iMagazine

Czas na WiFi 6

29/04/2019, 14:30 · · · 7

Dużo obecnie mówi się o 5G, natomiast tuż obok tej kluczowej technologii w mobilnej łączności jesteśmy świadkami innej zmiany. Nastały czasy WiFi 6, czyli 802.11ax. Kolejna generacja WiFi to nie tylko szybsze transfery. To zmiana, która wpłynie na to jak korzystamy z internetu na naszych urządzeniach w domu, pracy, miejscach publicznych. Pierwsze urządzenia trafiają wkrótce na rynek.Cisco zamiast zapraszać dziennikarzy do siebie na breafing prasowy wykorzystała własną platformę wideokonferencji Webex, aby przedstawić swoje nowości z zakresu sieci bezprzewodowych. To w dużej mierze wygodne rozwiązanie, w końcu mamy majowy weekend i to dobry pomysł, aby w pełni wykorzystać potencjał pracy zdalnej. Wróćmy jednak do tematu jakim jest WiFi 6.

Sama nazwa WiFi 6 może być dla wielu zupełnie nie znana i nie rozpoznawalna. Jednak powstała ona po to, aby raz na zawsze ułatwić zwykłym ludziom rozpoznawanie standardów WiFi. I tak 802.11ac zyskało miano stanadardu WiFi 5, a 802.11n WiFi 4. To na WiFi 4 wciąż opiera się blisko połowa infrastruktury sieciowej w przedsiębiorstwach. Nowy standard WiFi 802.11ax jest do 10 razy szybszy – maksymalnie 10 Gb/s. W rzeczywistości przede wszystkim pozwala na pełne wykorzystani gigabitowego internetu w sieci bezprzewodowej. Jednak nie o prędkość transferu się tutaj rozchodzi, a o znacznie mniejsze opóźnienia, większą stabilność sieci, niższe zużycie energii, lepsze zabezpieczenia, obsługę większej liczby urządzeń jednocześnie i kilka innych drobnych usprawnień. WiFi 6 w połączeniu z szybkim łączem światłowodowym, a także technologią 5G ma w niedalekiej przyszłości zapewnić nam prawdziwie bezprzewodowe połączenie, wszystkich naszych urządzeń.

I o ile w domach ta bezprzewodowość już jest mocno zaawansowana, choć nie zawsze doskonała, to wyzwaniem są przedsiębiorstwa, gdzie występuje „silna wiara w kabel”. Za sprawą WiFi 6 sytuacja ma się zmienić. Technologia ta ma wreszcie zaoferować taki poziom jakości połączeń, który z powodzeniem pozwoli wyeliminować przewodowe połączenia w większości przypadków. Cisco mówi o „Wireless First” i wdrażając dziś nowe rozwiązania związane z WiFi 6 chce zaoferować najlepsze bezprzewodowe doświadczenia na każdym etapie (end-to-end experience).

W ofercie Cisco od dziś dostępne są nowe access pointy z serii Catalyst i Meraki ze wsparciem dla WiFi 6. Co cieakwe urządzenia te wspierają również protokoły internetu rzeczy, jak Bluetooth Low Energy (BLE), czy Zigbee. To także nowy switch – Catalyst 96000, nowe rozwiązania dla deweloperów. Cisco nawiązało też ważne partnerstwo z Samsungiem, Boingo, GlobalReach i Presidio oraz innymi firmami w ramach projektu OpenRoaming. Projekt ten zakłada znacznie łatwiejsze i bezpieczne „przeskakiwanie” z różnych sieci LTE i Wifi. To właśnie jedna z kluczowych zmian, których będziemy świadkami w najbliższych latach, a właściwie nie będziemy, ponieważ przestaniemy to dostrzegać. Zmiana sieci będzie zupełnie niezauważalna dla użytkownika. Czy korzysta z LTE 4G/5G czy z domowego WiFi, wszystko będzie odbywać się kompletnie w tle, nawet na przykład w trakcie rozmowy telefonicznej, czy podczas pobierania plików.

Wejście Cisco w WiFi 6 świadczy o tym, że standard ten jest już w pełni gotowy i właśnie jesteśmy na etapie wdrażania go zarówno w urządzeniach konsumenckich, jak i tych biznesowych. To nowa era bezprzewodowej sieci.

7

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
PitAd-jammerKamilAndrzejRomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Oki
Gość
Oki

Jejku, ja nie wykorzystuję w pełni obecnych standardów. Rozumiem że to z myślą o przedsiębiorstwach

Skok
Gość
Skok

Uważam ze to szukanie jakiś cyferek w tabelkach bo przeciętny użytkownik nie wykorzystuje wifi 5 :) i żeby sprzedawać nowe rutery

Romek
Gość
Romek

Cisco wprowadza – a inni sprzedają. Asus rt-ax6000, Intel ax200ngf ngff , i jakiś Ruckus zoneflex r730

Andrzej
Gość
Andrzej

Ping
opóźnienia
* 11 ms
Download
predkość pobierania
* 18.85 Mb/s
Upload
prędkość wysyłania
* 18.74 Mb/s
To mój wynik sprzed chwili przy uruchomionych ok. 23 urządzeniach domowych w sieci i przy wyświetlaniu fimu 4k na telewizorze w Netflix – test na wi-fi na Macbooku 13 ;). No czy to źle ?

Kamil
Gość
Kamil

Ja zostaję z moim AirPort Extreme i Wi-Fi AC ;)

Ad-jammer
Gość
Ad-jammer

A pod firmą, która wszystko łączy przez WiFi, zjawi się ktoś z Jammerem i ładnie cały ruch zablokuje. Za zaniechanie zakłócania zażyczy sobie parę Bitcoinow. Tym się skończy łączenie urządzeń po wifi.

Pit
Gość
Pit

nie znane?
nie rozpoznawalne?

zainwestuj w słownik chopie