iMagazine

Reeder 4 dla Mac – dostępny w otwartej becie

13/03/2019, 09:55 · · · 2

Silvio Rizzi od wielu lat odpowiada za mój ulubiony czytnik RSS – Reeder. Korzystam z niego od lat na wszystkich swoich Macach i iUrządzeniach, więc do niedawna trochę martwiłem się, że nie jest uaktualniany. Silvio jednak tweetnął, że wkrótce możemy spodziewać się czegoś nowego i tak oto mamy nową betę Reedera 4, na razie tylko dla Mac.

Program nie przeszedł drastycznych zmian i nadal otrzymujemy do dyspozycji układ trzech paneli, które tym razem dynamicznie dostosowuje się do wielkości okna. Jest też opcja ręcznego ustawienia widoku minimalistycznego (tylko panel z artykułem) lub innych, wszystko z poziomu preferencji programu.

Silvio zaznacza, że to bardzo wczesna beta, w której brakuje tak wielu rzeczy, że nawet nie miało sensu robienia listy tych braków. Ale podstawy zaimplementowano… Program dostosowuje się automatycznie do motywu systemu (jasny/ciemny) pod Mojave, ale można też sterować tym ręcznie.

Jest też wystarczająco rozbudowana lista opcji do sterowania fontami i jego rozmiarami. Panel preferencji odpowiedzialny za skróty klawiszowe również działa jak należy.

Bardzo cenię sobie te drobne detale, o które dba Silvio. Idealnym przykładem jest możliwość sterowania informacją o liczbie nieprzeczytanych artykułów – może go nie być, może dyskretnie pojawiać się na ikonie aplikacji lub jak tradycyjny czerwony balonik.

Twórca również zadbał o ciekawą formę animacji podczas przełączania się pomiędzy artykułami. Nie wiem na ile to będzie wygodne na dłuższą metę, ale przy pierwszym spotkaniu jest bardzo miły dodatkiem. To właśnie za te wszystkie drobiazgi tak bardzo cenię sobie deweloperów dla macOS i iOS.

W tej wersji bety nadal dostępne są motywy znane z poprzedniej wersji (chociaż mogą być może ciut zmienione, nie robiłem bezpośredniego porównania). Poza domyślną, jasną, którą widać poniżej, jest jeszcze sześć innych.

Reeder 4 beta wprowadza kilka nowych funkcji, w tym opcję czytania z artykułów dodanych do Read Later / Lista Czytelnia w Safari, która synchronizuje się poprzez iCloud. Silvio ostrzega, że nie wszystko może działać prawidłowo, ale to ciekawe rozwiązanie integracji z funkcją systemową. Jest też opcja zmiany rozmiarów zdjęć w podglądzie artykułów, nowy jest do powiększania zdjęć i kilka innych rzeczy, które znajdziecie na stronie bety Reedera 4.

Reeder 4 jest przepisany od nowa i jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, zajęło to dłużej niż Silvio planował. Jest jednak dobra informacja – wersja dla iOS jest już prawie gotowa. Szykujcie więc portfele, bo Reeder 4 będzie płatnym uaktualnieniem do Reedera 3, który zadebiutował w 2015 roku (nie chcę słyszeć, że twórca zdziera z Was ciężko zarobione pieniądze!), a tylko wsparciem finansowym możemy być pewni, że oprogramowanie będzie rozwijane i uaktualniane do nowszych wersji iOS i macOS.

Reeder 4 Beta dla Mac

2

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ŁucjanPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Użytkownik
Paweł

Serio martwiłeś się, ze nie jest uaktualniany? Niczego mu nie brakuje, błędów nie ma, po co się niepotrzebnie zamartwiać ;-)

Uwielbiam ten program, używam go na iOS i na MacOS lecz co do nowej wersji, to na razie nie ma w niej nic co by kierowało mnie do aktualizacji. Animacje wjeżdżania listy artykułów po lewej stronie niepotrzebnie zostały tak spowolnione, animacje ładowanie artykułu po prawej ciekawe, ale poprzednie były szybsze te spowolnione jakoś mnie denerwują, że działają tak wolno.
Ponieważ skanuję szybko listę artykułów i zatrzymuję się tylko na tych które chcę przeczytać, przez takie spowolnienie mam wrażenie, ze program jest ociężały i mniej responsywny.

Miniaturki zdjęć na liście są genialne, często czytam kilka serwisów o podobnej tematyce i od razu widzę po obrazku, gdzie jest powielony artykuł którego mogę pominąć.

Barwa tła została zmieniona, nie ma już motywu „Dark Reeder” jest „Classic” ale ma inny chłodniejszy odcień, co mi osobiście się mniej podoba.

W tej wersji bardzo cieżko odróżnić przeczytany artykuł od nieprzeczytanego, jedynie godzina się wygasza, w wersji 3 cały tytuł zmieniał odcień na przygaszony a obok godziny znikała kropeczka, co wzrokowo od razu wyróżniało go od nieprzeczytanego.

Zmiana fontu z liczną nieprzeczytanych artykułów w ikonce sprawiła, że liczba jest mniejsza przez co mniej czytelna. Poprzednia była większa, cieńsza i czytelniejsza.

Może ta beta za wcześnie została wypuszczona, ale jak na razie nie wywołała u mnie pozytywnego odczucia.

Łucjan
Gość
Łucjan

Widzisz, ja nie mam takich dylematów. Reeder 4 nie działa na High Sierra (a aktualizacji do nowszej wersji systemu nie mogę wykonać, bo… bo nie). Także pozostaje przy 3.