – 1,99 USD / 2,29 EUR / 8,99 PLN

4

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MarasPawełlouPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Użytkownik
Paweł

Kupiłem, niestety bez statywu zdjęcie traci mocno na ostrości.
Będę próbował ze statywem i zobaczę jaki jest efekt.

Zastanawiam się, dlaczego Apple nie oferuje dowolnych czasów naświetlania? Przy manualnym fotografowaniu zewnętrznymi apkami wydłużyli go w najnowszym modelu do zaledwie 1 sekundy.

lou
Gość
lou

Na czym polega przewaga Halide nad innymi aplikacjami?

Paweł
Gość
Paweł

Sam nie wiem, mam go, ale tej przewagi nie widzę.
Doceniam robienie zdjęć Lightroomem. Pełna kontrola, tryb HDR, zapis w RAW (DNG) przez mamy dużo lepszy obrazek, z lekkim ziarnem, ale z detalami a nie z efektem akwareli jaki uzyskujemy standardową aplikacją. (Efekt akwareli widoczny jest w powiększeniu np. 100% czy 200%. Efekt algorytmów odszumiających i wyostrzających zbliżony jest do obrazu malowanego farbkami.)

Do tego Lightroom zastąpił mi SKRWT do korygowania perspektywy, ma wszystkie praktycznie wszystkie niezbędne narzędzia korekty i chyba jako jedyny oferuje korektę lokalną, co umożliwia np. dodanie światła w jakimś konkretnym miejscu.

Maras
Gość
Maras

Ale nie ma możliwości ustawienia przesłony, a przynajmniej ja się tego nie doszukałem.