Massdrop CTRL – metalowa, prawie pełna i programowalna mechaniczna klawiatura
Niedawno wspominałem o swojej 65% klawiaturze i sporo osób pytało się o to, czy jest coś podobnego w wersji tenkeyless, czyli pomniejszonej o klawiaturę numeryczną. Jest. Większy brat ALT-a, czyli Massdrop CTRL.
Massdrop CTRL charakteryzuje się w zasadzie dokładnie tymi samymi cechami co ALT, ale z większą ilością klawiszy. Jest rząd klawiszy funkcyjnych, są też strzałki z klawiszami pomocniczymi nad nimi… No i całość jest w pełni programowalna za pomocą QMK.
Obudowa i klawisze mają niezależne podświetlenie RGB, którym możecie sterować do woli (lub wyłączyć całkowicie). Fakt, że klawiatura jest programowalna, oznacza, że możecie ją skonfigurować dokładnie tak, jak chcecie, łącznie z posiadaniem kilku warstw dla różnych okoliczności lub potrzeb. Sama obudowa ma dwa złącza USB-C (transfer danych odbywa się z prędkością USB 2.0) i jeden z portów może służyć jako hub, np. aby podłączyć pendrive’a lub myszkę (nie sprawdzałem tego osobiście, bo nie miałem jeszcze takiej potrzeby). Dodatkowo przełączniki można wymienić bez konieczności wylutowywania czegokolwiek, a zamawiając klawiaturę możecie wybrać spośród kilku różnych opcji, w tym Halo True, Halo Clear, Cherry MX Brown i paru innych.
Obudowę wykonano z aluminium i można do niej magnetycznie doczepić nogi, jeśli chcecie zmienić kąt nachylenia, a klawisze wykonano z PBT, czyli są wytrzymalsze na ścieranie niż takie wykonane z ABS-u, z prześwitującymi legendami. W komplecie znajduje się też narzędzie do zdejmowania klawiszy z klawiatury, do wyjmowania przełączników z PCB oraz kabel USB-C do USB-A.
Massdrop CTRL kosztuje około 200 USD w wersji w pełni wyposażonej, ale można oszczędzić 50 USD zamawiając model bez klawiszy i przełączników, jeśli chcecie wstawić sobie coś własnego (np. komplet Gateron Yellow będzie kosztował około 18 USD, a podobne klawisze od Tai-Hao około 30-40 USD).
★ Massdrop CTRL – 150-200 USD, zależnie od wersji →
Jeśli skorzystacie z powyższego linku, to razem otrzymamy po 10 USD rabatu na następny zakup.
Nie żałuję kompletnie, że zdecydowałem się na Massdropa ALT, na krótko przed pojawieniem się większego CTRL w sprzedaży, bo ten drugi jest za duży dla moich potrzeb, ale gdybym chciał mieć klawiaturę TKL1, to poza takimi wynalazkami jak RAMA U80-A, kosztującymi 500+ USD czy budowaniem własnej klawiatury, zdecydowałbym się na CTRL, bo to prawdopodobnie jedna z lepiej wyposażonych klawiatur na rynku, dostępna za stosunkowo rozsądne pieniądze.
- Tenkeyless, czyli pomniejszoną o klawiaturę numeryczną. ↩
Komentarze: 4
@moridin Jakiś czas temu zacząłeś z tymi bzdurami na temat mechanicznych klawiatur i pomyślałem sobie “co ten gościu znowu odpyrtala”!? Ale czytałem i oglądałem, w duchu myśląc WTF. Potem fotki na Twitterze kolejnych abominacji kolorystycznych/układów, potem jakieś chore rozkminy W kolejnych wpisach. Ogólnie WTF!? Jednak, TA WYŻEJ, OMFG. CTRL jest piękna i absolutnie genialna. Przez te twoje rozkminy temat mi się wkręcił i zastanawiam się czy nie sięgnąć do portfela, bo ta klawiatura jest cudowna. ABSOLUTNIE nie potrzebuje tej klawiatury ale MUSZĘ ją mieć. Nie mogę, nie potrzebuję, nie… CHCĘ! Muszę się wziąć w garść i schować portfel. Cudo klawiatura. CUDO.
Świat klawiatur jest o tyle piękny, że każdy może znaleźć coś dla siebie, bo ilość kombinacji jest w zasadzie nieskończona.
@moridin Jakiś czas temu zacząłeś z tymi bzdurami na temat mechanicznych klawiatur i pomyślałem sobie „co ten gościu znowu odpyrtala”!? Ale czytałem i oglądałem, w duchu myśląc WTF. Potem fotki na Twitterze kolejnych abominacji kolorystycznych/układów, potem jakieś chore rozkminy W kolejnych wpisach. Ogólnie WTF!? Jednak, TA WYŻEJ, OMFG. CTRL jest piękna i absolutnie genialna. Przez te twoje rozkminy temat mi się wkręcił i zastanawiam się czy nie sięgnąć do portfela, bo ta klawiatura jest cudowna. ABSOLUTNIE nie potrzebuje tej klawiatury ale MUSZĘ ją mieć. Nie mogę, nie potrzebuję, nie… CHCĘ! Muszę się wziąć w garść i schować portfel. Cudo klawiatura. CUDO.
Świat klawiatur jest o tyle piękny, że każdy może znaleźć coś dla siebie, bo ilość kombinacji jest w zasadzie nieskończona.