iMagazine

Nowy Xbox One S All-Digital i zapowiedź PlayStation 5

17/04/2019, 11:16 · · · 5

Microsoft właśnie zapowiedział nową konsole Xbox One S All-Digital, ta jednak pozostaje w cieniu innego ważnego ogłoszenia. Sony potwierdziło, że już w przyszłym roku na rynku pojawi się konsola PlayStation 5 ze wsparciem dla 8K i 3D audio. Przede wszystkim jednak będzie wstecznie kompatybilna.

Rynek konsol znacząco się zmienia, sama architektura tych urządzeń w ostatnich latach się zmieniła. Można powiedzieć, że obecnym konsolom znacznie bliżej do komputerów, niż ich poprzednikom. Jedną ze zmian za sprawą szybkich łącz internetowych jest cyfrowa dystrybucja gier. Napędy optyczne powoli odchodzą do lamusa, a pobranie nawet kilkudziesięciu gigabajtów danych dla większości z graczy nie stanowi problemu. Zwłaszcza, że nawet kupując grę na nośniku fizycznym i tak konieczne jest często pobranie patchy ważących kilkanaście GB. Granie nawet offline bez szybkiego stałego łącza na współczesnych konsolach jest więc praktycznie niemożliwe.

Dlatego też Microsoft zaprezentował nową tańszą wersję podstawowego Xboxa One. To Xbox One S All-Digital. Konsola, która różni się wyłącznie tym, że nie ma napędu optycznego dzięki czemu jest o 50 USD tańsza. Konsola trafi na rynek 7 maja.

Przyznam, że to dość marny deal. Pozbywamy się jednego z najlepiej wycenianych odtwarzaczy UHD Blu-ray za oszczędność na poziomie 50 USD/200 zł. Otrzymujemy jednocześnie urządzenie takiej samej wielkości. Gdyby Xbox One S All-Digital miał smuklejszą obudowę, byłby ciekawszym rozwiązaniem. Co prawda Xbox One S All-Digital trafia na rynek z pakietem gier, ale w rzeczywistości cena Xbox One S w sklepach często jest jeszcze niższa – w Stanach Zjednoczonych dochodzi nawet do 200 USD. Xbox One S All-Digital nie jest więc szczególnie atrakcyjny. Na pewno ma jednak za cel poszerzyć zasięg konsoli i obniżyć koszty produkcji. Zapewne i ta konsola doczeka się ciekawych akcji promocyjnych.

Na horyzoncie są już konsole kolejnej generacji. Pewne jest, że zarówno następne urządzenie od Microsoftu, jak i to od Sony będzie wstecznie kompatybilne. Wszystko wskazuje na to, że i poprzednie generacje będą utrzymywane dłużej, ale będą oferować po prostu słabszą wydajność i jakość obrazu. Bardzo prawdopodobne, że nowe konsole nie doczekają się ekskluzywnych tytułów, które nie trafią na obecne generacje.

Od wczoraj (tj. 16 kwietnia 2019) wiemy więcej na temat konsoli PlayStation 5. Architekt systemu PlayStation Mark Cerny udzielił wywiadu magazynowi Wired, w którym zdradził kilka szczegółów na temat nowej konsoli. Prezentacja ma odbyć się jeszcze w tym roku, natomiast konsola na rynek trafi w przyszłym roku. Urządzenie będzie działać na procesorze AMD Ryzen (7nm Zen 2) z nową grafiką Radeon Nevi. Kluczem do szybkiego działania ma być zaawansowany, szybki dysk SSD. Od strony technologicznej Sony zapowiada wsparcie dla rozdzielczości 8K oraz obsługę Ray Trackingu, czyli generowania grafiki w grach metodą śledzenia promieni. PlayStation 5 ma posiadać napęd optyczny i wspierać zaawansowany dźwięk 3D (nie sprecyzowano, czy będzie to Dolby Atmos, czy też inny system audio).

PlayStation 5 i odpowiednik ze strony Microsoftu mogą być ostatnimi konsolami jakie znamy. Coraz bliżej nam do usług w chmurze i także tego typu rozgrywki. Zmienia się też sposób dostępu do gier. Microsoft z powodzeniem wdraża Game Pass, jesienią pojawi się też Apple Arcade, usługa, która może być nowym otwarciem dla świata mobilnych gier, ale też kolejną szansą na powalczenie przez Apple z konsolami za sprawą Apple TV.

5

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Stanikjajko_nie_jajkoPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Ciekawe czy UHD, czy zwykły blu-ray.
Obstawiam UHD – szczególnie, że mowa jest nie tylko o 4K, ale i 8K (pewnie tylko do odtwarzania filmów)
Możliwe, że do tego czasu będą dyski UHD 8K.
Mowa w artykule Wired jest tylko tyle, że konsoli nie będzie 2019 (a tylko prezentacja).
Przypuszczalnie wyjdzie w 2020, ale to nie pewnik. Może być jesień 2020 w Japonii lub USA, a EU dopiero na wiosnę 2021…

Stanik
Gość
Stanik

Dyski uhd 8k ? A po co ? A co na nich miałoby być ? Nośnik Ultra HD Blu-Ray to ostatni nośnik z treściami video jaki stawiamy na półce. Ponieważ technologia nośników fizycznych osiągnęła swój szczyt i nic lepszego już w nośnikach fizycznych nie wymyślą.

Piotr
Gość
Piotr

A po to, że bitrate w streamingu, albo kablówce w 4K (czy nawet Full HD) ssie niemiłosiernie. Gdyby był taki jak na dysku – zgoda.
Tylko, że niestety nie będzie dopóki dostawcy będą chcieli upchać jak najwiecej kanałów w danym paśmie

Stanik
Gość
Stanik

Nie chodzi mi o bitrate w stremingu. Tylko o dyski uhd 8k. Po co je tworzyć jak nośnik 4k uhd bez problemu przyjmie treści 8k.
A poza tym lepszych nośników fizycznych już nie wymyślą.

jajko_nie_jajko
Gość
jajko_nie_jajko

to są żarty, obecna wersja Playstation nie radzi sobie z 4K a oni zapowiadają 8K? tylko po to żeby w folderach reklamowych pokazać?