iMagazine

HK Center

XDA Canvas – ostatnia szansa na ten wyjątkowy zestaw inspirowany twórczością Dietera Ramsa

07/03/2019, 10:55 · · · 3

Wczoraj zadebiutowała trzecia (i ostatnia) seria XDA Canvas. Ten zestaw klawiszy, stworzony przez użytkownika MiToRMK, inspirowany jest twórczością Dietera Ramsa, wyznającego zasadę, że „mniej, ale lepiej”. XDA Canvas będzie dostępny na Massdrop przez najbliższe 24 dni, kiedy to będą zbierane zamówienia. Po tym terminie zostanie wysłane zamówienie do producenta, a same klawisze trafią do zamawiających w sierpniu 2019. Jeśli jeszcze nie macie klawiatury mechanicznej, a ten zestaw Wam się podoba, to warto się nim zainteresować, bo za trzy tygodnie będzie dostępny już tylko na rynku wtórnym.

Zestawy klawiszy są często podzielone na wybrane sekcje klawiatury, aby obniżyć ich cenę oraz żeby użytkownicy mogli sobie dobrać klawisze zgodnie ze swoimi potrzebami. Niestety tylko właściciele klawiatur 60% lub mniejszych będą mogli sobie pozwolić na zamówienie dwóch klocków z zestaw Canvas. 65% i większe klawiatury będą wymagały przynajmniej trzech zestawów.

Jak skonfigurować sobie zestaw?

Każdy będzie potrzebował główny zestaw klawiszy A-Z, interpunkcyjnych oraz z cyframi. To są tzw. alphas i w przypadku XDA Canvas, dostępne są w trzech wariantach. Alphas mają font usytuowany w narożniku, specjalnie stworzony na potrzeby tego zestawu i inspirowany fontem Univers z Apple Extended Keyboard II, fontem Mongoose, Kizo i paroma innymi. Beta korzystają z bardziej znanego fontu dla profili XDA czy DSA, a Rams z kolei opierają się o runy Vikingów i powstały w wyniku gry słów powstałych w głowie ich twórcy.

Zależnie od wybranego zestawy klawiszy podstawowych, trzeba będzie inaczej dobrać zestaw klawiszy modyfikujących, więc pilnujcie się w tej kwestii.

Drugim krokiem będzie dobranie sobie zestaw tzw. mods. Do wyboru są albo klawisze z tekstem, albo ikonami. Micony są również autorską wizją autora i obecne są w innych jego projektach klawiszy. Zwróćcie proszę uwagę na fakt, że Micon Mods mają rząd klawiszy funkcyjnych (F1-F12) z fontem dostosowanym do Betas, podczas gdy Text Mods dostosowane są do Alphas.

Pamiętajcie, aby szczegółowo sprawdzić, czy na pewno nie brakuje klawiszy dla Waszej klawiatury. Od razu podpowiem, że np. zestawem Alphas + Text mods nie pokryję w pełni swojego Vortexa Race 3.

Mnie osobiście najbardziej urzekły kolorowe modyfikatory, dostępne w wersji tekstowej i Micons. W tym zestawie dodatkowo znajdują się klawisze ESC i DEL w rozmiarze 1,5U dla Vortex Race 3 – standardowo klawiatury używają rozmiaru 1U i Vortex niestety tutaj jest wyjątkiem na rynku, przez co czasami ciężko do niej dobrać zestaw klawiszy.

Zestaw XDA Canvas zawiera jeszcze wiele innych, mniejszych zestawów (oraz dwa pełne, niestety w kolorze fioletowym, którego nie lubię), jak chociażby dwa powyższe, czyli zestaw klawiszy funkcyjnych oraz Woz, czyli klawisze dla Macuserów z odpowiednimi legendami.

Zdecydowałem się sprawdzić, jak dokładnie Canvas będzie wyglądał na moich klawiaturach. W przypadku Massdropa ALT, potrzebowałem trzech zestawów, aby go zapełnić:

  • Alphas + Micon Mods + Micons Bauhaus (115 USD)

Gdybym chciał Miconsami pokryć Vortexa, to trzeba dobrać następujące zestawy:

  • Alphas + Micon Mods + Micons Bauhaus + F-row (131 USD) – chodzi o to, aby Alphas i rząd klawiszy funkcyjnych miały ten sam font

Łatwiej jest, jeśli zdecyduję się tylko i wyłącznie na klawisze tekstowe, bo następującym zestawem pokryję obie swoje klawiatury:

  • Alphas + Text Mods + Text Bauhaus (115 USD)

Oczywiście nie mogłem sobie odpuścić zestawu novelties nazwanego Dieter, z jego słynnymi okularami.

W idealnym świecie wziąłbym dwa zestawy (pełny Text i pełny Micons), aby móc nim pokryć obie klawiatury, ale rozsądek wygrał i zdecydowałem się na kompromis – skoro Micons są dostępne w innych zestawach i nie są bezpośrednio inspirowano przez Dietera Ramsa, to zrezygnuję z ich na rzecz klawiszy z legendami tekstowym. Finalnie zamówiłem Alphas + Text Mods + Text Bauhaus + Dieter (126 USD), którym mogę pokryć Vortexa Race 3 lub Massdrop ALT-a (wydawanie blisko tysiąca złotych dla dwóch klawiatur na same klawisze nawet ja uważam za lekką przesadę). Nie, nie biorę zestawu Woz, ponieważ nie jest kolorowy i dosyć drogi (mało ludzi go zamawia).

A dlaczego to wszystko tyle kosztuje? Po pierwsze, jest popyt na ten zestaw, bo jest nie tylko unikalny pod względem designu, ale również ze względu na jego wysoką jakość wykonania. Tak, wiem, że pełny zestaw 100+ klawiszy można kupić za 30 USD, ale to trochę jak porównywać najprostszy długopis BIC do ręcznie zdobionego pióra wiecznego.

Na koniec jeszcze zaproszę do skorzystania z mojego linka afiliacyjnego – jeśli założycie z niego konto i coś sobie kupicie, to razem dostaniemy po 10 USD.

3

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
WojtekSebastian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebastian
Gość
Sebastian

Fajna ta klawiatura Massdrop ALT , ma jedną przewagę nad Vortex Race 3 w postaci prawego klawisza Alt o szerokości 1,25U.
Trudno uzasadnić taki wydatek. Czy te klawisze naprawdę wyglądają o 130$ lepiej niż standardowe w Race 3? Mają inny profil albo są inaczej wykonane? Cokolwiek co logicznie uzasadnia ich wysoką cenę? Tak czytałem ostatni akapit ale ciągle nie jestem w pełni przekonany.

Szkoda że nie ma opisowych modyfikatorów BETAS.

Moja klawiatura dotarła. Na razie najlepsza zabawka w domu. Dzieci urządzają zawody kto ma więcej znaków na minutę w nauce pisania.
Po 3000 słów na Vortex race 3 klawiatura w ThinkPadzie nie jest już taka wygodna jak przed.
Zarówno ja jak i moja Żona jesteśmy w stanie pisać szybciej i z mniejsza ilością błędów na klawiaturze mechanicznej.

Poniżej kilka wniosków z używania Vortex Race 3 które częściowo mogą uzasadnić wydatek opisany w artykule:
– zamienniki klawiszy w kolorze czerwonym wyglądają tandetnie,
– przy używaniu literki „k” mam metaliczny pogłos, słyszalne w nocy, będę musiał rozkręcić aby zobaczyć co to jest,
– konsumuje sporo baterii z iPada,
– prawy Alt jest mniejszy niż ten po lewej, wolałbym odwrotnie ze względu na polskie literki,
– podświetlenie nie obejmuje literek na klawiszach więc jest bezużyteczne, jeśli ktoś musi patrzeć na klawisze w trakcie pisania

Wojtek
Gość
Wojtek
  1. Wbrew pozorom Shift 1,25U nie jest typowy, ale do zdobycia w zestawach (zazwyczaj drogich).
  2. Zestaw takich klawiszy jak w Race 3 nie będzie wiele tańszy, bo są to porządne klawisze, ale wyraźnie cieńsze niż XDA Canvas. To wpływa też na dźwięk.
  3. Mają inny profil. XDA zamiast DSA.
Sebastian
Gość
Sebastian

Słusznie, nie pomyślałem o dźwięku. Skoro Race 3 ma cieńsze klawisze to można spodziewać się z XDA Canvas przyjemniejszego w odbiorze dźwięku.
Do rozważenia.