iMagazine

TV App dla nas to jedynie iTunes Movies w nowym opakowaniu

24/04/2019, 09:56 · · · 8

Wraz z iOS 12.3 oraz tvOS zadebiutuje odświeżona TV App, w polskim interfejsie nazywana również Telewizja. Co ważne teraz będzie dostępna także w Polsce i po Polsku. Niestety nic nie wskazuje na to, abyśmy zyskali z tego powodu jakiekolwiek benefity dostępne w Stanach Zjednoczonych i w kilku innych krajach. Na razie funkcjonalność TV App w Polsce ograniczona jest to odświeżonego interfejsu iTunes Movies.

Czym jest TV App? Według Apple jedyną aplikacją do filmów, seriali i kanałów telewizyjnych jakiej w przyszłości będziemy potrzebowali. Ma to być prawdziwy telewizyjny Hub. Wszystkie popularne serwisy VOD (poza Netflix) dostępne w jednym miejscu, dostęp do naszych ulubionych kanałów telewizyjnych, wszystkich transmisji sportowych. Wszystko w spójnym interfejsie, z możliwością łatwego wyboru pozycji, które nas interesują i inteligentnymi podpowiedziami bazującymi na naszych gustach, jednocześnie bez wysyłania do Apple informacji o takowych upodobaniach. Tak wygląda wizja przedstawiona przez Tima Cooka podczas marcowej konferencji.

Jak wygląda rzeczywistość w kraju nad Wisłą? TV App na chwile obecną (wciąż mowa o wersji beta) to iTunes Movies w nowym opakowaniu. Z pozycji aplikacji w wersji testowej mamy dostęp wyłącznie do sklepu z filmami Apple. W Polsce wyłącznie z filmami, seriali nigdy się nie doczekaliśmy i prawdopodobnie nigdy nie doczekamy. Interfejs jest przejrzysty, wreszcie zwiastuny pojawiają się w tle, a nie trzeba ich dodatkowo uruchamiać, jest łatwiejszy dostęp do powiązanych tytułów. Całość działa bardzo szybko. Tylko, że to wciąż iTunes.

Czy coś zmieni się w maju, gdy pojawi się finalna wersja systemów? Możliwe, że w aplikacji pojawi się także Amazon Video Prime, może pojawi się też ARTE, Red Bull TV, Bloomberg i Euronews obsługiwane w innych krajach Europejskich. Ale wcale nie jest powiedziane, że to rzeczywiście nastąpi. Bardzo możliwe, że TV App w krajach takich jak Polska jeszcze przez dłuższy czas będzie ograniczać się wyłącznie do filmów z iTunes. To będzie też wytrych dla Apple, aby trafić z iTunes na Smart TV różnych firm, począwszy od Samsunga. Choć Samsung zapowiadał, że w telewizorach pojawi się aplikacja iTunes, to prawdopodobnie od razu będzie to TV App. A jesienią aplikacja ta pojawi się na telewizorach innych marek.

Dużo tu zależy od polityki Apple. Jeśli Apple otworzy się na innych dostawców treści globalnie. To prawdopodobnie w ramach TV App uświadczymy w przyszłości HBO GO. Które obecnie działa w TV App w Meksyku, a jako HNO Nordic działa w Szwecji i Norwegii. Nadzieje, można też mieć w globalnym porozumieniu z Canal+. Wtedy w TV App mogłaby pojawić się oferta nc+ i to by było coś. Trzeba też pamiętać, że Eurosport i TVN należą do Discovery, a ten również jest w Stanach Zjednoczonych w TV App. To wszystko jednak na obecnym etapie i statusie TV App jedynie pobożne życzenia.

TV App ma olbrzymi potencjał, by stać się Hubem. Na razie jednak poza Stanami Zjednaczonymi wygląda to słabo, a w Polsce marnie.

8

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
SebastianDawidiD4Ru73KArturPaweł Nyczaj Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artek
Gość
Artek

Cytując klasyka „ja wiedziałem że tak będzie on zapomniał śpiworka…… ja wiedziałem że tak będzie”:D

Paweł Nyczaj
Gość
Paweł Nyczaj

Apple ma szansę, by jeszcze coś osiągnąć na rynku TV. Niestety potencjał przystawki Apple TV został w znacznej mierze zaprzepaszczony i wiele osób kupi ją głównie po to, by mieć centrum sterowania HomeKit niezbędne do zdalnego sterowania urządzeniami (poza domem). Warunkiem jest jednak uczynienie z TV App jedynej apki potrzebnej do konsumpcji treści od głównych dostawców globalnych, ale także lokalnych. Lokalni dostawcy nie musieliby wtedy rozwijać własnych apek i dekoderów IPTV, których jakość bywa różna. Wystarczyłoby dodanie ich oferty do Apple TV App

Artur
Gość
Artur

Ciekawy jestem czy plotki o polskim myCanal sie potwierdzą, oraz czy jest szansa aby usługa była dostępna w TV App?

Artek
Gość
Artek

Sam mycanal w Polsce został już oficjalnie potwierdzony więc pytanie nie „czy” tylko kiedy no i co z aplikacją czy podobnie jak eurosport player działać będzie na zasadzie lokalizacji czy np polski mycanal będzie miał osobną aplikacje wtedy nie ma co liczyć na aplikacje na Apple TV

iD4Ru73K
Gość
iD4Ru73K

Jeśli tak będzie po wyjściu z bety to niezły strzał w stopę. Wydaje mnie się jednak, że brak dostępu do VOD to tylko chwilowy problem ze względu na brak oficjalnej premiery pełnej aplikacji.

Dawid
Gość
Dawid

Netflix zostaje mam rozumiec?

Sebastian
Gość
Sebastian

Będzie integracja z HBO Go. W tej chwili aplikacja TV w becie zamiast do amerykańskiego HBO przekierowuje mnie do polskiego co jest bez sensu, ale znaczy to że rozpoznaje serwis a to znaczy że integracja jest ‚w toku’.
Najlepiej jednak nie korzystać, bez Siri to i tak bez sensu :P

Dodatkowo Autor zapomniał napisać że w becie 3 12.3 doszła integracja z Channels 3 nowych dostawców – UMC, Lifetime Movies i Tastemade więc na razie jest już ich 6 ( razem z Showtime, Epix,Smithsonian Plus), może w czwartej dojdzie mój ulubiony Curosity Stream :)