iMagazine

Jakich nowości w iOS 13 się spodziewać? Trybu ciemnego, odświeżonego Maila i zaawansowanego multitaskingu

15/04/2019, 18:03 · · · 2

Do WWDC pozostało zaledwie półtora miesiąca. Serwis 9to5Mac zebrał garść informacji od osób związanych z tworzeniem iOS 13. Większość z nich wydaje się być bardzo wiarygodna i potwierdza też wcześniejsze przypuszczenia. Pojawienie się trybu ciemnego to jedna z tych oczywistości, natomiast niespodzianką może okazać się odświeżona aplikacja mailowa.

WWDC w tym roku roczpocznie się 3 czerwca, tradycyjnie od keynote’a na którym prezentowane będą najświeższe nowości w oprogramowaniu Apple, a być może także nowości sprzętowe. Zobaczymy macOS, watchOS, może nowości w tvOS i oprogramowaniu dla HomePoda. Najgłośniej jednak zapewne będzie o zmianach w iOS 13. O to czego powinniśmy się spodziewać:

Dark Mode – czyli czarny motyw dla całego systemu. Po debiucie w macOS wydaje się jasne, że trafi on także na urządzenia mobilne. Będzie to wyzwanie dla deweloperów aplikacji, a jednocześnie spora szansa na przedłużenie czasu pracy na baterii iPhone’ów z ekranami OLED – modeli X, XS i XS Max oraz nadchodzących nowych urządzeń.

Zaawansowany Multiktasking – według informacji 9to5Mac w iOS 13 pojawi się sporo nowości dla iPada, które mają jeszcze bardziej ułatwić pracę na tablecie. Ma pojawić się pełny multitasking, a właściwie swoboda w rozmieszczaniu okien. Osobiście przyznam, że ten pomysł jest ryzykowny, jeśli chodzi o interfejs aplikacji i ogólne wrażenia z użytkowania. Przede wszystkim jest to jednak ukłon w stronę najbardziej zaawansowanych użytkowników i chęć sprawienia, aby iPad Pro zastępował jeszcze bardziej typowe komputery.

Gest cofania (undo) – w tej chwili, aby usunąć tekst trzeba potrząsnąć urządzeniem. Mamy też cofnięcie w niektórych aplikacjach w postaci przesunięcia palcem z boku ekranu. Nie ma fizycznego przycisku jak w urządzeniach z system Android. W nowym iOS ma pojawić się nowy gest, który pozwoli na szybkie cofnięcie wprowadzonego tekstu. Będzie to uderzenie trzema palcami w miejsce, gdzie jest klawiatura. Przesuwając w lewo cofniemy akcje, a przesuwając w prawo przywrócimy usunięty tekst.

Safari będzie wymuszać desktopowe strony na iPadzie – w tej chwili wiele stron na iPadzie otwiera się w podglądzie mobilnym. Wraz z iOS 13 ma to zostać naprawione, przez automatyczne wywoływanie stron desktopowych.

Zarządzanie fontami – w iOS 13 ma pojawić się opcja zarządzania fontami w ustawieniach. Dopasowanie odpowiedniego fontu powinno być znacznie łatwiejsze, zbliżone do tego co znamy z macOS.

Odświeżona aplikacja Mail – program do obsługi poczty nie doczekał się większych zmian od czasu wprowadzenia iOS na rynek. Od ponad dekady zmiany były kosmetyczne. Teraz ma pojawić się opcja łatwego nadawania kategorii i lepszego kolejkowania wiadomości do przeczytania na później.

Łatwiejsza współpraca w aplikacjach firm trzecich – Apple ma udostępnić narzędzia dla deweloperów, które pozwolą dodać funkcję współpracy na dokumentach rodem z iWork.

Koniec z gigantyczną ikoną sterowania dźwiękiem – w momencie gdy podgłaśniamy lub ściszamy dźwięk w naszym iPhonie lub iPadzie pojawia się olbrzymia grafika na środku ekranu. W iOS 13 ma to zostać rozwiązane lepiej.

Odświeżona aplikacja Przypomnienia – która w nowej wersji trafi też na MacOS

Te nowości wydają się być niemal pewne, do tego należy spodziewać się licznych drobnych usprawnień. Pytanie, czy pojawi się jakaś prawdziwa bomba? Wydaje się, że ciężko wymyślić już w systemach mobilnych, coś niezwykłego, innowacyjnego, zmieniającego codzienne użytkowanie telefonu. Oczywiście my po raz kolejny pytamy o Siri w języku polskim oraz ogólne usprawnienia z nią związane. Co w rzeczywistości przyniesie iOS 13 przekonamy się już 3 czerwca 2019.

2

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko